Makine Haber

Karaçar: “Tasarrufa vurgu yapan şirketlerde bile teknolojiye yatırım arttı”

Verimlilik ve tasarrufa vurgu yapan şirketlerde bile teknolojiye yatırımın arttığının altını çizen KPMG Türkiye Teknoloji Lideri Alper Karaçar, söz konusu yatırımların arkasındaki en büyük sebeplerin; siber güvenlik, veri analitiği, yapay zeka, otomasyon ve dönüşüm olduğunu aktardı.

  • 17 Mart 2020
Karaçar: “Tasarrufa vurgu yapan şirketlerde bile teknolojiye yatırım arttı”

KPMG’nin Harvey Nash ile gerçekleştirdiği CIO Araştırması, bu yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 108 ülkeden 3 bin 645 BT liderinin katılımı ile yapıldı. ‘Değişen Bakış Açısı’ başlığıyla hazırlanan rapora göre, şirketlerin teknoloji yatırımları son 15 yılın zirvesine çıktı.
Raporu değerlendiren ve verimlilik ve tasarrufa vurgu yapan şirketlerde bile teknolojiye yatırımın arttığını ifade eden KPMG Türkiye Teknoloji Lideri Alper Karaçar, “Sorun ne olursa olsun, teknoloji cevabın bir parçası gibi görülüyor. Bu yatırımların arkasındaki en büyük sebepler; siber güvenlik, veri analitiği, yapay zeka, otomasyon ve dönüşüm. Ürün ve hizmet kalitesini iyileştirecek yatırımlar ağırlıkta. Çünkü, bunlar doğrudan ciroya yansıyor” dedi.

Araştırmadan öne çıkan bazı başlıklar:
‘Değişen Bakış Açısı’ adını taşıyan KPMG-Harvey Nash 2019 CIO Araştırması’ndan öne çıkan bazı başlıklar şu şekilde:
⦁ 2019’da bütçe artışı bildiren teknoloji liderlerinin sayısı en yüksek seviyede. Artış yüzde 49’dan yüzde 55’e yükseldi. Söz konusu artış, şirketlerin küresel durgunluktan çıkmaya çalıştığı 2010 yılı dışında, görülen en büyük sıçrama oldu.
⦁ Söz konusu eğilimin 2020’de de etkili olması bekleniyor. Teknoloji liderlerinin yüzde 52’si 2020 için bütçe artışı bekliyor.
⦁ Şirketler, yeni ve gelişen teknolojiye yatırım yapmaya devam ediyorlar. Her 20 şirketten biri, tercihini kuantum bilişim teknolojisinden yana kullanıyor. Başlangıç aşamasında olan teknolojiyle ilgili kullanım oranı şaşırtıcı derecede yüksek. Kuantum bilişim teknolojisi; mevcut şifreleme tekniklerinin gereksiz hale gelmesi dâhil olmak üzere bilişimi sonsuza dek değiştirebilecek bir teknoloji.
⦁ Bulut bilişim giderek yaygınlaşıyor. Şirketlerin en az beşte biri küçük çaplı da olsa; nesnelerin interneti, talebe bağlı platformlar, robotik süreç otomasyon ve yapay zeka teknolojilerini kullanıyor.
⦁ Şirketlerin yüzde 44’ü, üç yıl içinde iş modellerinin radikal biçimde değişmesini bekliyor. Bu, dijital bozulma ve tüketiciye yakın olma ihtiyacından kaynaklanıyor.
⦁ Araştırmaya göre, dönüşümden en çok etkilenen şirketler ürünlerini en kolay dijitalleştirenler. Telekomünikasyon sektöründeki teknoloji liderlerinin yüzde 57’si, yayın-medya sektöründekilerin yüzde 56’sı ‘büyük’ ya da ‘radikal’ bir dönüşüm bildiriyor. İmalat gibi daha geleneksel sektörlerde bile, ürün ve hizmetlerin dönüştürülmesi yoluyla performansta kademe atlanacağına dair yaygın bir kanı bulunuyor.

Her beş iş arkadaşından biri robot olacak:
⦁ Katılımcılara göre, beş yıl içinde her beş işten birini robotlar üstlenecek. Beş çalışandan biri yazılımcı olacağı için insan kaynaklarının yapısı değişecek. Şirketlerin; insan ve dijital iş gücünü birleştiren, iş birliğine dayalı ve geleceğin iş gücünü şekillendirip entegre edebilen stratejiler geliştirmesi gerekiyor.
⦁ 2019, teknoloji liderleri için iyi bir yıl oldu. İş memnuniyeti arttı, bütçeler büyüdü, maaşlar zamlandı. Şirketler teknolojiyle beraber, teknoloji liderlerine de yatırım yaptılar. Katılımcıların yüzde 47’si, ‘oldukça iyi’ seviyede maaş artışı aldığını söylüyor.
⦁ Katılımcılara göre, ‘dijitalde lider şirketlerin’ ilk beş önceliği ise şöyle sıralanıyor: ‘Yenilikçi yeni ürün ve hizmetler geliştirme’, ‘işletmeye tutarlı ve istikrarlı bir BT performansı sağlama’, ‘müşteri deneyimini geliştirme’, ‘iş süreçlerinin iyileştirilmesi’ ve ‘operasyonal verimliliğin artırılması’.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ