Makine Haber

5G ile sanala geçiş hızlanırken, maliyetler düşecek

5G teknolojisi ile artan bant genişliği ve hız sayesinde, BT ile ilgili her türlü çözümü as a service (XaaS) olarak sunmak kolaylaşacak. Böylece, dijital dönüşümün önündeki en büyük engeller olan istihdam, güvenlik ve alt yapı sorunlarını daha ucuza ve kolayca aşmak mümkün olacak.

  • 26 Mayıs 2020
5G ile sanala geçiş hızlanırken, maliyetler düşecek

Alp BAĞRIAÇIK
GlassHouse Genel Müdürü

Beşinci nesil mobil telekomünikasyon hizmeti; yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi olan 5G, şüphesiz ki kural bozan bir teknoloji. Yeni tip koronavirüs ile birlikte tekrar gündeme gelen ve hatta bağışıklığımızı baskılayarak yakalanma riskini artırma iddiasının ortaya atıldığı bu teknoloji; dijital dönüşümü hızlandırmakla birlikte, benzeri görülmemiş kullanıcı deneyimleri sunmaya hazırlanıyor.
5G teknolojisinin herkesin rahatlıkla kullanımına açılması 2023 ilâ 2024 yılları olarak düşünülebilir. 5G, 2022 yılı itibarıyla da gündemde yoğun olarak yer alacak ve B2B kullanımı başlayacak.

Şirketler için yeni teknolojilere adapte olmak kaçınılmaz
5G, hibrit bulut teknolojileri için de geçerli olacak. Güvenlik sorununa çözüm olarak, özel 5G ağları üzerinde çalışan hibrit yapıları düşünmek şirketler için en mantıklısı olacaktır. Dijital dönüşüm zorluklarından biri olan ve GlassHouse’un Infrastructure as a Service ile çözüm sağladığı alt yapı sorunları, 5G’nin artan kullanımı ile fizikselden sanal alt yapılara doğru kolayca evrilecek. Şirketler için yeni teknolojilere adapte olmak kaçınılmaz. Her yeni teknoloji, getirdiği kolaylık ve yarar yanında, eski teknolojiye dair de zayıflıkları ortaya koyuyor. Bu sebeple, şirketlerin iş yapış şekillerini ve güvenliklerini sağlamak amacıyla her daim evrilmeleri gerekiyor.

5G’nin getireceği en büyük risk güvenlik konusunda olacak
5G’nin getireceği en büyük risk güvenlik konusunda olacak. En büyük yararı olan hız; aynı zamanda tüm sistemler için güvenlik riski doğuracak. Şirketlerin her daim gündeminde olan düşük RTO ve RPO’lu felaket kurtarma senaryoları artık olmazsa olmaz bir yapıya gelecek. Kanal genişlemesi ve hız artışı yararlarının günlük hayatta ne şekilde avantaja dönüşeceği ise tamamen bizlere kalmış. En basit olarak; X as a Service hizmetlerinin sayısında dramatik bir artış olacak. Fizikselden sanala geçiş hız kazanacak ve bu da, süreçlerin hızlanması ve maliyetlerin düşmesine yardımcı olacak. Bugün çokça konuştuğumuz yoğun alt yapı desteği gerektiren AI ve BigData konuları, 5G ile ‘uçta’ çalışan uygulamalar haline gelecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ