Pelister: “Altı aylık ihracatımız 16 milyar dolara yaklaştı”

Haziran ayında 2,3 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini dile getiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, söz konusu dönemde ülke ihracatından yüzde 12 pay almayı başaran sektörlerinin en çok ihracat yapan sektörler arasında ikinci sıradaki yerini koruduğunu söyledi.

  • 04 Temmuz 2024
Pelister: “Altı aylık ihracatımız 16 milyar dolara yaklaştı”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin haziran ayı ihracatı geçen yılın aynı döneme göre yüzde 10,6 azalarak 18,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Haziran ayında 2,3 milyar dolarlık ihracat yapan kimya sektörünün ise, ilk altı aylık ihracatı yaklaşık yüzde 8 artışla 15,8 milyar dolara ulaştı.

“En çok ihracat yapan sektörler arasında ikinci sıradaki yerimizi koruduk”
Kimya sektörünün haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörü olarak haziran ayında 2,3 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdik. Kurban Bayramı tatili dolayısıyla iş günü kaybından dolayı hem genel hem de sektör ihracatımızda gerileme oldu. Diğer yandan küresel tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar, üretim ve lojistik maliyetlerindeki artış gibi faktörler, ihracat performansımızda etkili oluyor. Kimya sektörümüzün ihracatı haziran ayında yüzde 6,5 gerilerken altı aylık olarak baktığımızda yüzde 8’e yakın bir artış kaydetti. Haziran ayında ülke ihracatından yüzde 12 pay almayı başaran sektörümüz en çok ihracat yapan sektörler arasında ikinci sıradaki yerini korudu. Ocak-Haziran dönemi ihracatımız ise 15 milyar doları aşarak 15,8 milyar dolara ulaştı. Kimya sektörünün önemini dünyadaki en güçlü ilk 10’da yer alan devletlere baktığımızda görüyoruz. Ülkemizin büyümesi ve ekonominin gelişimi için stratejik önemi bulunan kimya sektörümüz, gerek Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında gerekse ilk 1000 ihracatçı arasında ilk sıralarda yer alıyor. Biz de İKMİB olarak sektörümüzün gelişimi ve istikrarlı büyümesi için firmalarımıza destek oluyor, önerilerini dikkatle ele alıyor ve sorunlarının çözülmesine yardımcı oluyoruz. İKMİB olarak, ihracatçılarımızın karşılaştığı zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ