Makine Haber

İş yerinde güvenliği önceliklendirmenin önemi…

En büyük yangınların sebebi değişkenlik göstermekle beraber; İçişleri Bakanlığı istatistiklerine göre tüm vakaların yüzde 48’ini oluşturan ve konutlarda kazayla ortaya çıkan yangınlar ile ölümcül olmayan yaralanmaların yaşandığı yangınlarda, yangını başlatan en büyük etmen arızalı gereçlerdir.

  • 27 Şubat 2020
İş yerinde güvenliği önceliklendirmenin önemi…

Yılmaz ÖZCAN
Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü

İngiltere’de bulunan Grenfell Kulesi’ndeki yangın gibi yakın zamanda gerçekleşen trajediler, yangın güvenliği söz konusu olduğunda Birleşik Krallık’ın bir lider olarak görülüp görülmemesi hususunda kuşku uyandırdı. Bütün eleştirilere rağmen, Birleşik Krallık yangın trajedileri konusunda yalnız değil. Avrupa Yangın Güvenliği Kurumu (FSE) istatistiklerine göre, Avrupa’da her yıl 400 kişi yangın nedeniyle can veriyor ve günde yaklaşık 200 kişi ciddi yaralanmalar nedeniyle hastaneye kaldırılıyor.
En büyük yangınların sebebi değişkenlik göstermekle beraber; İçişleri Bakanlığı istatistiklerine göre tüm vakaların yüzde 48’ini oluşturan ve konutlarda kazayla ortaya çıkan yangınlar ile ölümcül olmayan yaralanmaların yaşandığı yangınlarda, yangını başlatan en büyük etmen arızalı gereçlerdir.
Önemli bir mesele olmasına rağmen, yangınla ilgili vakalar yalnızca evlerle sınırlı değil. ‘Ticari binalar’ olarak da nitelenen ikamet amacı taşımayan binalar da risk altında. Konutlarda olduğu gibi, ticari binalardaki yangınların çoğu da elektrik arızalarının sonucu olarak ortaya çıkıyor. Avrupa Yangın Güvenliği Kurumu’na göre, ticari binalardaki yangınların yüzde 25’inden fazlasının sebebi elektrik arızaları ve genel olarak en büyük riski, perakende ve gıda hizmetleri endüstrilerindeki ticari işyerleri taşıyor.
İnsan hayatına yönelik böyle önemli bir tehdit karşısında, yangın güvenliğini ticari binalarda ve işyerlerinde öncelik haline getirmek için ne gibi adımlar atılabilir?

İş yerinin güvenliği için sorumluluk almak
Ark hatası algılama cihazlarının, yangın ortaya çıkmadan önceden hataları tespit ve izole etme özelliği mevcut. Bu cihazlar, ark hatasını gösterebilen özel frekanslarda devreyi dijital olarak izleme prensibiyle çalışmaktadır. Ark hatası algılama, aşırı akım ve toprak kaçak akım koruması gibi fonksiyonları tek bir cihazda bir araya getirerek; evlerde ve binalarda kritik korumaları bir arada sunarak, konut ve ticari bina sakinleri için maksimum güvenliği sağlamaktadır.
Yangın güvenliği konusundaki tutum sistematik olarak değiştirilmeli. Bu değişiklikle sadece iş yeri güvenliğini artmakla kalmayacak; bu sürece dâhil olan herkesin evine de yansıyacak şekilde iş ortamının ötesine geçecek. Sonuç olarak; daha güvenli bir ticari ve ikamet ortamını sağlanacaktır.
Pek çok paydaşın üzerinde olan güvenli bir iş yeri sağlama sorumluluğu, bina sahiplerini ve operatörleri dâhi kapsamaktadır. Pek çok durumda, yeterli ve uygun yangın güvenliği tedbirlerinin bulunduğundan emin olmak için yangın güvenliği risk değerlendirmesini yapma yükümlülüğü de onlara aittir.
Bu konudaki sorun ise; bina sahiplerinin, yöneticilerinin ve operatörlerinin sıklıkla bina içinde olmamasıdır. Hâl böyle iken, iş yeri güvenliği söz konusu olduğunda, yalnızca tesis içinde bulunan işveren ve çalışanların sorumluluk alması mantıklıdır. Ancak sorumluluk atamak bir gecede gerçekleşecek bir iş değildir; bunu yapmak zaman almakta ve gerçekten değişim oluşturmak için yukarıdan aşağıya tüm kademelere etki etmekle mümkün olmaktadır.

Üst yöneticilerin kültürel değişimi
Yöneticiler üç aylık kazançlar, sürdürülebilirlik , kapsayıcılık ve çeşitlilik gibi toplantı odasında konuşulan diğer konularla birlikte, iş yeri güvenliğini bir öncelik olarak görmelidir. Ancak iş yeri güvenliğini en kötü durum senaryosu planında kullanmak yerine; yöneticilerin bu konuda proaktif olarak plan yapmaları, bilgilerini paylaşmaları ve bunların haricinde neler yapılabileceğini düşünmeleri gerekmektedir. Çünkü, yangın güvenliği hususunda bir konuşma kültürü yaratmak sadece akıllı bir iş kararı değil, aynı zamanda bir ölüm kalım meselesidir.
Bunun bir parçası olarak, görevliler AFDD+ veya adaptif tahliye teknolojileri gibi yangın güvenliği teknolojilerindeki en yeni ve en büyük inovasyonlar hakkında konuşmak adına düzenli olarak yönetim kurulu toplantıları düzenlemelidir. Önleyici çözümler hususunda yüksek seviyede farkındalık ve sıklıkla yapılan konuşmalar, işverenin toplum içindeki itibarını artırmakla kalmayacak; iş yerlerini de genel anlamda standart kabul edilen iş yeri güvenliği seviyesinin üzerine taşıyacaktır. Can kaybının önlenmesi nihâi hedef iken; üst yöneticilerin iş yeri güvenliğine öncelik vermeleri işle ilgili önemli bir karardır. Çünkü bu gerçekleşmezse, FSE’nin tahminlerine göre yangınlar nedeniyle yılda 126 milyon €, diğer bir deyişle Avrupa gayrisafi iç hasılatının yüzde 1’i tutarında bir kayıp yaşanmaya devam edecektir. Şu anda gerekli olan; iş yerinde en üst seviyeden en alt seviyeye bu bilincin ulaşmasını sağlayacak bir değişikliktir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ