Makine Haber

Akıllı robotlar, farklı görevleri yerine getirmek için yarıştılar

80 kişilik katılımcıyı ağırlayan Hisar Okulları öğrencileri, akranlarına 3D tasarım, programlama ve temel elektronik eğitimleri verdiler. Eğitimlerin ardından 6-7 Mart’ta düzenlenen ikinci aşamada ise, akıllı robotlar farklı görevleri yerine getirmek için birbirleri ile yarıştılar.

  • 31 Mart 2020
Akıllı robotlar, farklı görevleri yerine getirmek için yarıştılar

Cambridge Üniversitesi’nde düzenlenen PiWars Robotik Yarışması’nı geçen yıl ilk kez Türkiye’ye getiren Hisar Okulları öğrencileri, bu sene yarışmanın kapsamını genişlettiler. Hisar Okulları öğrencileri; 17 farklı okuldan 20 takımı oluşturan yaklaşık 60 öğrenci ve mentorlarla birlikte toplam 80 kişilik katılımcıyı ağırladılar ve gerçekleşen eğitim ayağında, akranlarına 3D tasarım, programlama ve temel elektronik eğitimleri verdiler. Eğitimlerin ardından 6-7 Mart’ta düzenlenen ikinci aşamada ise, akıllı robotlar farklı görevleri yerine getirmek için birbirleri ile yarıştılar.

Tüm lise öğrencilerinin katılımına açık ücretsiz eğitim verildi
Şubat ayındaki hazırlık aşamasında; Raspberry Pi ve Python’a Giriş, Raspberry Pi ile Elektronik, OpenCV ile Görüntü İşleme, Tensorflow ve Fusion 360 ile 3D Tasarım eğitimlerini başarıyla tamamlayan katılımcılar, ardından robot yapımı aşamasına geçerek Hisar Okulları öğrencilerinin mentorluğunda kendi robotlarını tasarladılar. Eğitim, ücretsiz olarak tüm lise öğrencilerinin katılımına açık ve maddi açıdan robot kiti temin edemeyecek takımlara destek verilerek organize edildi.
Robotların amacı, otonom ve kumandalı sekiz görevi gerçekleştirmek. Söz konusu görevler; akıllı şehir, labirent çözme, çizgi izleme, duvara yaklaşma, engebeli parkur tamamlama, hedef vurma, balon patlatma ve golf sahasını en kısa zamanda tamamlamadan oluşuyor. Takımlar eğitimden sonraki süreçte, robot kitlerinde sağlanan ekstra malzemeleri kullanarak, robotlar üzerinde gelişmeler yaptılar ve robotun görevlerine özel yazılımlar geliştirdiler.

PiWars Türkiye 6-7 Mart’ta gerçekleştirildi
Eğitim çalışmalarını başarıyla tamamlayan takımlar, 6-7 Mart 2020’de Hisar Okulları’nda düzenlenen PiWars Türkiye Yarışması’nda yer aldılar. Yarışmada, Başakşehir Akif İnan İmam Hatip Anadolu Lisesi birinci olarak, Raspberry Pi 4 kiti ve dengede duran robot kiti kazandı. Şehit Murat Kocatürk Fen ve Sosyal Bilimler Programlı Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu yarışmayı ikinci olarak tamamlarken; Otocenter Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü oldu. İnşa ve Tasarım Ödülü’nü Başakşehir Akif İnan İmam Hatip Anadolu Lisesi alırken; Kod Kalitesi Ödülü’nü Otocenter Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Jüri Özel Ödülü’nü de Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi aldı.


Öğrencilerin programlama, elektronik ve robotik konularında hâkimiyetlerini artırmalarının yanında; mentorluk, liderlik ve organizasyon yeteneklerini geliştirmelerine de büyük katkı sağlayan PiWars’un Büyük Britanya’daki etkinliklerine Hisar Okulları son iki senedir katılıyor. Okul takımı aynı zamanda, Cambridge dışında dünyada bir Pi Wars etkinliği düzenleyen Türkiye’de ilk, dünyada da ilk takımlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Robot eğitimine katılan okullar:
⦁ Otocenter Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
⦁ SAJEV Özel Küçük Prens Lisesi
⦁ Başakşehir Çok Programlı Anadolu Lisesi
⦁ Örfi Çetinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
⦁ Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi
⦁ 30 Ağustos Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
⦁ Toki Güneşpark Fen ve Sosyal Kız Anadolu İmam Hatip lisesi
⦁ Halil Rıfat Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
⦁ Bolluca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
⦁ Anabilim Fen Lisesi
⦁ Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
⦁ FMV Özel Nişantaşı Işık Lisesi ve Fen Lisesi
⦁ Kemerburgaz Halis Kutmangil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
⦁ Akif İnan Anadolu İmam Hatip Lisesi
⦁ FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi ve Fen Lisesi
⦁ Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
⦁ Şehit Murat Kocatürk Fen ve Sosyal Bilimler Programlı Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ