Makine Haber

Teknoparklara hibe edilen rakam belli oldu

Teknoparklar ve Ar-Ge tasarım merkezlerinde yapılan çalışmaların detaylarını açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, pandemi dönemiyle birlikte 84 teknoparkta 59 bin çalışanın hayatına dokunulduğunu duyurdu. Ayrıca, bugüne kadar 1 milyar 200 milyon liralık bir kaynağın teknoparklara hibe olarak aktarıldığı da bildirildi.

  • 08 Haziran 2020
Teknoparklara hibe edilen rakam belli oldu

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Koordinasyon Toplantısı’nda yapılan açıklamaya göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni normale girilen süreçte gerekli tedbirleri yerine getiren firmalara, ‘Kovid-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi’ verildiği açıklaması yapıldı. 2 haftada 76 sanayi kuruluşundan başvuru alındığı ve 7 kuruluşun denetimleri olumlu şekilde tamamlayarak belge almaya hak kazandığı açıklandı. Özel sektör ve teknoparklara verilen belge ve desteklere de değinilen toplantıda, bugüne kadar 1 milyar 200 milyon liralık bir kaynağın teknoparklara hibe olarak aktarıldığı bildirildi.
Yüksek nitelikli iş gücünün sanayiye entegre olmasını amaçlayan ‘Sanayi-Doktora Programı’nın sonuçları belli oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 47 üniversitenin 147 sanayi kuruluşu ile yaptığı 188 projenin destekleneceğini duyurdu. Doktora öğrencilerinin eğitim süresince burs desteği ve mezuniyetlerini takriben, 3 yıl boyunca istihdam desteği alabildiği programdan teknopark firmaları da yararlanabiliyor.

Şenel: “Girişim ekosisteminin gelişimi desteklenmeli”
Girişim ekosisteminin gelişiminin desteklenmesi gerektiğini ifade eden IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mesut Şenel, “Teknoparklardaki 6 bin şirketin yüzde 24’ü kuluçka firmasından oluşuyor. Yenilikçi ve inovatif fikirlerin hayata geçirilerek Türkiye’deki teknoloji tabanlı işlerin sıçrama yaratmasını sağlayacak ideal ortamlar olan kuluçka merkezlerinin sayısının artması için atılan her adım çok değerli. Girişimcilik ekosistemini daha ileriye taşıyacak bu gibi adımların takipçisi oluyor ve girişimcilerimizi firma destekleri konusunda bilgilendiriyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ