Makine Haber

Mas Academy, Eskişehir’de bir seminer düzenledi

Pompa sektörünün inovatif markaları arasında yer alan Masdaf tarafından kurulan ve kurulduğu tarihten beri birçok eğitim ile seminere imza atan Mas Academy, ‘Pompa Teorisi ve Pompalarda Enerji Verimliliği’ adlı seminerde Eskişehirli iş ortaklarıyla buluştu.

  • 17 Aralık 2019
Mas Academy, Eskişehir’de bir seminer düzenledi

Masdaf’ın eğitim platformu olan Mas Academy, Eskişehir Divan Hotel’de geçekleştirdiği ‘Pompa Teorisi ve Pompalarda Enerji Verimliliği Semineri’nde Eskişehirli iş ortaklarıyla buluştu. Masdaf bayileri, servisleri ve mekanik tesisat mühendislerinin katılımıyla gerçekleştirilen seminerde; Masdaf İş Geliştirme Müdürü Ahmet Yılmaz endüstriyel tesislerde pompa uygulamalarını, Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Hüseyin Takmaz endüstriyel tesislerde kullanılan yangın pompaları ile hidroforlarda bakım ve doğru işletmenin önemini, Endüstri Satış Yöneticisi Sibel Akan ise pompalarda enerji verimliliği ve ömür boyu maliyet analizini anlattı.

Yılmaz: “Türkiye pompa sektöründe birçok ilke imza attık”
Seminerin açılış konuşmasını yapan Masdaf İş Geliştirme Müdürü Ahmet Yılmaz, Türkiye pompa sektörüne kazandırdıkları ilkler hakkında bilgiler verdi. Yılmaz, “Kuruluşundan bu yana sürdürülebilir olmayı hedefleyen Masdaf, bu kapsamda tüm süreçlerine müşterilerinin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda yön verdi. ‘Sürdürülebilir olmak’ felsefesiyle geleceğe yatırım yapan firmamız, Türkiye pompa sektöründe birçok ilke imza attı. Bu kapsamda; 1991 yılında Türkiye’de ilk kez endüstriyel tip hidrofor üretimini, 1996’da ise Türkiye’de ilk kapalı genleşme tankı üretimini başlattık. Ayrıca, 2000 yılında Nepa standartlarına uygun yangın pompası, 2002’de de Türkiye’de ilk kez kendinden emişli atık su pompası üretimi yapan firma olduk. 2009 yılında, yangın pompalarını ülkemizde ilk kez UL Listed/FM Approved sertifikalarıyla belgelendirdik. Türkiye’de santrifüj pompalarda gerçek Nando akreditasyonlu Atex sertifikasının ilk sahibi de yine Masdaf oldu” dedi.

“Pompa, endüstriyel kullanıma ve şartnameye uygun olmalı”
Endüstriyel tesislerdeki pompa uygulamalarını sektörel olarak değerlendiren ve standartlar hakkında da bilgiler veren Yılmaz, şunları aktardı: “Pompa seçimi yapılırken, pompanın endüstriyel kullanıma ve şartnameye uygun olmasına dikkat edilmeli. Örneğin; petrol endüstrisinde kullanılan santrifüj pompalar, API 610 ve Atex normlarına uygun olarak seçilmeli. Demir çelik tesislerinde ise, genel olarak Atex normlarına sahip pompaya ihtiyaç duyulmaz. Ağaç sektöründe de yangın grupları büyük önem teşkil ediyor. Sistemin, UL-FM veya NFPA yangın standartlarına uyan pompalardan seçilmesi gerekiyor. Gıda sektöründe yapılacak seçimlerde ise, bitkisel yağın vinterize işlemine tabi tutulup tutulmayacağı önemli. Çünkü, vinterize işleminde kullanılan ve parlayıcı özelliği olan Hekzan nedeniyle pompa teknolojilerinin Atex standartlarında olması gerekiyor. Kimyasal madde pompalama hizmetlerinde, genel olarak düşük debi-düşük basınç uygulanması nedeniyle DN 100-150 altındaki uçtan emişli seriler tercih edilmeli. Bu alanda, sızdırmazlık sağlamak ve kimyasal korozyon ile baş etmek önemli.”

Takmaz: “Enerji tüketiminde önemli oranda tasarruf sağlanabilir”
Endüstriyel tesislerde kullanılan yangın pompaları, proses pompaları ve hidroforlarda arıza, bakım ve doğru işletilmenin önemine dikkat çeken bir sunum gerçekleştiren Masdaf Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Hüseyin Takmaz ise, “Periyodik bakımla işletmelerdeki verimsiz pompa sistemlerinden kaynaklanan enerji tüketiminde önemli oranda tasarruf sağlamak ve CO2 emisyonlarını azaltmak mümkün” dedi.

Akan: “Enerjiden yüzde 30 oranında tasarruf etmek mümkün”
Ecodesign uygulamalarının ilk olarak elektrik motorlarında ve pompalarda başladığını hatırlatan Masdaf Endüstri Satış Yöneticisi Sibel Akan da, şunları aktardı: “Çünkü, üretilen toplam elektriğin yaklaşık yarısı sanayi sektöründe, sanayi sektöründe kullanılan elektriğin de yüzde 70’i elektrik motorlarında harcanıyor. Dünyadaki toplam elektrik enerjisi tüketiminin yüzde 20’si endüstri tarafından, endüstriyel elektrik enerjisinin ortalama yüzde 30’u ise pompalar tarafından tüketiliyor. İyi bir sistem tasarımı ve doğru pompa seçimi ile endüstride tüketilen enerjinin yüzde 30’undan tasarruf etmek mümkün. Bu oran, Amerikan Hidrolik Enstitüsü ve EUROPUMP tarafından da destekleniyor.”
Sistemlere pompa seçimi yapan tasarımcıların önemine de dikkat çeken ve bilinçli kullanıcıyı tanımlayan Akan, “Bilinçli kullanıcı; prosesindeki akışkan transferi gerekliliklerini bilen, sistemini olması gereken kurallar neticesinde tasarlamış (tasarımcı için), sistem eğrisini en yakın değerlerde hesaplayıp bu verilere göre pompa işletmesini sağlayan kişidir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ