Makine Haber

Shell, plastik atıklardan kimyasal hammadde üretmeye başladığını açıkladı

Piroliz yöntemi ile doğada zor çözünen plastiklerin geri dönüşümünden elde ettiği hammaddeden kimyasal üretimine başlayan Shell; söz konusu çalışma kapsamında, 2025’e kadar dünya çapındaki kimyasal üretim tesislerinde yılda 1 milyon ton plastik atık kullanmayı hedefliyor.

  • 29 Kasım 2019
Shell, plastik atıklardan kimyasal hammadde üretmeye başladığını açıkladı

Shell, plastik atıkların geri dönüşümü sonrasında elde edilen sıvıyı hammadde olarak kullanarak başarılı bir şekilde kimyasallar ürettiğini duyurdu. ‘Piroliz’ olarak bilinen yöntem, doğada zor çözünen plastiklerin geri dönüşümü için bir buluş olarak kabul ediliyor. Shell, 2025 yılına kadar dünya çapındaki kimyasal üretim tesislerinde yılda 1 milyon ton plastik atık kullanmayı hedefliyor.
Kuruluş, plastik atıkların geri dönüşümü konusunda Atlanta merkezli Nexus Fuels LLC ile işbirliği yapıyor. Nexus Fuels, kısa bir süre önce ilk piroliz sıvısı kargosunu, günlük kullanılan eşyaların üretiminde hammadde olarak değerlendirilmesi için Shell’in ABD’nin Louisiana eyaletindeki Norco şehrinde bulunan kimya tesislerine ulaştırdı. Shell, söz konusu çözümü Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da bulunan kimya tesislerinde, sanayide kullanılacak ve gelir edilecek miktarlara çıkarmak amacıyla, plastik atıkları toplayan ve dönüştüren birçok şirketle birlikte çalışıyor. Şirket aynı zamanda, kimyevi madde ve plastik üreticileri, tüketim ürünleri ve perakende şirketleri, dönüştürücüler ve atık yönetimi firmalarının kurduğu Alliance to End Plastic Waste’in de (AEPW) kurucu üyesi. Kâr amacı gütmeyen söz konusu kuruluş, plastik değer zincirinin genelinde en iyi fikirleri bir araya getirerek; finansal topluluklar, hükümetler ve sivil toplumla işbirliği yapıyor. AEPW, doğadaki plastik atıkların ortadan kaldırılması için 2025 yılına kadar 1,5 milyar dolarlık yatırım yapmayı taahhüt etti.

Casparie: “Çevre ve işimiz için yerinde bir adım”
Plastik atıklardan kimyasal üretiminin çevre ve işleri için yerinde bir adım olduğunu ifade eden Shell Global Kimyasal Ürünler İşkolu Genel Müdür Yardımcısı Thomas Casparie, “Geleneksel yöntemlerle geri kazanımı güçlükle yapılabilen plastik atıkları alıp, tekrar kimyasallara dönüştürecek bir döngü oluşturuyoruz. Ürettiğimiz bu kimyasallar, müşterilerimizin yüksek kaliteli ve sürdürülebilir ürünler için artan taleplerini de karşılayacak” diye konuştu.

Piroliz yöntemi nedir?
Piroliz, plastik atıkların oksijensiz ortamda ısıtılarak ve uzun zincirli polimerlerin parçalanarak daha kısa zincirli malzemelere dönüştürüldüğü bir kimyasal geri dönüşüm işlemidir. Bu ürünler, daha sonra kimyasal hammadde veya yakıt olarak da işlenebilir. Piroliz; mâmul plastiğin kalitesini düşürmediği ve başlangıçtaki atıkların sıkı bir şekilde ayrıştırılmasını gerektirmediği için eritmenin geleneksel mekanik geri dönüşüm işleminden daha verimli olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ