Makine Haber

Ford Otosan ve YGA’dan yeni bir işbirliği modeli

Ford Otosan, Young Guru Academy ve Twin işbirliğiyle ‘Hayaller Bilgi İster Projesi’ni başlattı. Proje kapsamında; 3 yılda 500 okula dağıtılacak setlerle çocuklara otonom sürüş teknolojisi ve yapay zeka destekli araç setleri ile teknoloji kullanarak sorun çözme becerisi kazandırılması hedefleniyor.

  • 26 Kasım 2019
Ford Otosan ve YGA’dan yeni bir işbirliği modeli

Ford Otosan, hayal gücü ile bilgiyi birleştiren ve çocukları geleceğin teknolojik dünyasına şimdiden hazırlayan ‘Hayaller Bilgi İster Projesi’ni Young Guru Academy (YGA) ve Twin işbirliğiyle hayata geçirdi. Projede, YGA içerisinden doğan eğitim teknolojisi şirketi Twin’in çocuklara bilimi sevdiren teknoloji setlerinden alınan ilhamla yola çıkılırken; Ford Otosan ve Twin mühendisleri aynı masanın etrafında buluştu. Ortak akılla geliştirilen otonom setlerinde bir ‘hayal’ olarak başlayan, sonrasında Ford Otosan’ın Ar-Ge, inovasyon, mühendislik birikimi ve kararlılığıyla gerçeğe dönüşen ‘Uluslararası Yılın Kamyonu (ITOY) Ödülü’ne sahip F-MAX’in maketi kullanıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen projede, araç setleri okullara Ford Otosan mühendisleri ve YGA’nın 50 bin başvuru arasından özenle seçilen ve 1 yıllık sosyal inovasyon programını tamamlayan gönüllülerle birlikte ulaştırılıyor. Böylece, rol modellerle bir araya gelen çocuklar, üreten ve teknolojik üstünlüğe sahip bir Türkiye’nin yetişkinleri olmak için yüreklendiriliyor.

Yenigün: “Geleceğin teknolojilerini şekillendiriyoruz”
‘Hayaller Bilgi İster Projesi’nin duyurulması amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Otomotiv sektöründe geleceğin teknolojilerini şekillendiriyor ve uluslararası arenada rekabetin boyutlarını değiştiren araçlara imza atıyoruz. Başta otonom sürüş olmak üzere; araç teknolojileri alanındaki yatırımlarımız ve geliştirme faaliyetlerimizle Türkiye’nin mühendislik bilgi birikimine katkı sağlıyoruz. Proje ile bu bilgi birikimini, çocuklarımıza şimdiden aktarmayı ve onlara ilham vermeyi hedefliyoruz. Geleceği oluşturmalarına yardımcı olacak teknolojilerle tanışmaları için otonom sürüş teknolojisini deneyimleyecekleri yeni bir teknoloji seti geliştirdik. Sürdürülebilir kurumsal sosyal sorumluluk anlayışımızla sosyal inovasyona öncülük ettiğimiz bu proje ile; kendi faaliyet alanlarımız üzerinden çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğine yatırım yapmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.
Yenigün, YGA’nın ‘çift kanatlı gençler’ yetiştirme felsefesinin ve gençlerin sosyal sorunlara köklü çözümler geliştirmek için inovasyonu temel almalarını sağlayan yaklaşımının Ford Otosan’ın kurumsal sosyal sorumluluk anlayışıyla örtüştüğünü de sözlerine ekledi.

(Soldan sağa): Sinan YAMAN ve Haydar YENİGÜN

Yaman: “Birlikte başarıyoruz”
YGA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman ise, konu hakkında yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Sosyal Sorumluluk 4.0 modeli ile Ford Otosan ve YGA’lı mühendisler; çocuklara bilimi sevdirmek için birlikte Ar-Ge yapıyor, birlikte köy okullarına bilim seanslarına gidiyor ve birlikte başarıyor. Türkiye’nin en parlak gönüllüleri, en ihtiyaç sahibi okullara en son teknolojiyi ulaştırıyorlar. Daha da önemlisi; teknolojinin özünü öğrenen çocuklar, teknolojinin gücünü insanlığa faydalı projeler için kullanacaklar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ