Makine Haber

50. kuruluş yılını geride bırakan Hürmak, Rusya’da üretim yapacak

Hürmak ve Rusya hükümeti arasında yapılacak işbirliği kapsamında, ilk etapta 50 enjeksiyon makinesinin üretilip pazara sunulması hedefleniyor. Rus hükümeti tarafından yapılacak mevzuat düzenlemeleri ile sanayicilerin yerli ürün alımı da teşvik edilecek.

  • 18 Aralık 2019
50. kuruluş yılını geride bırakan Hürmak, Rusya’da üretim yapacak

50. kuruluş yılını geride bırakan enjeksiyon makinesi üreticisi Hürmak Makina’ya Rusya’da üretim davetinde bulunuldu. Bu yılın temmuz ayında Rusya Federasyonu’nun en büyük sanayi fuarı olan INNOPROM’a katılan Hürmak’ı ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Gül Batur ve mevkidaşları Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Türkiye’nin Rus sanayisinin teknolojide stratejik çözüm ortağı olması konusuna dikkat çekmişti.

“İlk toplantı ekim ayında gerçekleştirildi”
Fuarda başlayan görüşmelerin ardından, ekim ayında Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda üretimin yerelleştirilmesi üzerine ilk toplantının gerçekleştirildiğini aktaran yetkililer, “Moskova’da gerçekleştirilen toplantıda; yabancı yatırımcılar için kullanılabilecek mevcut ve ek devlet destek mekanizmaları tartışılırken, tarafların kasım ayında Hürmak’ın tesislerini ziyareti planlanmıştı. 28 Kasım 2019 tarihinde; Rusya Federasyonu Sanayi Bakanlığı Makine İmalat ve Yatırımlar Departmanı Başkanı Igor Patievsky, Belarus Sanayi Bakanlığı Makine İmalat ve Yatırımlar Departmanı Başkanı Ihar Hramakuski, Belaruslu elektrikli ev aletleri ve takım tezgahları üretimi gerçekleştiren kamu sermayeli şirketi Zoo Atlant Makine Tasarım Bölüm Başkanı Andrei Rusak ve Rusya Federasyonu İstanbul Ticaret Müşaviri Artur Leontev, Hürmak firmasına bir çalışma ziyareti gerçekleştirdiler. Toplantıda, Rusya’da gerçekleştirilmesi planlanan üretim için hazırlanan yol haritası üzerine mutabakat imzalandı” dediler.

“İlk etapta 50 enjeksiyon makinesinin üretilip pazara sunulması hedefleniyor”
Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan’ın içinde bulunduğu Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin yıllık ortalama 3 bin adet olan enjeksiyon makinesi ihtiyacının tamamının ithalat yoluyla karşılandığını vurgulayan yetkililer, “Hürmak ve Rusya hükümeti arasında yapılacak işbirliği kapsamında, ilk etapta 50 enjeksiyon makinesinin üretilip pazara sunulması hedefleniyor. Rus hükümeti tarafından yapılacak mevzuat düzenlemeleri ile sanayicilerin yerli ürün alımı da teşvik edilecek” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ