Makine Haber

Otomotiv sektöründe ‘küresel tek pazar’ anlayışı geride kalıyor

‘Küresel Otomotiv Yöneticileri 2020 Araştırması’na göre, sektörde ‘küresel tek pazar’ anlayışı geride kalıyor. Otomotiv yöneticileri; tedarik zincirini dengede tutmak, küresel talep azalmasını kontrol etmek ve dijital talebi yönetmek gibi konularda uluslararası iş birliğini gerektiren bir dönemin başladığını söylüyorlar.

  • 24 Kasım 2020
Otomotiv sektöründe ‘küresel tek pazar’ anlayışı geride kalıyor

KPMG’nin bu yıl 30 ülkeden bin 100’den fazla CEO ve yönetici, iki binden fazla tüketici görüşmesiyle yaptığı araştırma, Covid-19 krizinin otomotiv endüstrisi üzerindeki karmaşık etkilerine ışık tutuyor. Araştırma, pandemi etkisiyle gerileyen küreselleşmenin sektöre nasıl yansıdığını anlatıyor. KPMG’nin ‘Küresel Otomotiv Yöneticileri Araştırması 2020’de, sektör yöneticilerine göre Covid-19’un etkisi sekiz temel başlıkta toplanıyor:
⦁ Covid-19’un global üretim ve satış perspektifinden değerlendirilmesi gereken bir küresel dalga hareketi olduğu kabul edilmeli.
⦁ Tedarik zincirindeki gecikmeleri takip edebilen iş modelleri çok önemli bir ihtiyaç.
⦁ Covid-19 krizi, çok derin bir resesyona işaret eden önemli talep değişikliklerine neden oldu. Düşen satışlara aldanıp satış ekibini küçültmek doğru değil. Aksine, mevcut insan kaynağı ile müşteri ilişkilerinin yönetimine ve dijital taleplere odaklanmak gerekiyor.
⦁ İnsanlar önümüzdeki dönemde toplu taşımadan daha da uzaklaşacak ve güvende hissetmek için daha çok para harcamayı göze alacaklar.
⦁ Güçlü likiditeye sahip olan şirketler; bu dönemi yeni iş birlikleri, birleşme ve satın almalarla avantaja çevirebilirler. Bu kriz, böyle şirketlerin pazarda kendilerini yeniden tanımlamalarına fırsat verecek.
⦁ Kültürler arasındaki ayrımı görmek şart. Örneğin; Çin ve ABD’de harcamaya eğilimli bir kültür var. Almanya ve Japonya ise harcamaya istekli değil.
⦁ E-mobilitenin geniş kapsamlı uygulanabilmesi büyük ölçüde devlet desteğine bağlı olacak. Devlet desteksiz e-mobilite yalnızca büyük şehirlerde belirli bölgelerde uygulanabilecek.
⦁ Rekabet yeniden tanımlanıyor. Yani; tedarik zincirinin dengede kalması, küresel talep azalmasının kabul edilmesi ve dijital talep yönetimi yapılması gibi konularda küresel ortak çalışmayı ve iş birliğini gerektiren bir dönem başlıyor.

Sektördeki mega trendler:
Araştırmaya göre, 2020’nin ikinci yarısı itibarı ile sektördeki mega trendler şöyle sıralanıyor:
Sürdürülebilirlik:
⦁ Yöneticilerin yüzde 98’si, fark yaratmanın anahtarı olarak sürdürülebilirlik konusunu görüyor; ancak bu oran tüketicilerde yalnızca yüzde 17.
⦁ Otomotiv sektöründe sürdürülebilirlik hakkında topluluk düşüncesi henüz oluşmamış. Bunun nedeni; otomotiv sektöründeki bir ürünün sürdürülebilir olup olmadığı ile ilgili sınıflandırma kriterlerinin henüz net olmaması ve tüketiciler açısından kararlarını etkileyecek kadar şeffaf olmaması.
⦁ Covid-19 etkisiyle tüketiciler bu dönemde daha çok maliyet odaklı seçimler yapıyorlar ve öncelikleri sürdürülebilirlikten uzaklaştı.

Endüstri politikası:
⦁ Yöneticilerin yüzde 83’ü, endüstri politikalarının ve düzenleyicilerin teknoloji ajandalarını yönlendirdiğini düşünüyor. Vergi indirimi ve devlet yardımları önemli etkenler olacak.
⦁ Covid-19 etkisiyle ihracatta sıkıntı yaşanan dönem şirketleri zorluyor. Mesela; bu yıl Çin’deki elektrikli araçlar için artırılan devlet yardımlarının Çin’in endüstri politikasında esneklik sağladığı görülüyor.

Hammadde:
⦁ Yöneticilerin yüzde 73’ü, bir ülkenin sahip olduğu maden kaynaklarının o ülkenin tercih ettiği üretim teknolojilerini doğrudan etkilediği görüşünde.
⦁ Hammadde, geleceğin otomotiv sektöründe bölgesel fark yaratma açısından çok önemli rol oynuyor. Hammadde, uzun vadede sektörde tek bir küresel baskın oyuncu olmasını engelleyecek.

Bölgesel kaymalar:
⦁ Tek ve büyük bir bölgesel kaymadan çok; farklı teknolojilere, pazarlara ve uygulamalara birden fazla yerelleşmiş kaymalar bekleniyor.

Kilit trendler:
⦁ Otomotiv sektöründeki şirketler, tüketiciler için bağımsız ve bölgesel stratejiler üretmeliler.
⦁ Teknolojik gelişime odaklanmış otomotiv sektörü, Covid-19 nedeniyle odağını ‘hayatta kalma’ ve operasyona kaydırmış durumda.
⦁ Covid-19’un üretimi negatif etkilemesi sebebiyle, maliyet azaltma ve artan birleşme ve satın almaların görülmesi bekleniyor.

Ölekli: “Sektör değişimle yol almaya ve dönüşmeye başladı”


Araştırmayı değerlendiren KPMG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, sektörün değişimle yol almaya ve dönüşmeye başladığını söyledi. Ölekli, şunları aktardı: “Covid-19’un otomotiv sektörüne etkisi çok yönlü. Talepteki temel değişikliği, tedarik zincirinin yeniden tanımlanmasıyla birlikte değerlendirmek gerekiyor. Pandemi nedeniyle sektörde durgunluk dalga dalga yayılırken; talep ve üretimde bölgesel düşüşlere verilen tepki, otomotiv şirketleri için ‘yeni normalin’ parçası olacak. Rekabet anlayışının değişmesi ve iş birliği çözümleri araştırmadan çıkan bir başka önemli başlık. Otomotiv üreticileri ile bilişim ve teknoloji şirketleri arasında yakınlaşma kaçınılmaz görünüyor. Ancak, otomotiv yöneticileri bu yıl aralarındaki rekabeti kabul ediyorlar. Nitekim en büyük 15 teknoloji şirketinin piyasa değeri, en büyük 50 geleneksel otomotiv ekipman üreticisi ve tedarikçisinin piyasa değerinden beş kat daha yüksek.”
Sektörde geleceğin perakendesinde ilk sırada araçlardaki yazılım odaklı gelişmelerin yer aldığını belirten Ölekli, otomotiv yöneticilerinin yüzde 60’tan fazlasının fiziksel perakende satış merkezi sayısının küresel ölçekte yüzde 20 ilâ 30 arasında azalacağı düşüncesinde olduğunu vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ