Makine Haber

KPMG, 5G ile yıldızı parlayacak sektörleri analiz etti

5G ile yıldızı parlayacak sektörleri analiz eden KPMG’nin yaptığı değerlendirmeye göre, anlık veri transferi üzerine kurulu hayat 5G ile daha da hızlanacak. Endüstriyel üretim, tele-sağlık, akıllı ulaşım, çevresel izleme ve oyun sektörlerinin piyasa değerleri üç yıl içinde 500 milyar doları aşacak.

  • 03 Temmuz 2020
KPMG, 5G ile yıldızı parlayacak sektörleri analiz etti

Covid-19 salgınından sonra ‘teknolojik heyecan’ değil, ‘tartışmasız gereklilik’ olarak görülen 5G’li günlere az kaldığını vurgulayan KPMG’nin araştırması, 5G ile günlük hayatın ve önceliklerin nasıl değişeceğini gösteriyor. KPMG’nin analizine göre, 2023 yılına kadar; bağlanabilirlik, yazılım, donanım ve hizmet merkezli beş sektörün piyasa değeri 500 milyar doları aşacak. Araştırmada, 5G’nin fırsat yaratacağı geleceğin sektörleri şu şekilde sıralandı:

Endüstriyel üretim:
2023’e kadar, 5G ve edge bilişimin üretim sektöründe 136 milyar dolardan 206 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Bu, pazar payının yüzde 51 artması demek. Yapay zekanın ve 5G’nin süreçlere dâhil edilmesiyle sektör, yüksek kalitedeki ürünü daha hızlı ve daha ucuza üretebilecek. Daha az üretim hatası sayesinde tasarruf edilecek. Daha sürdürülebilir ve düşük emisyonlu üretim sağlanacak. Covid-19 nedeniyle pek çok fabrika üretimini durdurmak zorunda kaldıysa da, 5G; Çin, Güney Kore, İngiltere, Almanya ve ABD gibi geçiş sürecinde aşama kaydetmiş ülkelerde fabrikaların toparlanma süreci için fırsatlar sağlayabilir.

Tele-sağlık:
5G ve edge bilişim 2023’e kadar sağlık sektöründe pazarı yüzde 66 büyüterek, pazarın 27 milyar dolardan 45 milyar dolara çıkmasını sağlayacak. Geleceğin akıllı aygıtları; şeker ölçüm sistemi, kan basıncı ölçme ve nabız ölçümü gibi kolaylıklar içerecek. Hastanede ya da hastane dışında, hastalarla ilgili verileri toplayan ve analiz eden sensörler sayesinde önleyici sağlık hizmetleri gelişecek. Hastalıklar azalacak.

Akıllı ulaşım:
12 milyar dolarlık akıllı taşıma sektörü 2023’e kadar 24 milyar dolara büyüyebilecek. Yüzde 100’lük artışta akıllı şehirlerin potansiyeli etkili olacak. Sensörler hem yolculara, hem de operatörlere bilgiler vererek ulaşımda performansı artıracak. En sıkışık noktaları belirten gerçek zamanlı güncellemeler, yol çalışmalarını ve kazaları gösteren anlık bildirimler navigasyon sistemi ile yolculara iletilecek, trafik yönetimi daha kolay hale gelecek. Geleceğin ulaşımında, daha hızlı ve güvenli seyahatler sayesinde yolcuların yaşam kalitesi yükselecek.

Çevresel izleme:
Davos 2020’ye damga vuran çevre, geleceğin de konusu. Çevresel gözlem artık bir sektör. Şu anda 2,8 milyar dolarlık pazara sahip sektörün 5 milyar dolarlık potansiyeli var. Çevre ve sağlık alanında çalışan şirketlerin, çevresel tehditleri anlamaları için farklı kanallardan gelen verileri yorumlaması, doğru kararlar alabilmek için karmaşık verileri analiz etmeleri gerekiyor.

Oyun sektörü:
5G ile sektörün hacminin 2023’e kadar 180 milyar dolardan 236 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik gibi sistemler sayesinde gelişen oyun sektörü, güçlü bağlantılara ihtiyaç duyuyor. 5G’nin hızlı ve güvenli bağlantısı sayesinde, oyunseverler bu deneyimi başka bir noktaya taşıyacaklar. 5G ile oyun sektöründe bulut tabanlı sistemlere geçiş hızlanacak.

Ercin: “5G, şirketlerin hayatta kalması için vazgeçilmez bir unsur olacak”


Araştırmayı değerlendiren KPMG Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Sektör Lideri Serkan Ercin, 5G ile birlikte bilgi teknolojisi mimarisi olan edge bilişimin insanların hayatlarını daha etkili yöneteceğini söyledi. Ercin, şunları aktardı: “Bu düzende 5G, şirketlerin hayatta kalması için vazgeçilmez bir unsur olacak. Kablolu ve kablosuz bağlanabilirlik ve erişimin damga vurduğu geçen 10 yılın ardından hayatımızın merkezinde 5G yer alacak. Otonom araçlar, ulaşım, sağlık sektörü, üretim ve pek çok sektör anlık veri transferi üzerine kurulu. Her gün sistemler ve kullanıcılar arasında çok büyük miktarda veri alışverişi yaşanıyor. Edge bilişimin 5G ile entegre olmasıyla hayat değişecek, veri transferi kullanıcıya daha çok yaklaşacak. Büyük hacimli veriler, çok daha az gecikmeyle iletilebilecek. Yoğun trafik yaşanan ağlardaki hız ve güvenlik artacak. 5G ve edge bilişim entegrasyonu, bant genişliğini ve gecikmeyi ciddi ölçüde iyileştirerek, dünyanın her yerinde eş zamanlı iletişime imkân sunacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ