Makine Haber

Türkiye’nin Otomobili’nin madde madde tüm özellikleri

60 yıllık otomobil özlemini gidermek ve otomotiv endüstrisinin dönüşümüne öncülük ederek, Türkiye’nin ilk küresel mobilite markası olmak amacıyla kurulan TOGG, pazara sunacağı otomobillerin teknik ve donanım özellikleriyle ilklere imza atacak.

  • 27 Aralık 2019
Türkiye’nin Otomobili’nin madde madde tüm özellikleri

TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu), 2022 yılında C-SUV modeli pazara çıktığında, Avrupa’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olacak. Türkiye’nin ilk doğuştan elektrikli, sıfır emisyonlu ve akıllı otomobili olarak üretilecek C-SUV modeli, söz konusu ilklerin yanı sıra; sınıfının en uzun aks mesafesi, en geniş iç hacmi, en iyi hızlanma performansı ve en düşük toplam sahip olma maliyeti gibi özellikleriyle de rakiplerinin önünde yer alacak.
TOGG mühendis ve tasarımcıları tarafından ortaya konan, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait doğuştan elektrikli modüler araç platformu üzerine geliştirilmekte olan Türkiye’nin Otomobili, tasarım sürecinde de bir ilke imza attı. Tasarım süreci kapsamında Türkiye’den ve dünyadan toplamda 18 tasarım evi, TOGG’un belirlediği 6 farklı kriter ile objektif bir değerlendirmeye alındı. Murat Günak’ın da yanında yer aldığı TOGG Tasarım Ekibi, yaptığı değerlendirmede en yüksek skoru alan 3 tasarım eviyle sürece devam etme kararı verdi. Türkiye’nin Otomobili’nin tasarımını belirlemek için Türkiye’de geniş kitlelerle yapılan otomobil satın alma davranışları araştırmasındaki bulgular doğrultusunda hazırlanan ipuçları, 3 tasarım eviyle paylaşılarak 2 boyutlu tasarım yarışması süreci başladı.

100’ün üzerinde farklı tema değerlendirildi
100’ün üzerinde farklı tema değerlendirilirken; tüketici araştırmalarında tespit edilen beklentiler tasarım evlerine geribildirim olarak verildi. Süreç tamamlandığında, her tasarım evinden gelen bir dış ve bir iç tasarım çalışması Türkiye’de geniş kitlelerle test edildi. Ortaya çıkan sonuç, yine TOGG Tasarım Ekibi tarafından endüstrileşmeye uygunluğu konusunda değerlendirildi. Ardından, alanında dünyanın en iyilerinden olan Pininfarina, tasarım evi iş ortağı olarak seçildi ve 3 boyutlu tasarım aşamasına geçildi.
Türk tüketicilerinin içgörüleri doğrultusunda, TOGG Tasarım Ekibi ve Pininfarina tasarım evinin ortak çalışmaları sonucunda sadece Türkiye’de değil; dünyanın farklı coğrafyalarında da beğeni ile kabul görecek özgün bir tasarım dili ortaya kondu.

Özgün ve modern bir görünüme sahip
Tasarımın vücut bulup 3 boyutlu hale geldiği ön gösterim versiyonu SUV ve konsept Sedan modellerinin dış tasarımında yer alan belirgin ve keskin hatlar otomobillerin sağlam ve güçlü karakterini dışa vururken; aynı zamanda önümüzdeki yıllarda genişleyecek ürün gamının dizayn DNA’sını da oluşturuyor.
SUV modelin keskin hatları, önden başlayıp yan ve arka tasarımında akıcı bir devamlılık gösteren yalın ve net çizgiler ile hayat bularak, Türkiye’nin Otomobili’ne özgün ve modern bir görünüm kazandırıyor. Izgara ve far grubu tasarımıyla etkileyici ön yüzü şekillendiren göz alıcı krom detaylar, yan ve arka tasarımda da devamlılık sağlayarak otomobilin prestijli görünümünü tamamlıyor.

Tasarımında Anadolu topraklarının köklü simgelerinden laleden esinlenildi
Türkiye’nin Otomobili’nin modern ve özgün tasarımında, Anadolu topraklarının köklü simgelerinden biri olan laleden esinlenildi. Otomobilin yoldaki imzası olarak algılanacak ön ızgarasına, bütünsel şıklığı tamamlayan jantlarına ve iç mekan detaylarına modern bir incelikle işlenen lale figürleri ile birlikte Selçuklu dönemi esintileri Türkiye coğrafyasının kültür mirası ile olan bağı vurguluyor.
Keskin hatları ve akıcı dış tasarım çizgileri ile kullanıcısını karşılayan otomobilin iç mekanında ise, özenle seçilmiş, kaliteli ve şık malzemelerle birlikte yüksek teknoloji yer alıyor.
Sürücü ile birlikte tüm yolcuları kucaklayan dijital bilgi-eğlence ekranı, hem bilgilerin kolaylıkla takibini, hem de yolcuya özel içeriğin görünürlüğünü sağlıyor. Otomobilin sahip olduğu ileri teknolojiyi sadelikle iç mekan tasarımına yansıtan ekran, otomobilin akıllı bir yaşam alanına dönüşümünü destekliyor.

Yüksek teknolojinin karmaşık olmadan da sunulabilir olduğunu kanıtlıyor
Orta konsol, otomobilinin iç mekanının en önemli stil ve fonksiyon özelliklerinden biri olarak öne çıkıyor. Uçak kokpitini hatırlatan form üzerinde vites ve elektronik park freni fonksiyonlarını barındıran konsol, ergonomisiyle dokunmatik kumanda ekranının kontrol edilmesine de yardımcı oluyor. Dokunmatik ekranda kullanıcıyı merkeze alan arayüzün kullanıcı dostu tasarımı; sesli komut özelliğinin de desteğiyle alışagelmiş kontrol düğmeleri ve kumanda elemanlarını olabildiğince azaltarak, iç mekanın yalın ve sade tasarımını destekliyor. Türkiye’nin Otomobili, teknolojiyi yalınlıkla birleştiren tasarım yaklaşımı ile yüksek teknolojinin karmaşık olmadan da sunulabilir olduğunu kanıtlıyor.

Uzun yolculuklarda benzersiz bir rahatlık ve keyif sunacak
Yeni bir yaşam alanına dönüşen Türkiye’nin Otomobili, C-SUV sınıfının en uzun aks mesafesine sahip olmanın getirdiği avantaj ile 5 kişilik bir aileyi rahat ve konforlu bir şekilde ağırlayacak. Kabin içindeki yüksek baş mesafesi ve sınıfının en uzun diz mesafesi sayesinde bir üst sınıfın konforunu sağlayan geniş ve ferah iç mekan, uzun yolculuklarda benzersiz bir rahatlık ve keyif sunacak.

Tamamen yeni, doğuştan elektrikli modüler araç platformu
TOGG, otomobil gamının tüm modellerine altyapı oluşturacak tamamen yeni ve doğuştan elektrikli araç platformunu 3 ana başlık ile tanımlıyor:

1. Özgün:
Otomotiv sektöründe daha önce ortaya çıkarılmış hiçbir platform ile ilişkisi olmayan, tamamıyla TOGG mühendisleri tarafından geliştirilen ve tüm fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 TOGG’a ait olan, yüksek teknolojiye sahip doğuştan elektrikli ve bağlantılı platform.

2. Modüler:
Azami verimlilik, konfor, dayanıklılık ve güvenlik gerekliliklerini bir arada sağlayabilen; farklı genişlik ve uzunluklara olanak veren modüler mimari.

3. Üstün:
Sınıfının en uzun aks mesafesini sunarak; otomobil içindeki yaşam alanının genişlik, ferahlık ve konforunu en üst düzeye taşıyan altyapı.

Daha sessiz ve daha keyifli bir sürüş sunuyor
Türkiye’nin Otomobili, doğuştan elektrikli platformu ve güç aktarma organları sayesinde, içten yanmalı otomobillere göre daha düşük toplam sahip olma maliyeti, daha sessiz ve daha keyifli bir sürüş sunuyor.
Türkiye’nin Otomobili, yollara çıkacağı 2022 yılına kadar TOGG’un öncülüğünde yayılımını sağlanacak geniş kapsamlı şarj altyapısı sayesinde; evlerde, ofislerde ve yol üzerindeki istasyonlarda şarj edilebilecek. Bağlantılı ve akıllı bir otomobil olmanın sunacağı teknolojik imkânlar ile kullanıcılar, otomobillerinin şarjını kolaylıkla planlayıp yönetebilecekler.

500 kilometreden fazla menzil
Kullanıcılar, yüksek enerjili Lityum-iyon pil teknolojisinin sunacağı 2 farklı menzil alternatifi arasından ihtiyaçlarına yönelik bir seçim yapabilecekler. Türkiye’nin Otomobili, 300+ km. veya 500+ km. menzil sağlayan 2 farklı pil seçeneği sunacak ve kullanıcıların kendileri için en uygun olanı tercih ederek otomobillerini konfigüre etmelerine olanak tanıyacak.

30 dakikadan kısa sürede hızlı şarj
Türkiye’nin Otomobili, hızlı şarj ile 30 dakikadan kısa sürede yüzde 80 pil doluluk seviyesine ulaşabilecek. Böylece, seyahat edenler uzun yolculuklarda kısa bir kahve molası süresince dinlenirken; otomobilleri de yolculuğun kalan bölümü için hazır hale gelmiş olacak.

8 yıl pil garantisi
Türkiye’nin Otomobili, ileri Lityum-iyon pil teknolojisi ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağlayacağı teknik avantajlar sayesinde 8 yıl boyunca pil garanti güvencesine sahip olacak.

Ekonomi ve çevre duyarlılığı
Elektrikli ve bağlantılı otomobillerin içten yanmalı motorlu otomobillere göre daha yalın sistemlere sahip olması, internet üzerinden yazılım güncelleme imkânı ve kullanıcıları teknik konularda önleyici bilgiler ile uyarma olanakları teknik servis/bakım ihtiyacını en aza indirecek. Bununla birlikte, aynı mesafeyi kat etmek için daha düşük enerji gereksinimine bağlı olarak kilometre başına maliyet, içten yanmalı motorlu otomobillere göre çok daha düşük olacak.
Söz konusu temel unsurların birleşimi ile Türkiye’nin Otomobili, toplam sahip olma maliyetinde önemli bir avantaja sahip olacak. Aynı zamanda, sıfır zararlı gaz salınımı ile çevre duyarlılığı en yüksek otomobillerin arasında yerini alacak.

Sürüş standartlarını yeniden tanımlayacak
Elektrikli motor (e-motor) teknolojisi kullanıcılarına beklentilerinin ötesinde bir deneyim sunarak, sürüş standartlarını yeniden tanımlayacak. Türkiye’nin Otomobili’nin kullanıcıları, 200 beygir güç sunan tek e-motor ile arkadan çekişli (RWD) versiyonu veya toplam 400 beygir güç sunan iki e-motorlu tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sistemine sahip versiyonu tercih edebilecekler. Ön ve arka akslarda yer alan yüksek verimliliğe sahip iki farklı e-motor ile tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sistemi, zorlu hava ve yol koşullarında daha iyi çekiş ve daha yüksek performans sağlayacak.
Türkiye’nin Otomobili’nin ön aksında yer alan bağımsız MacPherson ve arka aksında kullanılan tam bağımsız entegre süspansiyon sistemi ile sportif ve dinamik sürüş hissi, mükemmel yol tutuş ve sürüş konforu arasında ideal denge kullanıcının kontrolünde olacak.

4.8 saniyede 0-100 km/saat hızlanma
Türkiye’nin Otomobili, her iki çekiş sistemi ile de benzersiz bir ivmelenme deneyimi yaşatacak. Otomobil; 0-100km/saat hızlanmasını 200 beygir güç sunan motor seçeneğinde 7,6 saniyede, 400 beygir güç sunan motor seçeneğinde ise sadece 4,8 saniyede tamamlayarak, rakipsiz ivmelenme performansını etkileyici bir sessizlik ve enerji tasarrufu eşliğinde sunacak.

İleri seviye güvenlik
Türkiye’nin Otomobili’nin kullanıcıları, dayanıklı ve sağlam altyapıyı destekleyen ileri güvenlik sistemleri ile sürüş güvenliğinden ödün vermeyecek ve yolculukların keyfini güvenle sürecekler.
Pil grubunun otomobilin platformuna entegre yerleşimi sayesinde, burulma direncinde yüzde 30 artış ve yüksek çarpışma dayanımı sağlayacak olan Türkiye’nin Otomobili, standart olarak sunacağı 7 adet hava yastığını içeren pasif, hava kanallı ön ve arka fren diskleri ile birlikte kapsamlı aktif güvenlik sistemleri desteğiyle her türlü yol koşulunda güvenli bir sürüş sağlayacak.
Tüm bu güvenlik ögeleri ve ileri sürücü destek sistemleri sayesinde otomobil, yollara çıkacağı 2022 yılının EuroNCAP 5 Yıldız güvenlik normlarını sağlayacak.

Sürücü destek sistemleri internet üzerinden güncellenebilecek
Türkiye’nin Otomobili, şehir içi trafik pilotu özelliğini de içeren ileri sürücü destek sistemleri sayesinde ‘Seviye 2+’ otonom sürüş kabiliyetine sahip olacak ve kullanıcılarının trafikteki yükünü hafifletecek.
Otomobil, TOGG mühendisleri tarafından tasarlanan sürekli geliştirilebilir mimari sayesinde ‘Seviye 3 ve ötesi’ otonom sürüş dönüşümüne uygun ve hazır altyapıya sahip olacak. İnternet üzerinden yapılabilecek güncellemeler ile otomobil sürekli olarak en ileri teknoloji ile geliştirilebilecek.

Ev ve iş yerlerinden sonra üçüncü bir yaşam alanı olacak
Bir otomobilden daha fazlasını sunan akıllı teknolojiler ile otomobil, ev ve iş yerlerinden sonra üçüncü bir yaşam alanı olacak.
Türkiye’nin Otomobili, bağlantılı altyapısıyla sürekli internetin içinde yerini alacak, internete bağlanabilmek için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayacak. Otomobil; tüm akıllı şehir altyapısı, elektrik şebekesi, cihazlar, evler ve binalar ile iletişim halinde olacak ve yaşamın birçok farklı alanında kullanıcısının yerine düşünen bir asistana dönüşecek. İlerleyen yıllarda özellikle 5G teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte, bağlantılı otomobil akıllı yaşamın merkezine yerleşecek ve mobilite ekosistemi içinde doğacak yeni hizmetler, kullanıcıların hayatına değer katan ve kolaylaştıran farklı bir mobilite deneyimi yaşatacak.

Otomobil deneyimini farklı bir boyuta taşıyacak
Türkiye’nin Otomobili, sadece elektrikli, bağlantılı ve akıllı olmasıyla değil; sahip olacağı yenilikçi ve yıkıcı teknolojiler ile de, kullanıcılarının otomobil deneyimini farklı bir boyuta taşımayı hedefliyor.
Bu doğrultuda TOGG, dünyada ilk kez Türkiye’nin Otomobili’nde kullanılmaya başlanacak olan ‘Holografik Asistan’ teknolojisi için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu yenilikçi asistan; sıradan bir sanal gösterge panelinin çok ötesinde bir kullanıcı deneyimi yaşatmak amacı ile ileri göz takip algoritmaları ve holografik 3 boyutlu görüntüleme teknolojilerinden faydalanacak. ‘Holografik Asistan’ teknolojisi, günümüzde otomobil içerisinde kullanılmakta olan 2 boyutlu ekran teknolojilerinin yerine ilk kez 3 boyutlu görüntüleme ve artırılmış gerçekliği getirerek, araç içi deneyimini bir sonraki boyuta taşıyacak. Bu teknoloji sayesinde, sürücü gözünü yoldan ayırmadan aracın gösterge ekranında verilen bilgileri görmekle kalmayacak; aynı zamanda yol ve çevre hakkında ihtiyacı olabilecek diğer tüm bilgilere ulaşabilecek. Arttırılmış gerçeklik ve 3 boyut ile zenginleştirilmiş görüntü sayesinde, yol tarifi ve diğer sürücü destek sistemlerini daha kolay bir şekilde kullanarak; güvenli, konforlu ve interaktif bir sürüş imkânı sunacak.
TOGG, söz konusu yıkıcı teknolojinin otomotiv sektöründeki ilk uygulayıcısı olarak, kullanıcılarına bu benzersiz sürüş deneyimini sunan ilk mobilite şirketi olmayı hedefliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ