Makine Haber

Doğru endüstriyel chiller nasıl seçilir?

Endüstride birçok sektörde üretim süreçlerindeki soğutma uygulamalarında kullanılan chillerların tasarım, performans ve verimliliğinde büyük gelişmeler oluyor. Üretim esnasında sistemdeki ekipmanlarda ortaya çıkan aşırı ısıyı gidermek için sürekli koruma sağlayan endüstriyel chillerlar üretim süreci için büyük önem taşıyor.

  • 14 Kasım 2022
Doğru endüstriyel chiller nasıl seçilir?

Erdem Enç
Atlas Copco Kompresör Tekniği Ürün ve Pazarlama Müdürü

Doğru chiller seçimi ve kurulumuyla; üretim süreçlerinde büyük oranda tasarruf sağlanabilir. En uygun chillerın belirlenmesinde işletmelere yardımcı olan 6 önemli faktörün tespiti önemlidir ve önceliklendirilmelidir. Tespit edilmesi gerekenler; kullanılacak olan proses sıvısı türü, proses soğutma sıcaklığı, debi ve basınç gereklilikleri, çalışma ortamı, ortam sıcaklığı, gereken chiller boyutu ve konumunun uzamsal kısıtlamaları olarak sıralanabilir.
Chillerlar sıcaklığa duyarlı ekipmanlardaki ısıyı gidermek için sağladığı sürekli koruma sayesinde arıza süresini en aza indiriyor. Aynı zamanda, tesisin kendi su kaynağını yeniden dolaştırarak ve tekrar kullanarak sudan ve ilgili maliyetlerden tasarruf sağlıyor. Özellikle de sistemdeki ekipmanlar günde birkaç vardiyada çalışıyorsa soğutma suyunun maliyeti hızla artabilir. Sisteme bir chiller dahil edilmesi, şebeke suyu tedariğine ve atık su tahliyesine ilişkin ihtiyacı azaltır, üretim bütçeleri dahilinde önemli tasarruflara katkı sağlar. Ayrıca chiller teknolojisindeki en son gelişmeler sayesinde artık sermaye yatırımı geri dönüşü, ekipmanların ilk kullanımından çok kısa bir süre sonra gerçekleşiyor.

Güvenilirlik ve performansı bir arada sunuyoruz
Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak kompresörlerde olduğu gibi soğutma tarafında da verimliliği en üst düzeyde tutarak, güvenilirlik ve performansı bir arada sunuyoruz. Artan enerji maliyetleri göz önüne alındığında Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak müşterilerimize üretim süreçlerinde önemli bir maliyet avantajı sağlıyoruz. Daha az enerji demek, sadece ekonomik değil aynı zamanda daha yaşanabilir bir dünya için de en önemli unsurlardan biri. Güvenilirlik ve verimliliğin yanı sıra zahmetsiz servis imkânıyla da tak ve çalıştır tipi chiller çözümlerimizi müşterilerimizle buluşturuyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ