Makine Haber

Gedikoğlu: “Tasarım merkezlerinin sayısı 364’e yükseldi”

Türkiye genelindeki tasarım merkezlerinin sayısının şubat ayı itibarı ile 364’e yükseldiğini ifade eden Etkin Proje Yönetici Ortağı İbrahim Gedikoğlu, Türkiye’nin 23 ilinde 34 farklı sektörde faaliyet gösteren tasarım merkezlerinin binlerce kişiye istihdam sağladığını dile getirdi.

  • 03 Mart 2020
Gedikoğlu: “Tasarım merkezlerinin sayısı 364’e yükseldi”

Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşan Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki 5746 Sayılı Kanun kapsamında ‘tasarım merkezleri’ kavramı mevzuata girdi ve söz konusu merkezlere birçok önemli destek sağlandı.
2016’dan bu yana destek kapsamında bulunan tasarım merkezleri ile ciddi bir ivme yakalayarak şu anda 70 tasarım merkezi ile zirvede yer alan tekstil sektörü yüzde 19’un üzerinde paya sahip. Söz konusu sektörü, imalat sanayii ve mühendislik ile mimarlık sektörleri izliyor.
Ar-Ge merkezi sayısıyla diğer illeri geride bırakan İstanbul, tasarım merkezi sayısında da lider durumda. 160 tasarım merkezi ile faaliyet gösteren ili; 42 tasarım merkeziyle Ankara, 28 merkezle İzmir, 25 merkezle Bursa ve 21 merkezle Denizli de takip ediyor.

“Tasarım merkezleri binlerce kişiye istihdam sağladı”
Teşvikle birlikte önemli bir istihdam kapısı açıldığını dile getiren Etkin Proje Yönetici Ortağı İbrahim Gedikoğlu, “Ülke genelindeki tasarım merkezlerinin sayısı şubat ayı itibarıyla 364’e yükseldi. Türkiye’nin 23 ilinde 34 farklı sektörde faaliyet gösteren tasarım merkezleri binlerce kişiye istihdam sağladı. Özellikle, ülkenin katma değerli hizmetler üretebilmesi ve ihracatı artırabilmesi için işletmelerin bu teşvikten yararlanmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Tekstil, imalat sanayii, makine, otomotiv, elektronik, enerji ve madencilik gibi birçok sektörde 4 bin 980 projenin yürütüldüğü tasarım merkezlerinde, 2019 yılına kadar tescillenen patent sayısı 141, tescilli marka sayısı 810, tescilli tasarım sayısı da bin 250 olarak kaydedildi.

Tasarım merkezi olmak için 5 gereklilik:
Genellikle siparişe dayalı bir sistem olarak çalışan tasarım merkezleri, hâlihazırda kurulu bir şirketin veya firmanın içerisinde ayrı bir birim olarak çalışma faaliyeti gösteriyor. Tasarım merkezi faaliyetlerinin hayata geçirilmesi için 5 gereklilik bulunuyor:
♦ Tasarım merkezinde, tasarımcı ve teknisyen statüsünde çalışacak en az 10 tam zaman eş değer tasarım personeline sahip olunması gerekiyor.
♦ Tasarım projelerinin bulunması gerekiyor.
♦ Tasarım faaliyetlerinin yurt içinde gerçekleştirilmesi gerekiyor.
♦ Tasarım merkezinin ayrı bir birim şeklinde örgütlenmiş ve fiziki mekân içinde yer alması gerekiyor.
♦ Tasarım ve destek personelinin tasarım merkezinde çalıştığının fiziki kontrolünü yapacak mekanizmalara sahip olunması gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ