Makine Haber

Citrix, uzaktan çalışmada üretkenlik için ipuçlarını açıkladı

Üretken bir uzaktan çalışan olmak, özellikle de güvenilir olduğunuzu ve evden çalışmanın yalnızca acil durumlar için olmadığını göstermeye çalışıyorsanız, disiplin gerektirir. ‘İş modunuz’ ile ‘ev modunuz’ arasındaki sınırları belirlemenin yollarını bulun. Yalnızca çalışmak için kullandığınız bir alanınız olsun.

  • 31 Mart 2020
Citrix, uzaktan çalışmada üretkenlik için ipuçlarını açıkladı

Çok sayıda şirkette çalışanların artık evden çalışmaları gerekiyor. Ancak, bir Citrix araştırmasının ortaya koyduğu gibi, bundan yalnızca bir yıl önce Güney Afrika’daki BT karar alıcılarının yüzde 80’i, çalışanlarının bir merkez ofis ortamında uzaktan çalışmaya kıyasla daha üretken olduklarına inanıyordu. Fakat, artık işler tamamen tersine döndü; karar alıcıların yüzde 93’ü, doğru teknolojinin olanak sağladığı esnek çalışmanın üretkenliği ve çevikliği artırdığını kabul ediyor. Ancak, daha önce hiç yapmadıysanız ya da düzenli olarak yapmadıysanız bu zor olabilir. Citrix bu noktada, uzaktan çalışmada daha üretken olmak için çeşitli tavsiyelerini ve ipuçlarını açıkladı.

Başarısız olmayı öğrenin
Başarılar elde edeceksiniz; ancak aynı ölçüde başarısızlıklar da yaşayacaksınız. Bunlardan öğrenin ve bir süredir evden çalışıyor olsanız bile, düzenli olarak ayarlamalar yapın. Üretken olmak için en iyi yolu bulabilmek amacıyla, neler yaptığınıza ilişkin olarak meslektaşlarınıza, ekibinize ve yöneticinize karşı şeffaf olun. Başarısızlık bunun bir parçası, her zaman yeni yaklaşımlar deneyin.

Sınırlarınızı belirleyin
Üretken bir uzaktan çalışan olmak, özellikle de güvenilir olduğunuzu ve evden çalışmanın yalnızca acil durumlar için olmadığını göstermeye çalışıyorsanız, disiplin gerektirir. ‘İş modunuz’ ile ‘ev modunuz’ arasındaki sınırları belirlemenin yollarını bulun. Yalnızca çalışmak için kullandığınız bir alanınız olsun. Bu alanı belirledikten sonra, ideal olarak aileniz yakınınızdayken birkaç dakikalık ses kaydı yapın (örneğin, Skype’ın Ses Testi Hizmeti’ni kullanarak) ve kaydı dinleyin. Konferans görüşmelerinizde insanların neler duyabileceğini görmek şaşırtıcı olabilir. Ayrıca, belirli iş ve ev rutinleri oluşturun. Her güne aynı şekilde başlayın. Böylece ‘iş moduna’ geçmeniz kolaylaşır. Örneğin; çalışırken kulaklık takıyorsanız, herhangi bir şey dinlemiyor olsanız bile kulaklıkları takın.

Ailenizle etkileşim kurun
Öncelikle, iş ve ev arasında doğru dengeyi kurun. Evden çalışma tartışmaları, genellikle çalışanın yöneticisi ile olan ilişkisine odaklanır. Peki ya aile? Evden çalışmaya yeni başladıysanız, bunun yalnızca sizin için değişim anlamına gelmediğini anlayın. Bu, aileniz için de değişim anlamına gelir. Aileniz bütün gün etrafınızda olabilir; ancak bunun işe yaraması için bazı hileler yapmanız gerekir. Çalıştığınızı bilmelerini sağlamak için bazı fiziksel sinyaller vermek isteyebilirsiniz (kulaklıklar gibi). İşinizin bölünmesiyle ilgili açık kurallar belirleyin

Çalışma saatleri
Akıllıca çalışmayı ve çalışma saatlerinizi daha iyi düzenlemeyi öğrenin. Ne üzerinde çalışmak istediğinizi ve gün sonunda ne başarmış olmayı beklediğinizi bilmeniz için işe gününüzü planlayarak başlayın. Gün içindeki en üretken zamanınızı belirleyin. Gününüzü küçük bloklara bölebilirsiniz. Bu çalışma blokları genellikle birbirleriyle de bağlantılıdır.

Uzun süreli başarı elde etmek
Çoğu insan için evden çalışma geçicidir. Uzun süreli bir evden çalışma düzenlemesini başarıya ulaştırmak için birkaç ipucu ise şu şekilde sıralanabilir:
⦁ Taahhüt edin ve yerine getirin: Bunun hem kendiniz, hem de yöneticiniz ve şirketiniz için işe yaramasını istiyorsunuz. Onlara; size güvenebileceklerini, sıkı çalışacağınızı ve taahhütlerinizi yerine getirebileceğinizi gösterin.
⦁ Ofisinize yatırım yapın: Evde kullanacağınız monitörlere, güçlü bir masaüstü bilgisayarına ve birkaç NUC sunucusuna, kaliteli bir koltuğa ve ayakta durarak çalışabileceğiniz bir masaya yatırım yapabilirsiniz. İyi bir mikrofon ya da ideal olarak bir düğmeye basarak etrafınızda neler olduğunu açık bir biçimde duyabileceğiniz ses kesme teknolojisine sahip kulaklıklar edinin.
⦁ Düzenli olarak ara verin: Bir ev-ofis ortamında, işiniz ev yaşamınızın önüne geçebilir. Düzenli olarak ara verin, elinizin altında atıştırmalıklar/içecekler bulundurun ve gün içinde egzersiz yapın. Ev-ofiste çalışma saatleriniz muhtemelen daha esnek. Bunun avantajlarından yararlanın. Gün içinde neler yaptığınız, muhtemelen ne zaman yaptığınızdan daha önemli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ