Makine Haber

Bir veri ihlali şirketlere ortalama 3,6 milyon dolara mal oluyor

Siber güvenliğin ve bilişim teknolojilerine ilişkin konuların uzmanlar tarafından konuşulduğu BTvizyon Anadolu Toplantısı’nda konuşan Komtera Teknoloji Teknik Müdürü Ali Güven Yılmaztürk, bir veri hırsızlığının şirketlere ortalama 3,6 milyon dolar maliyetinin olduğunu açıkladı.

  • 16 Ocak 2020
Bir veri ihlali şirketlere ortalama 3,6 milyon dolara mal oluyor

Sponsorları arasında Komtera Teknoloji’nin de yer aldığı ve bilişim teknolojilerine ilişkin birçok konunun konuşularak, ürün ve çözümlerin paylaşıldığı BTvizyon Anadolu toplantılarının ilki Bursa’da gerçekleştirildi.
Etkinlikte yaptığı konuşmada, veri ihlallerine karşı savunmasız olan şirketlerin önemli kayıplar yaşadığını belirten Komtera Teknoloji Teknik Müdürü Ali Güven Yılmaztürk, ortalama bir veri ihlalinin şirketlere 3,6 milyon dolara mal olduğunu dile getirdi.

“Siber saldırıların ana hedefinde şirketlerin kayıt altında tuttuğu veriler var”
Gün geçtikçe daha da karmaşık hale gelen siber saldırıların ana hedefinde şirketlerin kayıt altında tuttuğu verilerin olduğunu aktaran Yılmaztürk, birçok küresel şirketin bile savunmalarındaki zafiyetlerden dolayı siber saldırılardan ciddi zararlar gördüklerini vurguladı. Yılmaztürk, “Son 3,5 yılda 3,7 milyar veri kaydı çalındı. Günümüzde veri ihlalleri nedeniyle şirketlerin uğradığı zarar milyon dolarlara ulaştı. Yaşanan veri ihlalleri, maddi boyutunun yanı sıra yüksek oranda itibar kaybına da neden oluyor” dedi.

“İç faktörler yüzde 53 oranında etkili”
Veri sızıntılarının yaşanma sebeplerini de yaptığı sunumda dile getiren Ali Güven Yılmaztürk, şirketlerin yaşadıkları veri sızıntılarından yola çıkarak önemli kazanımlar elde edeceklerini belirtti. Dış faktörlerin yüzde 47 oranında etkili olduğu veri sızıntılarında, iç faktörlerin de yüzde 53 oranında etkili olduğuna dikkat çeken Yılmaztürk, şöyle konuştu: “Sızdırılan verilerin yüzde 60’ı elektronik ortamlardan, yüzde 40’ı ise fiziki ortamlardan elde ediliyor. Verilerin 2/3’ü geleneksel ağ alt yapılarından, 1/3’ü ise bulut ortamlarından çalınıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ