Makine Haber

Orta gerilim çözümleri seçiminde kritik noktalar…

Sürekli olarak tam yükte çalıştıkları için enerji kalitesi uygulamalarında kullanılan orta gerilim reaktörlerin ısıl performansları çok önemli. Sürekli devrede kaldıkları için kayıplarını düşük seçmek, uzun vadede bu ürünlerin kendisini amorti etmesini sağlıyor.

Orta gerilim çözümleri seçiminde kritik noktalar…

Ender KASIM
Elektra Elektronik Ar-Ge Transformatör Müdürü

Farklı sektörlerdeki çok çeşitli uygulamalarda rol alan endüktans bobinleri olan orta gerilim reaktörler, enerji kalitesi alanında orta gerilim kondansatörleri koruyup harmonikleri filtrelemek için kullanılıyor.
Sürekli olarak tam yükte çalıştıkları için enerji kalitesi uygulamalarında kullanılan orta gerilim reaktörlerin ısıl performansları çok önemli. Sürekli devrede kaldıkları için kayıplarını düşük seçmek, uzun vadede bu ürünlerin kendisini amorti etmesini sağlıyor. Reaktörlerin manyetik doyum noktaları da olabildiği kadar yüksek seçilmeli. Kullanım yerinin ‘dâhili tip’ mi, yoksa ‘harici tip’ mi olacağını izolasyon yapısı belirliyor. Diğer benzer amaçlı komponentlerin aksine, orta gerilim reaktörlerin endüktans değerinin ölçülmesi zahmetli bir iş. Orta gerilim reaktörün üzerinden çalışma akımını akıtmanız ve bu durumdaki gerilim düşümü üzerinden endüktans değeri hesaplamanız gerekiyor. Bunu yapan sistemin son derece hassas çalışması, mümkünse insan kontrolünde olmaması gerekiyor. Üretimi yapan şirketteki test ekipmanları da bu konuda büyük bir önem taşıyor. Yanı sıra, üretimi yapan şirketin reaktörler ve kondansatörler ile ilgili EN 60076-6, EN 60871 standardına haiz ve sertifikalanmış olması gerekiyor.

Elektriksel ve mekaniksel bağlantıların eksiksiz olması gerekiyor
Orta gerilim çözümleri alanında yatırım yapacak yeni tesislerin projelendirme sırasında mühendislik hesaplarını doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmaları gerekiyor. Hâlihazırda çalışan tesislerin ise, ölçüm yapılıp kullanılacak ürünlerini en uygun şekilde seçerek, elektriksel ve mekaniksel bağlantılarını eksiksiz ve tam yapmaları önem taşıyor. Orta gerilim çözümlerine yönelik yatırımlar, daha çok yeni tesis yatırımları ve enerji tüketimindeki artışla paralel ilerliyor. Bu nedenle, aralarında Türkiye’nin de olduğu gelişmekte olan ülkelerde reaktör kullanımı artıyor. Bu ürünlerin ömürleri de uzun olduğu için, mevcut yerleşik yapısında reaktörleri çoktan kurmuş ülkelerde ömrünü tamamlayan veya yedekleme yapılması gereken tesislere üretim yapılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ