Makine Haber

Karbür geri dönüştürmede geri satın almanın sağladığı avantajlar

Konumunu korumak için temel ham malzemelere erişimi sürdürmek zorunda olan Wolfram, aynı zamanda daha önceden üretilmiş takımlara da yatırım yapmaya devam ediyor. Sandvik Coromant Ticari Hizmetler Müdürü Jill Glynn, üreticilerin ellerindeki kaynaklardan en verimli şekilde nasıl yararlanabileceklerini açıklıyor.

  • 15 Eylül 2020
Karbür geri dönüştürmede geri satın almanın sağladığı avantajlar

Sandvik Coromant

Avusturya’da bulunan ve Sandvik Group bünyesinde yer alan Wolfram Bergbau und Hütten, dünyanın en büyük tungsten üreticilerinden biridir. Sandvik Coromant’ın karbür takımları için yaşamsal öneme sahip olan bu malzemenin rezervi yaklaşık 7 milyon ton civarındadır ve bu miktar 100 yıllık tüketime karşılık gelir. Wolfram şirketi, konumunu korumak için temel ham malzemelere erişimi sürdürmek zorundadır. Ancak şirket, aynı zamanda daha önceden üretilmiş takımlara da yatırım yapmaya devam ediyor. Sandvik Coromant Ticari Hizmetler Müdürü Jill Glynn, üreticilerin ellerindeki kaynaklardan en verimli şekilde nasıl yararlanabileceklerini açıklıyor.
Gereksiz yere neden maden çıkarılsın? Kuruluşlarda karbondioksit tüketimini düşürmeye yardımcı olan iyi uygulama çözümlerini araştıran bir hayır kurumu olan ClimateWorks Foundation döngüsel ekonomiyi; “Biyolojik ve teknik girdiler içerecek şekilde tanımlanan, en az miktarda enerjiyi ve fiziksel kaynağı kullanarak değer sunmak ve bunları biyosfere yeniden kazandırmak üzere yüksek kaliteli bir döngüyü sürdüren bir malzeme akış sistemi” şeklinde tanımlıyor.

Tam döngü
Döngüsel ekonominin avantajları sadece çevre ile sınırlı değildir. Sandvik Coromant takımlarında kesme kenarlarının özellikleri kaybolduğunda, bu takımlar kullanılmaz hale gelir. Ancak, bu takımların üretiminde kullanılan malzemeler değerini korur.
Çevreci bir bakış açısıyla; geri dönüştürülen karbürlerden yeni takımlar üretmek için gereken enerji, yeni ham malzemeler kullanılarak üretilenlere kıyasla yüzde 70 daha düşüktür. Ayrıca, üretimin sürdürülebilirliği de daha yüksektir; geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıldığında sıfırdan başlamaya oranla yüzde 40 daha az karbondioksit emisyonu oluşur.
Genellikle sunulan her yeni prosesin başarısı sonuçta iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğine bağlıdır. Döngüsel ekonominin benimsenmesiyle, hem global sürdürülebilirlik konusundaki zorlukların üzerine gidilebilir, hem de müşterilerin yönetme konusunda pek istekli olmadıkları bir sorunla baş edilebilir; atıklar.
Şirketler, bir ürünün yaşam döngüsünü bütün olarak görebildikleri zaman varlıklarını daha iyi kontrol edebilirler. Şirket bu kontrol sayesinde, maliyetlerini etkin şekilde değerlendirebilir ve ayrıca kendi ellerindeki kullanılmış ürünleri satarak kâr edecek olan müşterilerine yardımcı olabilir. Böylece, baştaki satın alma işleminin tamamlanmasıyla sona ermeyecek bir tedarikçi ilişkisi sağlanır.

Geri satın alma
Kullanılmış bir karbür kesici ucun yüzde 95’i geri dönüştürülebilir. Bu karbür içerisinde yaklaşık yüzde 75 tungsten bulunur. Wolfram tesisi, tüm dünyadaki Sandvik Coromant müşterilerinin yararlanabileceği bir şirket içi geri dönüşüm prosesi geliştirdi.
Sandvik Coromant, müşterilerdeki kullanılmış karbür takımların toplanarak tesise iletilmesi işlemlerini gerçekleştirir. Burada, geri dönüşüm yöneticileri gelen takımların yapısını belirlemek için bir tarama sistemi kullanarak, X ışını flüoresans analizi uygular. Ardından, ilk aşamada gerçekleştirilen öğütme sonrasında takımlar karbür tozu haline getirilir.
Bu toz daha sonra kimyasal saflaştırma işleminden geçirilir; böylece en başta Wolfram’ın madenlerinde bulunan tungsten ile aynı özelliklere sahip olan malzemeler toplanır. Semente karbür içindeki ek öğeler de, sürdürülebilir bir şekilde işlemden geçirilir. Örneğin; kullanılmış takımlardan elde edilen kobalt, geri dönüşüm için üçüncü taraf bir kuruluşa gönderilir.
Tüm üreticilere ait karbür takımlar; boyut, sektör veya konum ayrımı yapılmaksızın Sandvik Coromant’ın geri dönüşüm programına kabul edilir.

Daha uzun ömür
İşletmeler, sorumlu iş ortakları olarak varlık yönetim stratejilerinde geri dönüşüme de yer vermelidir. Ancak, sert malzemeleri işlerken daha iyi uygulama güvenliği sağlamak üzere yekpare matkaplar sunmanın da çevre açısından dikkate alınacak yönleri mevcuttur.
Günlük üretim aktivitelerinde delik delmenin temel öneme sahip olduğu pek çok işletme satın alma sırasında bir konuyu her zaman göz önünde tutar. Bu takım ne kadar süre kullanılır? Çoğu kişi bu soruyu kullanım başı maliyet açısından sorar. Ancak, çevresel bir bakış açısıyla ürünü daha uzun süre kullanmak isteyen kişiler için takımın uzun ömürlü olması da önem taşır.
Sandvik Coromant, ürün yelpazesinin en yeni üyesi olan GM geometrisine sahip CoroDrill 860’ı bu düşünceleri dikkate alarak geliştirdi. Takım, gelişmiş geometrisi ve benzersiz kalitesiyle aşınmaya karşı kendisinden önce sunulan CoroDrill R840’a göre çok daha dayanıklıdır ve daha uzun takım ömrü sunar.
Sandvik Coromant’ın yenileme hizmeti takım ömrünü ve performansı optimize eder; yenisiyle aynı olan takım geometrisiyle en üst düzey uygulama güvenliği sağlar. Uzun bir hizmet süresi sağlamak için takımlara defalarca yenileme uygulaması yapılabilmelidir. CoroDrill 860-GM sadece pazardaki en iyi performansı sunmakla kalmaz; aynı zamanda uzun tasarımı sayesinde takım ömrü de maksimum düzeydedir. Her bir takım için üç yenilemenin önerildiği CoroDrill 860-GM tek bir çözümde dört takım sunar. Kullanım ömrü sonunda takım, Sandvik Coromant geri dönüşüm programına dâhil edilebilir. Böylece, müşterinin başlangıçtaki yatırımı için finansal bir geri dönüş sağlanır.
Wolfram, varlık yönetiminin satın alma ile sona ermediğini ortaya koymuştur. Üreticiler, hem sürdürülebilirlik, hem de kârlılık açısından ürünlerinin tüm yaşam döngüsünü göz önünde tutmak zorundadır. Her ne kadar geri dönüşüm programları karbon çıktısını azaltarak müşteri ilişkilerini güçlendirse de, üreticilerin aynı zamanda ürettikleri takımların uzun ömürlü olmasını da dikkate almaları gerekir. Böylece, işletmenin sürdürülebilirliği desteklenmiş olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ