Makine Haber

Makine mühendislerinin hizmet içi eğitimi

Üniversite veya muadili meslek okullarından mezun olan genç mühendisler gerçekten iyi bir eğitim alıyorlar mı? Bence ‘Hayır.’ Tabii ki mevcut eğitim sistemimizin sonucu olarak, öğrencinin hayal ederek arzuladığı mesleği seçememesinin ve bunun neticesi olarak mesleğine ısınamamasının da olumsuz etkileri olabilir.

  • 01 Kasım 2019
Makine mühendislerinin hizmet içi eğitimi

Mustafa ESER
Makine Mühendisi

Genelde üretim yapan işletmelerde işyeri sahipleri veya her kademedeki yöneticilerin en çok şikayet ettikleri konu genç mühendislerin eğitimidir. Mesleki açıdan iyi yetişmedikleri için işyerine yeterli faydayı sağlayamadıklarından bahsedilir ve yabancı ülkeler ile mukayese edilir.
Üniversite veya muadili meslek okullarından mezun olan genç mühendisler gerçekten iyi bir eğitim alıyorlar mı? Bana göre bu sorunun cevabı ‘Hayır.’ Tabii ki mevcut eğitim sistemimizin sonucu olarak, öğrencinin hayal ederek arzuladığı mesleği seçememesinin ve bunun neticesi olarak mesleğine ısınamamasının da olumsuz etkileri olabilir. Oysa ki; kişiler genellikle eğitim aldıkları konuda çalışmak isterler. Yeni mezun genç mühendisler ise, mesleğini yapacak işi veya konuyu bulamamış olmaktan şikayetçiler.
Mühendislik eğitimi verenler de, çoğunlukla yurtdışına gitmiş ve başarılı olmuş öğrencilerinden övünçle bahsederler. Bu konuda istatistiksel bir çalışma var mıdır bilmiyorum;
ancak gerçektir ve örnekler de bir hayli fazladır. Yurtdışına çıkan bu gençlerimizin başarılı olma sebepleri araştırılmalı ve ilgililerin bilgisine sunulmalıdır.

Genç mühendisleri daha yararlı hale getirmek için yapılması gerekenler
Peki, bu sorunu asgari hale getirip genç mühendisleri daha yararlı hale getirmek için ne yapılmalıdır? Aslında sualin cevabı basittir: Hizmet içi eğitim.
Mühendislik eğitimi almış bir kişinin fikri yetersizliğinden bahsedilemeyeceği gibi, eğitim kurumlarının kişinin bulduğu ilk işe uygun eğitim vermesi gerekliliğinden de bahsedilemez. Her mühendis, yeni bir işe başladığında yapacağı işte faydalı olabilmesi için işe uygun bir şekilde eğitilmelidir. Bu eğitim, yeni hayata atılanlar için daha da önemlidir. Çünkü, alacağı bu eğitim ile meslek hayatının yönü belirlenir. İşini değiştirmesi gerektiğinde kendisine benzer konularda iş arar.
Bir işyerinde çalışırken verilen bu tür eğitimlere ‘HİE: hizmet içi eğitim’ diyoruz. Hizmet içi eğitim kavramının evrensel bir anlamı olduğunu biliyoruz. Ülkemizde de, milli eğitim ve milli savunma vb. bakanlıklarımızda yoğun olarak uygulanmaktadır. Müesseseleşmiş özel teşebbüs kuruluşlarınca da sistematik olarak uygulandığını bilmekteyiz.

Hizmet içi eğitim konusunda neler yapılmalı?
Peki, yetişmiş mühendis sıkıntısı çeken müesseseler HİE adına neler yapmalılar? Tecrübelerimize göre bunları şu şekilde sıralayabiliriz:
1. İşyerinde çalışmakta olan tecrübe kazanmış ilk amirler tarafından işin bizzat icrası/yapımı sırasında eğitim verilmelidir.
2. Kitap ve benzeri eğitici yayınlar temin edilmeli ve hatta kendi mülkü olacak şekilde verilmelidir.
3. Çalışmakta olduğu konu ile ilgili olan eğitim kurumlarından eğitim almaları sağlanmalıdır.
4. Üniversite veya benzeri kurumlardan eğitici istenerek işyerinde eğitim almaları temin edilmelidir.
5. Uygulamaya yönelik hizmet yapmaları sağlanmalıdır.
6. Hata yapsalar dahi işe devam etmeliler.
7. Kendilerine verilmekte olan bu eğitimler karşılığı herhangi bir maddi karşılık beklenmemelidir.
8. İşin anonim olduğu, her çalışanın işin sahibi olduğu duygusu oluşturulmalıdır.
Profesyonel yönetici ve işveren olduğum dönemlerde, çalışan genç mühendislere bu eğitimi vermek gayreti içinde olduğumu, ayrılmaları halinde tüm haklarımı helal ettiğimi bu eğitimi alanlar bilirler.
Nüfusun her yıl 1 milyon arttığı ve 18 milyon öğrencinin olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Teknolojik açıdan da gelişememiş bir ülkeyiz. Bu rakamlara bakıldığında, yılda 500-600 bin üniversite mezununun iş aramakta olduğunu söyleyebiliriz. Ülkeye yapılacak en büyük hizmet; işsiz bir kişiye istihdam yaratmak ve teknolojik gelişme için çalışan mühendisler yetiştirmektir.
Rahmetli Müçteba Sunay hocamızın bizi eğitirken öğrettiği bir prensibi hep hatırlarım: “Makina mühendisinin işi, yeter derece iyi son derece ucuz ürün üretmektir. Bu da, vücutça ve ruhça yükselmeyi getirir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ