Makine Haber

İnsanlar teknolojiye direnç gösteriyorlar ve bu da geleceği şekillendirmemizi engelliyor

Teknolojiden korkulmaması, endişe duyulmaması, teknolojinin insanlığın yararına olduğu, dijital dönüşüm-insan iş birliğinin sağlanması gerektiği gibi hususları göz önüne alarak ‘Toplum 5.0 Akademi’yi kurduk. Dijital ortamda aktif olan akademimiz, pandeminin ardından fiziksel ortamda da katılımcılarıyla buluşacak.

İnsanlar teknolojiye direnç gösteriyorlar ve bu da geleceği şekillendirmemizi engelliyor

Dr. Hüseyin HALICI
Halıcı Group CEO’su ve Toplum 5.0 Akademi Başkanı

Dijitalleşme neticesinde insanlar teknolojiye direnç gösteriyorlar ve bu da geleceği şekillendirmemizi engelliyor.
Endüstri 4.0’ı; yapay zeka önderliğinde, bilişim ve iletişimin endüstride yoğunlukla kullanıldığı, insandan bağımsız (otonom) bir yapı olarak tanımlayabiliriz. Bu otonom yapıda, yazılımın yanı sıra mekaniğin de hassas ve uygulamaya göre uygun olması gerekiyor. Sanayinin dijital dönüşümü; büyük veriden kuantum bilgisayarlara, siber güvenlikten ileri otomasyon teknolojilerine ve yapay zekaya kadar bütün teknolojileri kapsayan bir bütün.

İnsanlık teknolojik açıdan henüz yolun başında
İnsanlık teknolojik açıdan henüz yolun başında. Gelecekte; düşmeyen uçak, çarpışmayan otomobil, depremden etkilenmeyen yapılar ve bıçak izinin olmadığı ameliyatlar var olacak.
Çalışma hayatı ‘insanca’ çalışma odaklı olacak ve bu yöne doğru evrilecek. Fiziksel işgücünden zihinsel işgücüne dönüş başladı ve gelecekte daha da artacak. Fiziksel çalışılacak işlerin tamamının makineler, otonom yapılar ve yazılımlar ile yapılacağını öngörüyorum.

İnsanın temelinde olduğu bir yapının kurulması amaçlanıyor
İnsanın olmadığı bir dijital yapının eksik kalacağı gerekçesiyle, Japonya 2016 yılında ilk kez ‘Toplum 5.0’ ya da ‘Süper Akıllı Toplum’ adını verdiği bir toplumsal yapı kavramını ortaya attı. Bu anlayış; siber alan olarak nitelendirilen sanal dünya ile fiziksel alan olarak nitelendirilen gerçek dünyanın birbiriyle maksimum seviyede entegre olduğu yeni bir toplum anlayışını ifade ediyor. Dolayısıyla, ‘Toplum 5.0’ kavramı üzerinden hareket etmenin doğru olacağı, sadece üretimi düşünmekten ziyade; finanstan sağlığa ve sanata kadar her alanda insanlığın yararına olan ve insanın temelinde olduğu bir yapının kurulması amaçlanıyor.

‘Toplum 5.0 Akademi’ ismiyle bir akademi kurduk
Dijitalleşme neticesinde insanlar teknolojiye direnç gösteriyorlar ve bu da geleceği şekillendirmemizi engelliyor. Teknolojiden korkulmaması, endişe duyulmaması, teknolojinin insanlığın yararına olduğu, dijital dönüşüm-insan iş birliğinin sağlanması gerektiği gibi hususları göz önüne alarak ‘Toplum 5.0 Akademi’yi kurduk. Hâlihazırda dijital ortamda aktif olan akademimiz, pandeminin ardından fiziksel ortamda da katılımcılarıyla buluşacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ