Makine Haber

Liseli gençler, ‘Hayalini Tasarlayanlar’ projesi ile geleceğin teknoloji dünyasına hazırlanıyorlar

‘Hayalini Tasarlayanlar’ projesi kapsamında hazırlanan ücretsiz çevrimiçi ders videoları ile öğrenci ve öğretmenler; donanım, yazılım, tasarım ve proje geliştirme konularında temel bilgilere ulaşırken, geleceğin teknoloji dünyasında ihtiyaç duyacakları yetkinlikleri de kazanabilecekler.

  • 26 Mayıs 2020
Liseli gençler, ‘Hayalini Tasarlayanlar’ projesi ile geleceğin teknoloji dünyasına hazırlanıyorlar

Sabancı Vakfı ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Hayalini Tasarlayanlar’ adlı proje kapsamında, Covid-19 salgını sürecinde öğrencilerin evde geçirdiği zamanı daha verimli değerlendirmelerini sağlayacak çevrimiçi ders portalı açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı onayı ile gerçekleştirilen ve herkese açık çevrimiçi içeriklere sahip proje, öğrencilerin teknolojiyi kullanarak yaratıcı bir şekilde problem çözmelerini amaçlıyor. Proje kapsamında hazırlanan ücretsiz çevrimiçi ders videoları ile öğrenci ve öğretmenler; donanım, yazılım, tasarım ve proje geliştirme konularında temel bilgilere ulaşırken, geleceğin teknoloji dünyasında ihtiyaç duyacakları yetkinlikleri de kazanabilecekler.
Proje kapsamında hazırlanan çevrimiçi ders videoları; Elektroniğin Temelleri ve Arduino ile Programlama, Algoritmik Düşünme ve Python ile Programlama, Proje Yönetimi, Tasarım İlkeleri ve Üç Boyutlu Tasarım konularını kapsıyor. Her biri başlangıç seviyesinde olan ve en az 3 saatlik eğitim içeren videolar; Türkiye’nin farklı illerindeki öğretmen ve öğrencilerin bilgiye erişim imkânını artırmayı ve gençlerin teknolojiyi kullanma becerilerini geliştirerek, içinde yaşadıkları çevreye ait sorunlara çözümler üretmelerini hedefliyor.

Safkan: “46 yıldır toplumsal gelişmeye katkıda bulunmak için çalışıyoruz”
46 yıldır toplumsal gelişmeye katkıda bulunmak için çalıştıklarını ifade eden Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Bu kapsamda gençlerin eğitim ile güçlenmesinin oldukça önemli bir role sahip olduğunu düşünüyoruz. 2018 yılından beri destek verdiğimiz ‘Hayalini Tasarlayanlar’ projesi kapsamında, içinde bulunduğumuz Covid-19 salgını döneminde öğrencilerin eğitim ve kişisel gelişimlerine destek olacak bir çevrimiçi ders portalının açılmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. Türkiye’deki tüm öğrencilerin bu portaldan yararlanarak; donanım, yazılım, tasarım ve proje geliştirme konularında kendilerini geliştireceklerine gönülden inanıyorum” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ