Makine Haber

Otomotiv endüstrisinin ağustos ayı ihracat rakamları belli oldu

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin ağustos ayı ihracatı, Covid-19 salgınının etkisi ve otomotiv fabrikalarının bakım-onarım faaliyetleri için üretime ara vermesi nedeniyle yüzde 11 oranında düşerek 1 milyar 545 milyon dolar oldu.

  • 07 Eylül 2020
Otomotiv endüstrisinin ağustos ayı ihracat rakamları belli oldu

Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatı Ağustos ayında hem Covid-19 salgınının etkisi, hem de otomotiv fabrikalarının bakım-onarım faaliyetleri için üretime ara vermesi nedeniyle çift haneli düşüş yaşadı. OİB’nin verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin ağustos ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 11’lik düşüşle 1 milyar 545 milyon dolar oldu. Sektörün Ocak-Ağustos dönemi sekiz aylık ihracatı da yüzde 27,2’lik düşüşle 14 milyar 536 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Ağustos ayında ana ürün grupları bazında tek artışın tedarik endüstrisinde yaşandığını ifade eden OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, şunları aktardı: “Tedarik endüstrisinde en büyük pazarlarımız Almanya’ya yüzde 9, Fransa’ya 10 ve İtalya’ya yüzde 26 artış kaydettik. Covid-19 salgınının etkisine rağmen, AB ülkeleri yüzde 72’lik pay ile yine en büyük pazarımız olmayı sürdürdü.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ