Makine Haber

Halıcı: “Endüstri 4.0’ı Toplum 5.0 kavramı ile birlikte düşünmezsek, işsizliğe zemin hazırlarız”

Toplum 5.0 kavramıyla birlikte düşünülmediği taktirde Endüstri 4.0’ın işsizliğe zemin hazırlayacağını ifade eden Halıcı Group CEO’su ve Toplum 5.0 Akademi Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, Toplum 5.0 bakış açısıyla hareket edilerek fiziksel çalışanların zihinsele dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

  • 17 Haziran 2021
Halıcı: “Endüstri 4.0’ı Toplum 5.0 kavramı ile birlikte düşünmezsek, işsizliğe zemin hazırlarız”

Halıcı Group CEO’su ve Toplum 5.0 Akademi Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Finans Dünyası’nın stratejik ortaklığında düzenlenen Forum İstanbul 2023 Konferansları kapsamında online olarak gerçekleştirilen ‘Şimdi Endüstri 4.0-Yarın Endüstri 5.0’ konulu seminerde konuşmacı olarak yer aldı.
Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü & Yazarı Vahap Munyar’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen seminere, Dr. Halıcı’nın yanı sıra; Doruk ve ProManage Corp. Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, UiPath Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Cora ve DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan katıldı.

“Türkiye sanayisinin dijital olgunluk seviyesi 2.8”
Türkiye’nin Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0’a birlikte geçiş yapması mümkün olabilir mi? sorusuna yanıt veren Dr. Hüseyin Halıcı, Türkiye sanayisinde son 20 yılda karşı karşıya kaldığı ikilemi şöyle anlattı: “Bir yanda çalışanların ya Endüstri 4.0’a adapte olarak farklı alanlara yönelmesi, ya da tamamen işsiz kalması; diğer yanda işverenlerin rekabette en önemli konu olan sürdürülebilir performans, verimlilik gibi konuları sağlamak adına otomasyonlaşma, robotlaşma ya da akıllı sistemlere ihtiyaç duyması ikilemiyle uzun yıllar karşı karşıya kaldık. Bunun sebebi de, 2008’deki dünya krizi ile üretimin başta Çin olmak üzere Uzak Doğu’ya yönelmesiyle birlikte, Avrupalıların Uzak Doğu ile rekabet edebilmek için üretimi insansız hale getirmek amacıyla Endüstri 4.0’ı öne sürmesidir. Japonya ise, 2016 yılında insanı merkeze alan ve endüstrinin yanı sıra tüm alanların dijitalleştirilmesini amaçlayan Toplum 5.0 konseptini duyurdu.”
Türkiye sanayisinin dijital olgunluk seviyesinin 2.8 olduğunu, dolayısıyla fiziksel çalışmanın yoğun olduğuna işaret eden Dr. Halıcı, Endüstri 4.0’a geçildiği takdirde insanların işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceklerini ifade ederek, “Endüstri 4.0’ın değil, insan yaşantısının tüm alanlarını etkileyen Toplum 5.0 kavramı ile dijitalleşmenin ön plana çıkarılması gerekiyor” diye konuştu.

“Bütün işletmeler dijital dönüşüme entegre olmak istiyor”
İşletme sahipleri ve yöneticilerin; dünyadaki gelişmeleri takip ederken tam olarak otomasyon temelli Endüstri 3.0’a geçiş yapamamışken Endüstri 4.0’a geçişin nasıl olacağını düşündüklerini ve ertelediklerini söyleyen Halıcı, Covid-19’un söz konusu teknolojilerin gerekliliğini ve önemini tüm gerçekliğiyle ortaya koyduğunu belirtti.
Bütün işletmelerin dijital dönüşüme entegre olmak istediklerini, söz konusu alanda bir şeyler yapmayı amaçladıklarını ve farkındalıklarının üst düzeyde olduğunu dile getiren Dr. Halıcı, en büyük sorunun konunun doğru anlaşılması olduğunu ifade ederek, eğitimin önemini vurguladı.
Dijital dönüşüm konusunda yapılan mevcut çalışmalarda paydaşların tek başına çalıştığını söyleyen Halıcı, şöyle konuştu: “Kamu, özel sektör, STK’lar ve eğitim bir araya gelerek, minimum 5 yıllık bir planlamayla birlikte ortaklaşa çalışırlarsa, o zaman başarı sağlanır.”

“İnsan kaynağı kilit öneme sahip”
İnsan kaynağının kilit öneme sahip olduğunun altını çizen Dr. Hüseyin Halıcı, Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0 kavramlarının mutlaka bir arada düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi. Halıcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Eğer Endüstri 4.0’ı Toplum 5.0 kavramıyla birlikte düşünmezsek, işsizliğe zemin hazırlamış olacağız. Üretimi belli bir noktaya getirmiş, bir miktar gelir de elde etmiş olacağız. Ancak, toplumsal olarak yaklaşımımız doğru bir noktada olmayacak. Bu nedenle, Toplum 5.0 bakış açısıyla hareket edilerek fiziksel çalışanların zihinsele dönüştürülmesi gerekiyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ