Makine Haber

Özkayan: “Ermaksan’ın DNA’sında yatırım var”

İlk günden beri; insana, teknolojiye ve makineye yatırım yaptıklarını ve kazandıklarını daima yatırım ile değerlendirdiklerini ifade eden Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, önceliklerinin milli üretim olduğunun altını çizdi.

  • 04 Şubat 2020
Özkayan: “Ermaksan’ın DNA’sında yatırım var”

‘Yenilikçi teknolojiler’ sloganıyla Endüstri 4.0’a uygun akıllı ve ileri teknoloji çözümler geliştiren Ermaksan’ın Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, BALNET toplantısında Bursa iş dünyası temsilcilerine şirketin başarı öyküsünü ve vizyonunu aktardı.
Balkan Rumeli Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (BALKANTÜRKSİAD); ciro artırımı, kaynak yaratma, ilişki ağını yönetmek ve geliştirmek amacıyla hayata geçirdiği networking ağı BALNET’în konuğu olan Özkayan, şirketin 90’lı yılların başından itibaren ihracata yöneldiğini ifade etti. Özkayan, “Söz konusu dönemde, elimde çanta ile bizzat pazar arayışı yaptım ve bunun da şirket olarak çok faydasını gördük” diye konuştu.

“Ülkemiz için katma değer üretiyoruz”
Çok küçük yaşlardan itibaren atölye çalışmaları ile iş dünyasına adım attığını ve sanayici kökenli bir aileden gelmesinin de işe adaptasyonunda büyük bir katkısı olduğunu kaydeden Özkayan, şöyle konuştu: “Dünyada değişime ve krizlere bizzat şahit oldum. İhracatçı bir firma oluşumuz, bu süreçte bizi krizlerden korudu. Özellikle 2008, şirketimiz için yeni kararların ve stratejilerin benimsendiği bir yıl oldu. Bu dönemde, rotamızı tamamen gelecek odaklı belirledik ve dümenimizi teknolojiye kırdık. Bugün itibariyle şirket olarak; sac işleme makineleri imalatı, yüksek güçlü lazer ışın kaynağı imalatı, 3D katmanlı metal parça üretim makineleri imalatı, katmanlı imalat titanyum tozu imalatı, yarı iletken teknoloji ile lazer çip ve diyot imalatı, CNC kontrolör ve yazılım imalatı ile gömülü sistemler kontrol kartları imalatının yanı sıra, savunma sanayiinden yenilenebilir enerjiye kadar pek çok sektöre yönelik özel üretimlerle ülkemiz için katma değer üretiyoruz.”

“Nitelikli insan kaynağına çok büyük bir önem veriyoruz”
Yatırımcı bir firma olduklarının altını çizen Ahmet Özkayan, “İlk günden beri; insana, teknolojiye ve makineye yatırım yapıyoruz. Kazandığımızı daima yatırım ile değerlendirdik; böyle yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü, DNA’mızda yatırım var. Ancak; daima kendimiz yapalım, kendi insanımızla yapalım düşüncesiyle hareket ettik. Dolayısıyla, önceliğimiz milli üretim. Bunun için de, nitelikli insan kaynağına çok büyük bir önem veriyoruz. Etrafımızda hep iyi yetişmiş, araştırmayı bilen ve değer üreten insanlar var. Ülke olarak yapacağımız çok şey var. Ama daha da büyüyüp kalkınmak için yüksek katma değerli ürünler üretmeye mecburuz. Bu sene Türkiye’nin ilk yarı iletken ihracatını yapmayı hedefliyoruz. Tüm amacımız; dünyanın dört bir yanına teknoloji ihraç etmek ve ülkemizi bu alanda söz sahibi ülkelerden biri haline getirmek. Bunun için çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ