Makine Haber

Gök: “Cobotlarımız ile işletmeleri yüksek enerji tüketimi yükünden kurtarıyoruz”

Universal Robots’un 3 faz elektrik tesisatı gerektirmeden tek faz kullanım imkânı sunduğunu ve daha düşük enerji tüketimi ile endüstriyel robot kullanımını sağladığını aktaran Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, şirketleri yüksek enerji tüketimi yükünden kurtardıklarını söyledi.

  • 06 Ocak 2023
Gök: “Cobotlarımız ile işletmeleri yüksek enerji tüketimi yükünden kurtarıyoruz”

Özellikle uluslararası rekabet gücü açısından önemli olan enerji verimliliği, şirketlerin ana gündemine yerleşiyor. Cobotlar ile işletmelerin enerji tasarrufu elde etmelerini sağlayan Universal Robots, sürdürülebilir enerji tasarrufuna yönelik adımlara da destek oluyor.
Universal Robots’un 3 faz elektrik tesisatı gerektirmeden tek faz kullanım imkânı sunduğunu ve daha düşük enerji tüketimi ile endüstriyel robot kullanımını sağladığını aktaran Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Bu yüksek rekabet dünyasında, her üretici üretimi ve kaliteyi artırırken, enerji verimliliğini de arttırmayı amaçlıyor. Üretim sürecinde enerji verimliliğini artırmak için yalıtım, kontrol sistemleri, aydınlatma, hammaddenin özellikleri ve temini, iklim şartları, üretim kapasitesi gibi alanlarda çalışmalar yapmakla beraber yeni teknolojilere ve otomasyon süreçlerine; tüm bunların da optimize edilmesine eğilmek mecburi olmaya başlıyor. İnsanla iş birliğine dayalı ya da otonom şekilde çalışabilen cobotlarımız ile otomasyonda yeni bir dönem başlatan Universal Robots olarak; şirketleri yüksek enerji tüketimi yükünden kurtarıyoruz. Bazı uygulamaları tamamen otomasyona aktarmak, enerji tüketimi, sistemin kapladığı alanın fazlalığı gibi sebeplerle yüksek yatırım maliyetlerine sebep oluyor. Bunun aksine, aynı sistemler insan ve makine iş birliğinde çalışacak şekilde otomasyona aktarıldığında, hem daha verimli hem de daha az enerji tüketimi ile kaliteli, aynı standartta ürünler üretilebiliyor” dedi.

“Üreticiler cobotlarını uzaktan kolayca programlıyorlar”
Uzaktan erişim araçlarıyla üreticilerin cobotlarını uzaktan kolayca programlamalarını sağladıklarını belirten Gök, şunları söyledi: “Üretim süreçlerinin dijitalleştirilmesi, seyahat maliyetlerini azaltır, enerji tüketimini optimize eder ve üreticilerin otomasyon kurulumlarını kolaylaştırmak için kullanabilecekleri araçlar sağlayarak sürdürülebilirliği destekler. Bu kapsamda UR+ ekosistemi ile çok çeşitli uzaktan izleme ve erişim çözümleriyle dijitalleşmeyi kolaylaştırıyoruz. Uzaktan izleme araçları, kullanıcıların sahaya gitmek zorunda kalmadan cobot performansını izlemesine ve erişimine olanak tanıyor. Tipik olarak tablet, bilgisayar ve akıllı telefon aracılığıyla erişilebilen bu araçlar, daha sonra cobot’ların performansını ayarlamak için kullanılabilecek KPI’lar hakkında zengin bilgiler sağlayarak üretim verimliliğini artırıyor ve elektrik tüketimini azaltıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ