Makine Haber

Özden: “Görüntü anlamlandırma teknolojisi sanayinin her alanında başarısını kanıtladı”

Tüm dünya büyük bir teknolojik metamorfoz yaşarken en efektif gelişmelerin yapay zeka kulvarında kendini gösterdiğini aktaran Doruk Yönetim Kurulu Üyesi ve ProManage Corporation Genel Müdürü Aylin Tülay Özden, bu noktada görüntü anlamlandırma teknolojisinin sanayinin her alanında başarısını kanıtladığını vurguladı.

  • 20 Ağustos 2021
Özden: “Görüntü anlamlandırma teknolojisi sanayinin her alanında başarısını kanıtladı”

Yapay zekanın sahaya çıkışından bu yana sanayideki üretim süreçlerinde köklü bir kabuk değişimi yaşanıyor. Yapay zeka teknolojileri; fabrikada maksimum verim elde etmek, üretim standartlarını korumak, insan ve robot iş gücünü hibrit olarak kullanmak ve süreçlere hız katmak için elverişli bir iklim yaratıyor. Bu noktada görüntü işleme teknolojisi, geniş ölçekte birçok sektörün temel kaynağına dönüşerek, zorlu algılama ortamlarında standart çözümlere kıyasla maliyet avantajı sağlıyor.

“Tüm dünya büyük bir teknolojik metamorfoz yaşıyor”
Görüntü işleme teknolojisinin ProManage ürünlerinin birçoğunda kullanıldığına dikkat çeken Doruk Yönetim Kurulu Üyesi ve ProManage Corporation Genel Müdürü Aylin Tülay Özden, üreticilere rekabet üstünlüğü sağlamanın yanı sıra, sanayiyi geleceğe hazırlamada rehberlik ettiklerinin altını çizdi.
Görsel verinin gücünü yapay zekanın akılcı ve hızlı yapısına entegre ederek, görüntü algılama, anlamlandırma alanında fark yarattıklarını ifade eden Özden, şunları aktardı: “Tüm dünya büyük bir teknolojik metamorfoz yaşarken en efektif gelişmeler yapay zeka kulvarında kendini gösterdi. Bu noktada görüntü anlamlandırma teknolojisi sanayinin her alanında başarısını kanıtladı. Bugün dijital görsellerden veya video görüntüleri üzerinden bir insanın karar verme mekanizmasına benzer şekilde işlemler yapıp, çıkan sonuca göre karar veren görüntü algılama, anlamlandırma teknolojisi, yeni nesil teknolojiler için mükemmel bir veri tabanı sağlıyor. Modern çağın en güçlü aktörüne dönüşen veri konusunda çok net çıktılar sağlayan görüntü anlamlandırma teknolojisi, operasyon akışının ve üretim sonuçlarının hem niteliksel, hem de niceliksel olarak anlık yönetilmesine imkan sunuyor. Doruk olarak; IoT, makine öğrenmesi, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojilerinin yanı sıra, görüntü anlamlandırma uygulamaları ile zenginleşen ProManage sistemimiz ile sanayiye dijital mentorluk yapıyoruz. İşletmelerin dar boğazlarını, zayıf yönlerini ve gelişime açık noktalarını sürekli olarak gösteriyor ve gelişimlerine katkı sağlıyoruz.”

“Sanayicilerin güncel ihtiyaç ve taleplerine cevap verebilmeyi hedefliyoruz”
Şirketlerin rekabet güçlerinin iyileştirilmesi, inovatif yetkinliklerinin artırılması, üretim ve ihracat kapasitelerinin büyütülmesi hedefiyle sürekli gelişimi hedef aldıklarını belirten Aylin Tülay Özden, “Amacımız; teknolojik gelişmeler ve uluslararası trendler ışığında sistemlerimizi geliştirerek sanayicilerin güncel ihtiyaç ve taleplerine cevap verebilmek. Akıllı otonom sistemlerin temelinde yer alan görüntü anlamlandırma teknolojilerini farklı uygulama alanlarına entegre ederek, yüksek katma değer sağlamayı önceliklendiriyoruz. Kameralar etrafında inşa edilen görüntü anlamlandırma sistemleri ile sanayinin kalkındırılması için ürün tanıma, kimliklendirme, kalite ölçümü ve geri izleme uygulamalarında eksiksiz sonuçlar elde edebiliyoruz. Örneğin; montaj sırasında olası bir hata karşısında çok hızlı bir şekilde aksiyon alınarak yanlış yapılan işlemler düzeltilebiliyor, operasyondaki uygunsuzluğun farkedilmeden ileri aşamalara iletilmesine engel olunuyor. Teknolojimizin içinde; geometrik dönüştürme, renk düzeltme işlemleri, iki veya daha fazla görüntüyü birleştirerek sayısal karıştırma veya optik karıştırma, görüntü düzenleme, sabit cisimleri tespit ederek iki boyutlu nesne tanıma ve mesafe algılama gibi özellikler yer alıyor. Aynı zamanda; istatistiksel bilgiler çıkarma, işlem ve filtre seçenekleri, diğer matematiksel, morfolojik işlemler ve görüntü anlamlandırma gibi farklı yöntemler kullanıyoruz” dedi.
Sosyal mesafe ölçüm ve uyarı sistemi ProManage KiT’i de görüntü anlamlandırma teknolojisiyle geliştirdiklerini söyleyen Özden, ProManage KiT ile pandemi şartlarına uygun olarak çalışanlar arasındaki sosyal mesafeyi kontrol edilebildiklerini ve kişilerin güvenli olmayan yerlere girişini engelleyebildiklerini de sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ