Makine Haber

Gülle: “Hedefimiz; İstanbul’u küresel bir tasarım merkezine dönüştürmek”

‘Tasarım Ötesi’ ana temasını taşıyan Design Week Turkey kapsamında 100’den fazla konuşmacı ve 150’nin üzerinde tasarımcı; 34 panel ve konferans ile 53 sergi ve atölye çalışmasında, sanayici, akademisyen ve öğrencilerle bir araya gelecek.

  • 12 Kasım 2019
Gülle: “Hedefimiz; İstanbul’u küresel bir tasarım merkezine dönüştürmek”

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla; tasarım kültürünü geliştirmek, tasarımın gücü konusunda farkındalık sağlamak, Türk tasarımcıları dünyaya tanıtmak ve tasarımın endüstriye kattığı değeri artırmak amacıyla düzenlediği Design Week Turkey, bu yıl 14-17 Kasım tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. ING Türkiye, Ford Otosan ve Türk Hava Yolları’nın desteğiyle ‘Tasarım Ötesi’ ana temasını taşıyan etkinlik kapsamında 100’den fazla konuşmacı ve 150’nin üzerinde tasarımcı; 34 panel ve konferans ile 53 sergi ve atölye çalışmasında, sanayici, akademisyen ve öğrencilerle buluşacak.
Etkinliğe; Volvo, Ford ve Tesla gibi dünyada tasarım alanında öne çıkan otomobil markalarının tasarımcılarından Niels van Roij, Londra Design Week Direktörü Ben Evans, Uluslararası IF Tasarım Forumu CEO’su Ralph Wiegmann, Social Designs’ın kurucusu Daan Rosegarde, Design For All kurucusu Ron Nabarro ve Tayvan Medikal Tasarım Birliği Başkanı Kevin Seng gibi global düzeyde alanında uzman isimler konuşmacı ve panelist olarak katılacak.

“Yeni bir projeyi hayata geçireceğiz”
Design Week Turkey’in tanıtım toplantısında konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, önümüzdeki yıl İstanbul’u bir küresel tasarım merkezi yapmayı planladıklarını belirterek, “Genç Türk tasarımcılarımızı dünyaya tanıtmak ve ihracat ile tanıştırmak için önemli çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizin markalaşma yolculuğuna da önemli katkı sağlayacak yeni bir projeyi hayata geçireceğiz. Bu kapsamda, moda ve tasarıma yönelik tüm etkinliklerimizi bir araya getireceğimiz uluslararası bir organizasyon gerçekleştireceğiz. Yıl boyunca tasarım ve modanın konuşulacağı bu proje ile, İstanbul’u uluslararası düzeyde, Avrasya’nın bölgesel tasarım merkezi yapacağız. Ayrıca, endüstriyel, görsel ve moda tasarım ajanslarının ofis açacakları küresel tasarım merkezine dönüştüreceğiz “dedi.

“Var olan yöntemlerle geleceği planlamak başarı için yeterli değil”
Sosyal hayattan üretime ve ihracata kadar hayatın her alanında, küresel trendler ile beraber gelen bir dönüşüm sürecinin yaşandığını ifade eden Gülle, şöyle devam etti: “Standartlara saplanıp kalmak, dün yapılanı bugün de devam ettirmek ve var olan yöntemlerle geleceği planlamak artık başarı için yeterli değil. Dinamizmi özümsemiş, her türlü teknolojik gelişmeye hâkim, dünyanın ne yöne gittiğini dikkatle izleyen bireylerin ve kurumların devrindeyiz. Özellikle, dördüncü sanayi devriminin sac ayaklarını oluşturan dijital ve teknolojik dönüşüm, milenyum jenerasyonunun toplumsal entegrasyonu ile birçok olguyu temelinden sarsarak yeniden yapılandırdı. Bu durumun en önemli sonuçlarını ekonomi ve ticaret hayatında görüyoruz. En kullanışlı ve en kaliteli ürünü yapmak artık tek başına sizi rekabetçi yapmıyor. Hızlı olabilmek, estetik ürünler ortaya koyabilmek, müşteri taleplerine uygun üretim yapabilmek, rekabette ayakta kalabilmek için olmazsa olmaz durumda. Bu konu, sadece imalat sanayiinin değil, birbirini tamamlayan tüm sektörlerimizin meselesi.”

“Sıra dışı bir program hazırladık”
Oyun tasarımından tasarım odaklı eğitim sistemlerine, mücevher tasarımından sürdürülebilir markalara ve endüstri ürünlerine, restoran tasarımından şehir tasarımı ve tarihi miraslara kadar pek çok konuyu kapsayan oturumlarla sıra dışı bir program hazırladıklarını söyleyen İsmail Gülle, “Tasarım, birçok yönü ile yaşamımızın kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri. Tasarımın maddeye; tarz, sebep, ruh ve gelecek kattığını söylemek herhalde yanlış olmaz. Bundan dolayı, ülkemizde tasarım kültürünün yaygınlaşması adına Design Week Turkey’i son derece önemli görüyoruz. Etkinlikle birlikte, başarı örneklerini artırarak yeni tasarımcılarımızı harekete geçirmek istiyoruz. Tasarımcıların; hepimizin içindeki yaratma ve keşfetme isteğini ortaya çıkaran kâşifler olduğuna inanıyoruz. Tüm yaratıcı fikirleri destekleyerek, tasarımcı zihinler için gerekli ekosistemi tüm yurda yaymak için her türlü çabayı gösteriyoruz. Her zaman yeni fikirlere ihtiyacımız var. Her yeni fikirle geleceğe doğru bir adım daha atıyoruz. Her geçen yıl daha fazla insanı ağırlayarak büyümemiz, dünyanın önde gelen metropollerinden olan İstanbul’u bir tasarım başkenti yapmak adına çok iyi bir motivasyon kaynağı. Bugüne kadar 120 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan Design Week Turkey’in her geçen sene daha fazla insana ulaşması en büyük motivasyon kaynağımız. Geçen yıl 3 gün boyunca 52 binden fazla ziyaretçiyi ağırladığımız etkinliğin, bu sene 60 bin ziyaretçiye ulaşmasını bekliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ