Makine Haber

Masdaf, endüstriyel tesislerdeki yangınları masaya yatırdı

Pompa sektörünün önde gelen markalarından Masdaf, İtfaiye Haftası’na özel olarak Sakarya Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile birlikte ‘Yangınla Mücadele’ adıyla bir webinar düzenledi. Etkinlikte, binalarda ve endüstriyel tesislerdeki yangınlara karşı alınabilecek önlemler masaya yatırıldı.

  • 12 Ekim 2020
Masdaf, endüstriyel tesislerdeki yangınları masaya yatırdı

Masdaf, 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası’na özel olarak Sakarya Büyükşehir İtfaiye Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği ‘Yangınla Mücadele’ webinarında, yangınlar nedeniyle yaşanan can ve mal kayıplarının önüne geçebilmek adına alınabilecek önlemleri masaya yatırdı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü ile ortak düzenlenen etkinlikte, özellikle konutlarda ve endüstriyel tesislerde yaşanan yangınlardaki ihmallerin altı çizildi.

Akkaya: “Türkiye’de her yıl yaklaşık 400 büyük fabrika yangını yaşanıyor”
Türkiye’de her yıl yaklaşık 400 büyük fabrika yangını yaşandığını ve söz konusu yangınlarda yılda ortalama 25 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Sakarya Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığı’ndan Makine Mühendisi M. Zahit Akkaya, binaların ve endüstriyel tesislerin yangın tehlikesine karşı hazırlıklı inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Akkaya, “Bu süreç; binanın veya endüstriyel tesisin mimari projesiyle başlayıp, mekanik projesiyle devam eden bütünleşik bir süreç. Binalar ve endüstriyel tesisler henüz mimari proje aşamasındayken, bina veya tesis işler duruma geldiğinde oluşabilecek yangın durumları öngörülebilir olmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Bu konuda öncelikle ‘Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğe’ uyulması ve bu kapsamda binanın yangın sınıflandırmasının yapılması gerekiyor. Proje bir endüstriyel tesise ait ise, hangi tehlike sınıfındaki endüstriyel tesise ait olduğu dikkate alınarak tasarlanmalıdır. Burada; binanın işlevi, yangın yükü ve yanıcılık yükü dikkate alınmalıdır. Örneğin yönetmelik; 2000 metrekare ve üzerindeki katlı mağazalarda ve 1000 metrekare üzerinde kolonya, boya gibi yanıcı madde ihtiva eden işletmelerde yağmurlama zorunluluğu getiriyor. Bu tür projelerde binanın yapısına göre; kaçış yolu, havalandırması ve pompa sistemleri tercih edilmesi gerekiyor. Dolayısıyla, tüm bunları tasarım aşamasında öngörebilmek önemli” dedi.

“Endüstriyel tesis işletmeci ve çalışanlarının bilinçli olmaları çok önemli”
Endüstriyel tesislerdeki yangınların genellikle elektrik tesisatındaki sorun, gaz sızıntısı, ekipmanların aşırı ısınması ve periyodik bakımların ihmal edilmesi nedeniyle gerçekleştiğini aktaran Akkaya, şunları söyledi: “Genel olarak karşılaştığımız yangınların büyük çoğunluğu, alınacak doğru önlemlerle itfaiye olay yerine gelmeden söndürülebilecek türde yangınlar oluyor. Ancak, endüstriyel tesis işletmeci ve çalışanlarının bilinçli olmaları ve işletmenin; yangın pompası, dolap ve algılama sistemi gibi yangını bildiren ve yangına müdahale etmeyi sağlayan ekipmanlara sahip olmaları gerekiyor. Özellikle, UL/FM onayı ya da NFPA 20 standartlarında pompa gruplarının tercih edilmesi son derece önemli. Ayrıca, işletmelerde yangın pompasının kullanılabileceği uygun ortamların tasarlanması ve pompaların ihtiyaç halinde; yani yangın esnasında sorunsuz bir şekilde çalışması için periyodik bakımlarının yapılması da gerekiyor. Burada denetim kadar bilinçli olmak da önemli.”

Baba: “Yönetmeliğe uygun pompa teknolojileri üretiyoruz”
Konuşmasında yangın pompalarının üretimine esas ulusal ve uluslararası standartların önemine dikkat çeken Masdaf Satış Yöneticisi Ezgi Baba ise, “Masdaf olarak, öncelikle Türk yangın yönetmeliğine uygun pompa teknolojileri üretiyoruz. Yönetmeliğin yeterli olmadığı bazı noktalarda da, NFPA 20 ve UL/FM gibi uluslararası standartlar devreye giriyor. NFPA 20 sadece Türkiye’de değil, dünyada özellikle Avrupa ülkelerinin de kabul ettiği temellere dayanıyor. ‘Türk Yangın Yönetmeliği’ de zaten bu standartlar üzerine kurulmuştur. UL/FM de, NFPA gibi bir Amerikan standardıdır. UL ve FM birbirinden farklı iki kuruluştur. UL, bir güvenlik firması, FM ise bir sigorta firmasıdır. Yabancı yatırımcılar sigorta firması olarak FM’i seçtikleri için, UL/FM onaylı ürün aldıklarında sigorta bedelleri yükseliyor. Ayrıca, dünya üzerindeki en detaylı ve donanımlı standart olduğunu söyleyebilirim. Artık sadece yabancı yatırımcılar değil, yerli yatırımcılar da bu ürünleri kullanıyor. Çünkü, bu standartta hiçbir açık yok, kurallar çok net ve kontrol mekanizması çok sağlıklı işliyor. Biz, 2009 yılında dünyada UL listesine giren sekizinci firmaydık. Şu an muhtemelen bu sayı kırklara ulaştı. Bu sertifikaya sahip ürünler, yangına karşı detaylı senaryolar ile ekstra güvenlik önlemleri alınarak, donanımlı olarak geliştiriliyor. Ayrıca UL, üç ayda bir ürünü ve firmayı Ar-Ge’den üretim bandına kadar denetliyor. Hâlihazırda üretmekte olduğunuz UL/FM’li siparişlerin testlerine katılıyor. Ayrıca, sizin birkaç yıl önce satış yaptığınız bir referansınızı ziyaret edip kontrol edebiliyor. Eğer siz standartlara uygun ürün üretmediyseniz, belgenizi alıyor. Üretim aşamasında müşterinin talebine göre üründe bir değişiklikte yapamazsınız. Bunun için mutlaka UL/FM’ye danışmanız gerekiyor. Onlar gerekirse tüm süreci yeniden başlatıyorlar” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ