Makine Haber

Kaya: “Ülkemizin paslanmaz çelik sektöründeki en büyük açmazı ham madde”

Türkiye’nin en büyük açmazının paslanmaz çelik sektöründe ham madde olduğunu ifade eden İDDMİB Denetim Kurulu Üyesi Fikret Kaya, paslanmaz ham maddenin ağırlıklı Uzak Doğu’da üretildiğini, buna da uygulanan anti damping vergilerin kaldırılması gerektiğini öne sürdü.

  • 04 Ocak 2024
Kaya: “Ülkemizin paslanmaz çelik sektöründeki en büyük açmazı ham madde”

Avrupa’nın üçüncü büyük paslanmaz çelik kullanıcısı olan Türkiye’nin en büyük açmazının paslanmaz çelik sektöründe ham madde olduğunu belirten İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Denetim Kurulu Üyesi Fikret Kaya, paslanmaz ham maddenin ağırlıklı Uzak Doğu’da üretildiğini buna da uygulanan anti damping vergilerin kaldırılması gerektiğini belirtti. Ham maddenin sanayinin olmazsa olmaz en önemli maliyet unsuru olduğunu vurgulayan Kaya, “Buradaki en büyük sıkıntının ana ham maddemiz olan paslanmaz çeliğe uygulanan yüzde 8’lik anti damping. Uygulanan anti dampingin de Asya’daki üreticilerle rekabet şansımızı çok zora sokuyor. İhraç ettiğimiz hurdayı çok ucuza satıyoruz. Ferrokrom kullanınca yalnız paslanmaz ham madde maliyetinde yüzde 24 oranında katma değer sağlayacağız ve rekabetçi olacağız” dedi.

“Çin, dünya paslanmaz çelik üretiminin yüzde 62’sini gerçekleştiriyor”
2023 yılının ilk 9 ayında Çin’in dünya paslanmaz çelik üretiminin yüzde 62’si olan 26,6 milyon tonu tek başına ürettiğinin bilgisini paylaşan Kaya, şöyle konuştu: “Çin bu üretimin sadece yüzde 7’sini ihraç ediyor. Bunun nedeni yüksek üretim gücünü kullanarak, yassı çeliği işgücünün katkısı ile işleyerek daha yüksek katma değerli ürünler ihraç ediyor. Avrupa’nın 3. büyük paslanmaz çelik kullanıcısı olan Türkiye’nin açmazı da budur. Türkiye’nin ithal ettiği yassı paslanmaz çeliği soğuk çekme ve finisyon işlemleri ile menşei değiştirmeden yaptığı ihracatın önüne sürekli engel çıkartılmaktadır. Halbuki Çin’in yöntemi uygulanarak ve standartlarımızın yakınlığı ve üretimdeki üstünlüğümüzü de kullanılarak, paslanmaz çelikten mamul mutfak araç gereçleri, endüstriyel mutfak ekipmanları, beyaz eşyalar, otomotiv yan sanayi, gıda ve kimya yatırım ekipmanlarında ihracat potansiyeli katlanabilir. Artan kapasitesi ile paslanmaz çelik boru ve kutu profil üretimi de çok daha yüksek ihracat potansiyeline erişebilir. Bunun önündeki en büyük engel soğuk çelik, paslanmaz çelik ve yassı ürünlere uygulanan gümrük vergisinin neden olduğu maliyet dezavantajıdır.”

“Türkiye’de küçük ve orta ölçekli 18 bin firma var”
Ürün çeşitliliğinin çok fazla olduğu sektörde Türkiye’de küçük ve orta ölçekli 18 bin firmanın olduğunu belirten Kaya, “Biz hurdamızı yurt dışına gönderiyoruz, ayrıca ülkemizde üretilen ferrokromu da ihraç ediyoruz. Oysa onu biz hurdamızla beraber kullandığımız zaman hem maliyetimiz daha düşük olacak. Hem de ülkemizde üretilen ferrokromu daha iyi değerlendirerek katma değerli ürün haline getirmiş olacağız. Şu an hem ferrokrom hem de hurdamız çok ucuz fiyata ihraç ediliyor. Ferrokrom kullanınca yalnız paslanmaz ham madde maliyetinde yüzde 24 oranında katma değer sağlayacağız ve rekabetçi olacağız” ifadelerini kullandı.

“En önemli nokta paslanmaz çeliğin Türkiye’de üretilmesi”
Türkiye’de paslanmaz çelik tüketim kapasitesinin 550 bin ton civarına çıktığını kaydeden Kaya, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Geldiğimiz noktada en önemli şey paslanmaz çeliğin Türkiye’de üretilmesi. Bu konu ile ilgili çeşitli derneklerin bir araya gelmesiyle bakanlıklar ile iletişim halindeyiz. Malum bu ürünlerin ülkemizde ithalatın önünü kesmekte fayda var. Türkiye milli her türlü ürünü yapmak için uğraşıyor. Ama ham maddede anti dampingin kesinlikle olmaması lazım. Çünkü ham madde bir sanayinin olmazsa olmaz en önemli maliyet unsuru. Buradaki en büyük sıkıntının ana ham maddemiz olan paslanmaz çeliğe uygulanan yüzde 8’lik anti damping olduğunu söyleyebiliriz. Uygulanan anti dampingin de Asya’daki üreticilerle rekabet şansımızı çok zora sokuyor.”

“Ham maddeye uygulanan anti damping maliyetleri artırıyor”
Sektörde 2023 yılının ilk yarısında ihracatın iyi olduğunu fakat ikinci yarıda düşüşün yaşanmaya başladığını belirten Kaya, “Bunun sebeplerinden bir tanesi de yine ham maddeye uygulanan anti dampingden dolayı maliyetlerin artışı. Yeni bir teknoloji kurularak ülkemizde de gelişmiş olan ülkelerde olduğu gibi paslanmaz çelik üreten en az 3 fabrikaya ihtiyaç var. Hem hurdamız hem de ürettiğimiz ferrokrom daha katma değerli hale getirilmiş olur ve rekabet şansımız artmış olur. Yüzde 8’lik anti damping yüzünden mal satamadığımız çok müşteri var. Burada Çin başta olmak üzere Kore, Tayvan, Vietnam hatta İtalya bile kendi ham maddesini üretiyor ve üretimini kendisi yaptığı için bizden daha ucuza mal satabiliyorlar” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ