Makine Haber

Öztürk: “IFS Türkiye olarak, 2020’de de istikrarlı ilerleyişimizi sürdürdük”

Covid-19 pandemisi nedeniyle tüm dünyada ve Türkiye’de yaşanan olumsuzluklara ve belirsizliklere rağmen kısa vadeli dalgalanmalardan etkilenmeden uzun vadeli hedeflere odaklandıklarını kaydeden IFS Türkiye CEO’su Ergin Öztürk, 2020’de yüzde 50 büyüyerek istikrarlı yükselişlerini sürdürdüklerini söyledi.

Öztürk: “IFS Türkiye olarak, 2020’de de istikrarlı ilerleyişimizi sürdürdük”

Dünyada 40 yıldır, Türkiye’de ise yaklaşık 20 yıldır şirketlerin dijital dönüşümünde büyük bir rol üstlenen IFS Türkiye, 2019 yılın da çift haneli büyüyüp, 2020’de ise yüzde 50 büyüme kaydederek istikrarlı yükselişini sürdürdü.
Covid-19 nedeniyle tüm dünyada ve Türkiye’de yaşanan olumsuzluklara ve belirsizliklere rağmen kısa vadeli dalgalanmalardan etkilenmeden uzun vadeli hedeflere odaklandıklarını belirten IFS Türkiye CEO’su Ergin Öztürk, “IFS olarak; ‘Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)’, ‘Saha Servis Yönetimi (FSM)’ ve ‘Kurumsal Varlık Yönetimi (EAM)’ denildiğinde ülkemizde akla gelen ilk isimlerden biri olmayı başardık. 2020 yılında elde ettiğimiz büyüme rakamları da bunu destekliyor. Bu başarımızı 2021’de de devam ettirmeyi hedefliyoruz. En yenilikçi teknolojilerimizi şirketlerin iş süreçlerine entegre ederek, dünyadaki en başarılı örneklerinden biri olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Saha Servis Yönetimi’nin dijitalleştirilmesi konusuna ağırlık vereceğiz”
IFS, Kurumsal Kaynak Planlama çözümlerinin dışında hızla gelişen servis bazlı iş modellerinin desteklendiği Saha Servis Yönetimi çözümleri ile Türkiye’deki büyümelerini sürdürmeyi hedeflediklerini aktaran Öztürk, şöyle konuştu: “2020 yılında 5’inci kez Gartner Magic Quadrant raporunda ‘Liderler’ kategorisinde gösterilen Saha Servis Yönetimi çözümümüzle Türkiye’de bu alandaki faaliyetlerimize ağırlık vereceğiz. Pandemiyle birlikte, müşterilerimizin yanında olma ve tüm ihtiyaçları uzaktan saha ekibi ile çözebilme konusu önem kazandı. 2021 yılında, teknik servislerin geliş sürelerinde yaşanan gecikmeler ve gelen servislerin yeterli olmaması gibi sorunları azaltan, özellikle son tüketicinin hayatını kolaylaştıran çözümler öne çıkacak. IFS olarak, ‘Uzaktan Yardım’ uygulamamızla bu konuya odaklanacağız ve Saha Servis Yönetimi’nin dijitalleştirilmesi konusuna ağırlık vereceğiz.”
Savunma sanayii gibi çeşitli sektörlerde varlıklarını daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini dile getiren Öztürk, “Üretim, proje, servis ve hizmet gibi farklı sektörlere özel tasarlanmış çözümlerimizle endüstri uzmanlığımızı sunarak, müşterilerimizin gelecekteki başarılarında da rol oynamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“2020’de iş ortağı ekosistemimizi büyüttük”
2020 yılında iş ortağı ekosistemini büyüten IFS’in, 2021 yılında çeşitli genişlemelerle söz konusu büyümeyi devam ettireceğinin altını çizen Ergin Öztürk, hem globalde, hem de Türkiye’de iş ortağı ağlarını genişlettiklerini ifade etti. Öztürk, “Türkiye’deki iş hacmimizdeki artışa paralel olarak, 2021 yılında da iş ortağı ekosistemimizi genişleterek büyütmeyi hedefliyoruz. Diğer taraftan, 2020’de pandemi sürecinde mevcut kadromuzu korumakla kalmadık; yeni işe alımlarla ekiplerimizi daha da güçlü bir hale getirdik” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ