Makine Haber

Nissan, üretim teknolojilerine 300 milyon dolarlık yatırım yaptı

Tüm fabrikalarında kullanılmak üzere geliştirdiği ileri teknoloji ve ekipmanlar için 300 milyon dolarlık yatırım yapan Nissan; üretim operasyonlarını daha esnek, verimli ve sürdürülebilir hale getirecek. Söz konusu yenilikler ilk olarak Japonya’daki Tochigi Fabrikası’nda uygulamaya alındı.

  • 20 Aralık 2019
Nissan, üretim teknolojilerine 300 milyon dolarlık yatırım yaptı

Yaptığı son yatırımla birlikte Nissan, geleneksel otomobil yapımını yeniden gözden geçirerek; yeni elektrifikasyon ve istihbarat çağında sektöre liderlik edecek araç üretiminin yapısal ve teknik zorluklarını ele alıyor.
Araçlarının kapasitelerinde eşi görülmemiş bir evrimle karşı karşıya olduklarını söyleyen Nissan Üretim ve Tedarik Zinciri Yönetimi Genel Başkan Yardımcısı Hideyuki Sakamoto, “Bizim görevimiz; araba üretimini yeniden gözden geçirerek bu evrimi gerçeğe dönüştürmek. Bu aynı zamanda, uzman teknisyenlerimizin mevcut becerilerini; hâkim oldukları tekniklerden yeni ve keşfedilmemiş alanlara kaydırmak anlamına geliyor” dedi.

“Üretim mühendisliğinde büyük ilerlemeler gerektiriyor”
Nissan’ın elektrikli, akıllı ve bağlantılı gelecek nesil otomobillerinin, tasarım ve inşa sürecinde üretim mühendisliğinde büyük ilerlemeler gerektiren yeni bir operasyonel süreci de beraberinde getirdiğinin altını çizen yetkililer, şunları aktardılar: “Bu gelişmelerden biri, Nissan’ın Üretim Mühendisliği Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından geliştirilen ‘Evrensel Güç Aktarma Montaj Sistemi’dir. Otomobillerde güç aktarımını yapmak için uygulanan montaj hattı, birden fazla işlemin sırasıyla yapılmasını gerektirdiği için, montaj hattı personeli için uzun ve yorucu bir süreç haline geliyordu. Yeni ‘Evrensel Güç Aktarma Montaj Sistemi’ de, tüm aktarma araçlarını bir seferde monte etmek için otomatik bir palet kullanıyor. Sistem; aracın boyutlarını montaj sırasında gerçek zamanlı olarak ölçüyor ve palet buna göre mikro ayarlamalar yaparak, güç aktarma organlarının milimetrik doğrulukta monte edilmesini sağlıyor. Yeni sistemle birlikte, aynı palet üç çeşit güç aktarma organını (içten yanmalı motor, e-Power ve saf elektrik) monte edebiliyor ve 27 farklı aktarma organı kombinasyonunu birleştirip monte edebiliyor.”

“Süreçlerin bazılarında eğitimli robotlar kullanılıyor”
Yeni teknoloji ile; ustalarının yeni ve keşfedilmemiş uzmanlık alanlarına odaklanmalarını sağlamak için ‘eğitimli robotlar’ kullanacaklarını vurgulayan yetkililer, “Nissan, şimdiye kadar sadece eğitimli ustalar tarafından gerçekleştirilebilen ve uzmanlık becerisi gerektiren bazı iş süreçlerini dijital hale getiriyor ve bu süreçlerin bazılarında eğitimli robotlar kullanıyor. Bu süreçlerin bir örneği ise, su yalıtımı sağlanması için araç gövdesinin etrafındaki dikişlere macun benzeri bir malzeme uygulanması. Gerekli el becerisi ve hızın ancak eğitim yoluyla edinilebilmesi nedeniyle bu uygulama genellikle uzmanlar tarafından yapılırken; bu beceri ve hızın kopyalanması oldukça zor ve uzun bir süreç. Dolgu macunu uygulama sürecini otomatikleştiren Nissan mühendisleri; dolguyu yumuşatıp bitirirken, eğitimli işçilerin tüm vücut hareketlerini analiz ederek, her aşamada uygulanan basıncı hesapladılar. Ardından, bu bilgileri robotlar için verilecek talimatlara dönüştürdüler ve kapsamlı deneme-yanılma yoluyla daha fazla detaylandırma yaptılar. Tüm bu çalışmalar sonucunda, robotlar artık en karmaşık yerlerde bile yalıtım maddelerini hızlı ve hassas bir şekilde uygulayarak işi tamamlayabiliyor” diye konuştular.

“Fabrikaların çalışmasını kolaylaştırıyor”
Robotların artık bir takım zor görevleri verimli bir şekilde yerine getirebildiklerini ve çalışanların hattın başka yerlerinde daha önemli işler yapabilmeleri için özgür hareket etmelerini sağladıklarını anlatan yetkililer, “Bu aynı zamanda, ergonomiyi de geliştirerek fabrikaların çalışmasını kolaylaştırıyor. Bunun bir örneği de, bir otomobilin çatısının iç kısmındaki üst katman malzemesi olan tavan döşemesi montajı. İşçilerin fiziksel olarak bu zorlu işi yapabilmeleri için aracın kabinine girmeleri gerekiyor. Bu işlem, arabaların daha fazla dijital özelliklere sahip olması ve başlıkların içindeki ve etrafındaki cihazların sayısının artmasıyla daha da zor hale gelmiş durumda. Nissan, bu sorunun çözümü için de eğittiği robotları kullanmaya başladı. Tavan döşemesini aracın ön kısmına yerleştirmek ve daha sonra sabitlemek için robotları kullanan Nissan’ın yerleştirdiği sensörler; basınçtaki değişiklikleri izliyor ve klipslerin sıkıca yerine oturduğunu belirlemek için özel bir mantık sistemini kullanıyor” şeklinde konuştular.

“Boyama işlemindeki değişiklikler dikkat çekiyor”
Otomobilin üretiminin çevreye olan etkilerini azaltmak için de çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden yetkililer, konuşmalarına şöyle devam ettiler: “Bu konuda özellikle boyama işlemindeki değişiklikler dikkat çekiyor. Boyanın akışkanlığının düşük sıcaklıklarda kontrol edilmesi zor olduğundan, otomobil gövdelerinin genellikle yüksek sıcaklıklarda boyanması gerekiyor. Bununla birlikte, tamponların plastik malzemeden üretilmeleri nedeniyle boyama işlemi düşük sıcaklıklarda gerçekleştiriliyor. Bu da, bir araç için iki ayrı boyama işlemi gerektiriyor.”
Düşük sıcaklıklarda doğru akışkanlığı korumak için su bazlı bir boya geliştirerek, gövde ve tamponların birlikte boyanabilmesini mümkün hale getirdiklerinin altını çizen firma yetkilileri, söz konusu işlemden kaynaklanan karbondioksit emisyonunun da bu sayede yüzde 25 oranında azalmasını sağladıklarını bildirdiler.
Nissan’ın yeni üretim süreçleri kapsamında ayrıca, tüm atık boyaların toplanmasını ve diğer üretim işlemlerinde yeniden kullanılmasını mümkün kılan susuz bir boyama kabinini kullanacağını söyleyen yetkililer, “Geliştirdiğimiz teknolojiler ve yenilikler şirketin rekabetçiliğinin merkezinde bulunuyor. Bu teknoloji ve yenilikler; önümüzdeki yıllarda gittikçe yaygınlaşarak, Nissan Akıllı Mobilite’nin geleceğinin temelini oluşturacak ve teknolojideki liderliğimizi pekiştirecek” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ