Makine Haber

Gülle: “Sanal fuarları temmuz ayında hayata geçirmeyi planlıyoruz”

Türkiye’nin ihracatını artırmak ve ihracatçılara çözüm sunmak için çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürdüklerini belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, tüm sektörlerde gerçekleştirmek için çalışmalarına tüm hızıyla devam ettikleri sanal fuarları temmuz ayı gibi hayata geçirmeyi planladıklarını aktardı.

  • 11 Mayıs 2020
Gülle: “Sanal fuarları temmuz ayında hayata geçirmeyi planlıyoruz”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Covid-19 sürecinde ihracatçılar için devreye aldığı eylem planlarına yenilerini ekledi. TİM, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen Genel Ticaret Heyeti programları yerine Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile Sanal Ticaret Heyeti programlarını devreye sokarken; geliştireceği sanal fuar platformuyla da ürün ve hizmetlerin pazarlanmasına olanak sağlayacak. Sanal Ticaret Heyeti programlarının ilki, 13-15 Mayıs tarihleri arasında Özbekistan ile tarımsal gıda, tarım makineleri, soğuk hava depolama ve gıda ambalajlama sektörlerinde gerçekleştirilecek.

“Bu yıl 202 ticaret heyeti gerçekleştirmeyi planlıyoruz”
TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak bu yıl 202 ticaret heyeti gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, “Yaptığımız analizlere dayanarak, Bakanlığımızın 2020 yılı için belirlediği 45 hedef ve öncelikli ülke arasından maksimum 3 saat fark olan 28 ülkenin Ticaret Müşavir ve Ataşelikleri ile irtibata geçtik. Muhtemel ülkeleri belirledik. Güney Kore, Covid-19 sürecindeki tedbirleri ile olumlu tabloya geçmesi ve sektörel olarak hedef pazar olması nedeniyle saat farkı kriterinin dışında tutularak listede yer aldı” dedi.
Bu yıl düzenlenecek Sanal Ticaret Heyeti programlarına dair bilgi veren Gülle, şunları aktardı: “Özbekistan’ın ardından, 27-29 Mayıs’ta gıda ve gıda dışı hızlı tüketim ürünleri sektörlerinde Kenya ile, 15-19 Haziran’da tarım, gıda ve gıda dışı hızlı tüketim ürünleri, tarım makinaları, soğuk hava depoları ve iklimlendirme sektörlerinde Hindistan ile ve 22-23 Haziran’da plastik ve metal mutfak eşyaları, cam ve seramik ev eşyaları, ev/banyo ürünleri ile ev tekstili sektörlerinde Güney Kore ile Sanal Ticaret Heyetleri’ne devam edeceğiz. Nijerya, Almanya, Bulgaristan, Kazakistan ve Pakistan ile de planlama çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İhracatçılarımızın bu süreçte yoğun talebi söz konusu. TİM olarak, ülkemizin ihracatını artırmaya yönelik çalışmalar yapmayı ve ihracatçılarımıza daima bir çözüm sunmayı misyon edindik. Salgının ülkemiz ihracatına olumsuz etkilerini ve ihracatçı firmalarımızın uğradığı pazar kayıplarını en aza indirerek bu süreci atlatmak en büyük temennimiz.”

“Birçok organizasyon ertelendi veya iptal edildi”
Dünya genelinde 325 milyar dolar bir ekonomik değer üreten fuarcılık sektöründe pandemi nedeniyle pek çok organizasyonun ertelendiğine veya iptal edildiğine dikkat çeken İsmail Gülle, “Ticaret Bakanlığı tarafından 2020’de desteklenen fuar listesine baktığımızda, imalat sektörleri için 151 milli fuar ve 727 adet de bireysel fuarın desteklediğini görmekteyiz. Yılın ilk üç ayında, toplam 878 fuardan sadece 214 tanesi gerçekleştirilebildi. Hizmet sektörlerine baktığımızda da; eğitimde 170, bilişimde 43, sağlıkta 152, film sektöründe 115, lojistikte 91, yayıncılıkta 33 ve yönetim danışmanlığında 20 olmak üzere toplam 1019 bireysel, 7 de milli fuar organizasyonunun sadece yüzde 15’i düzenlenmiş durumda. Bu, tedarik zincirinde yaşanan krizi derinleştirmekte, zincirde oluşan boşlukların ise yeni iş birlikleri ile doldurulmasının önünde durmaktadır. TİM olarak geliştireceğimiz sanal fuar platformu ile; dünyanın herhangi bir yerinde faaliyet gösteren katılımcı ve ziyaretçileri tek bir platform üzerinde buluşturarak, ürün ve hizmetlerin pazarlanmasına ve yeni iş birliklerini geliştirilmesine olanak sağlayacağız. Bu platform; Covid-19’dan etkilenen fuar sektörünü ve piyasaları yeniden canlandıracak, ciddi bir zaman ve maliyet avantajı oluşturacak, koronavirüsün ülkemiz ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azalmasına katkı sağlayacak ve yeni fırsat pencerelerinin açılmasını da hızlandıracak. Tüm sektörlerde gerçekleştirmek için çalışmalara tüm hızıyla devam ettiğimiz sanal fuarları temmuz ayı gibi hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ