Makine Haber

Geleneksel ısıtma sistemleri, işletmelerin kârlılığını önemli ölçüde düşürüyor

Kışın işletmelerde kullanılan enerjinin yüzde 80’ini tüketen geleneksel ısıtma sistemleri, kârlılığı önemli ölçüde düşürüyor. İşletmede geleneksel sistemlerden daha tasarruflu olan radyant ısıtıcılar, fabrika ısıtmasında geleneksel sistemlerden yüzde 65 daha tasarruflu.

  • 16 Ocak 2024
Geleneksel ısıtma sistemleri, işletmelerin kârlılığını önemli ölçüde düşürüyor

Osman Ünlü
Çukurova Isı Pazarlama Müdürü

Kışın fabrikalarda tasarruf ve konfor denilince akla gelen ilk kriter ısıtma oluyor. Ancak heybetli fabrika binalarında iç mekân konfor sıcaklığını sağlamak için tüketilen enerji, sanayicileri zorluyor. Çünkü kışın işletmelerde kullanılan enerjinin yüzde 80’ini tüketen geleneksel ısıtma sistemleri, kârlılığı önemli ölçüde düşürüyor.
Fabrika ortamında iç mekân konfor sıcaklığını verimli bir şekilde sağlamak zordur. Bu nedenle mühendislik hesaplamalarının yani projelendirmenin doğru yapılması ve fabrika ısıtma sistemlerinin doğru kapasitelerde seçilmesi gerekir. Sistemin doğru kapasitelerde seçilmesi için; mekânın yüksekliğine, binanın yalıtım durumuna, sevkiyat kapılarının hangi sıklıkla açıldığına ve fabrikanın yerleşim planına dikkat etmek gerekiyor. Tüm bu hesaplamalar ise sanayicilerin radyant ısıtma sistemleri ile tanışmasını sağlıyor.

Radyant ısıtıcılar, geleneksel sistemlerden yüzde 65 daha tasarruflu
İşletmede geleneksel sistemlerden daha tasarruflu olan radyant ısıtıcılar, fabrika ısıtmasında geleneksel sistemlerden yüzde 65 daha tasarruflu. Bu avantajın nasıl sağlandığını dört madde ile özetleyebiliriz:
1 Radyant ısıtıcılar, geleneksel sistemlerde olduğu gibi havayı ısıtmayı hedeflemiyor, ışınım yoluyla doğrudan ortamdaki cisimleri ve insanları ısıtıyor. Böylece hem daha ekonomik bir ısıtma sağlıyor hem de sistem çalışmaya başladığı anda konfor şartları sağlanıyor. Geleneksel sistemlerde ise bu süre 1 ila 2 saat sürebiliyor.
2 Geleneksel sistemlerde yalnızca genel ısıtma yapılırken, radyant sistemlerde genel ısıtmanın yanı sıra lokal (bölgesel) ve spot (noktasal) ısıtma da yapılabiliyor. Lokal ısıtma ve spot ısıtma ile işletmeler, yalnızca ısıtmaya ihtiyaç duyulan bölge veya bölgeleri ısıtıyor. Bu sayede atıl alanların ihtiyaç dışında ısıtılmasının önüne geçilerek tasarruf sağlanıyor.
3 Radyant ısıtma sistemleri, geleneksel ısıtma sistemlerinde olduğu gibi boru ve kanal gibi transfer elemanlarına ihtiyaç duymuyor. Bu nedenle sistemde transfer elemanlarından kaynaklı ısı kaybı yaşanmıyor. Geleneksel sistemler olarak adlandırılan kazan ve fancoil sisteminde ise ısı kayıpları yüzde 10’lara kadar çıkabiliyor.
4 Radyant ısıtıcıların transfer elemanlarına ihtiyaç duymaması ilk yatırım maliyetinin de geleneksel sistemlere göre ortalama yüzde 25 ilâ 30 daha düşük olmasını sağlıyor. Sistem, düşük işletme giderleri sayesinde 1 ilâ 3 yıl kadar kısa bir sürede kendini amorti ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ