Makine Haber

KIA, elektrikli araçlara geçiş süreci ile ilgili gelecek planlarını açıkladı

Bu yılın başında ‘Plan S Stratejisi’ kapsamında elektrikli araç geleceğine hazırlandığını açıklayan KIA, Avrupa’daki büyümesini de aynı strateji ile gerçekleştirecek. Global çapta 2025’e kadar 11 elektrikli araç geliştirecek olan şirket, Avrupa’da satışa sunulacak her yeni modelin elektrikli bir versiyonunu da geliştirecek.

  • 18 Mayıs 2020
KIA, elektrikli araçlara geçiş süreci ile ilgili gelecek planlarını açıkladı

Avrupa’daki elektrikli araç (EV) satışları ile 2020 yılının ilk çeyreğinde rekor kıran KIA, elektrikliye geçiş süreciyle ilgili gelecek planlarını açıkladı.
Bu yılın başında, elektrikliye geçiş süreci ve çeşitli ulaşım hizmetlerinin yanı sıra; bağlanabilirlik ve otonom sürüş gibi konuları kapsayan yeni bir orta ve uzun vadeli strateji olan ‘Plan S’i açıkladıklarını hatırlatan şirket yetkilileri, “Bu kapsamda, geleceğin ulaşım modellerinde liderliği hedefliyoruz. ‘Plan S Stratejisi’ ile KIA; geleneksel araçların üretimi kapsamında çalışan bir iş modelinden, elektrikli araçları popüler hale getirmeye odaklanan bir iş modeline geçmeye hazırlanıyor. Elektrikli araçlara olan ilgi, Avrupa pazarında bugüne kadar benzeri görülmemiş sonuçları beraberinde getiriyor. 2020’nin ilk çeyreğinde, Avrupa’daki yeni elektrikli araç satışları 2019’un ilk çeyreğine göre yüzde 75 artarak 6 bin 811 adede yükseldi. Buna bağlı olarak; 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 2,9 olan KIA’nın sıfır emisyonlu araç satışlarının toplam Avrupa satışları içindeki payı ise, 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 6,0’ya yükseldi” dediler.

“Farklı araç segmentlerinde globalde 11 elektrikli model sunacağız”
Liderlik hedeflerine ulaşmak için 2025 yılına kadar binek araç, SUV ve MPV de dâhil olmak üzere, farklı araç segmentlerinde globalde 11 elektrikli model sunmayı planladıklarını kaydeden yetkililer, şöyle konuştular: “Yeni nesil elektrikli araçlarımızın ilki gelecek sene Avrupa’da tanıtılacak. Bu elektrikli araç, en güncel araç güç-aktarma organlarını ve teknolojilerini barındıracak şekilde özel olarak tasarlanmış benzersiz bir platform üzerine inşa edilecek. Söz konusu araç, sadece binek otomobil ve SUV araçları harmanlayan bir kompakt SUV tasarımı sunmakla kalmayacak; aynı zamanda geleceğe yönelik yenilikçi bir kullanıcı deneyimi de sunacak. Araç, 500 km’nin üzerinde elektrikli sürüş menzili ile 20 dakikalık hızlı şarj özelliğine sahip olacak.”
2021 yılında Avrupa’ya özel olarak geliştirilen yeni sıfır emisyonlu araçlarını pazara sunmalarının ardından, globalde de elektrikli araçlarını sunmaya devam edeceklerini aktaran yetkililer, “Markanın Avrupa satışlarında gelişmiş güç aktarma teknolojisi daha büyük bir oran oluşturduğundan, Avrupa’da satışa sunulan her yeni modelin; yarı hibrit, tam hibrit, şarj edilebilir hibrit veya elektrikli olmak üzere en az bir elektrikli versiyonu olacak” şeklinde konuştular.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ