Makine Haber

Pelister: “Sektörel bazda tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştık”

Mayıs ayında ihracatta ilk sıraya yükseldiklerini hatırlatan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, haziranda da yine en çok ihracat yapan sektör olarak yerlerini koruduklarını ifade etti.

Pelister: “Sektörel bazda tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştık”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörü haziran ayında geçen yıla göre yüzde 66,52’lik artışla 2,37 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Mayıs ayından sonra haziranda da en çok ihracat yapan birinci sektör olan kimya sektörünün ilk yarıda ihracatı ise, yaklaşık 12 milyar dolara ulaşarak yüzde 40 büyüdü.

“Aylık bazda yeni rekorumuzu kırdık”
Kimya sektörünün performansının yükselmeye devam ettiğini aktaran İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Mayıs ayında ihracatta ilk sıraya yükselmiştik. Haziranda da yine en çok ihracat yapan sektör olarak yerimizi koruduk. Haziran ayında aynı zamanda ihracatını en çok artıran birinci sektör olduk. Haziran ayında 2 milyar 375 milyon dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirerek, sektörel bazda tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştık. Aylık bazda yeni rekorumuzu kırdık. Geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 66,52 artış oldu. Bu yıl ilk altı aylık dönemde ise, ihracatımız yüzde 40 büyüdü ve 12 milyar dolara ulaştı. İkinci çeyrek olarak baktığımızda da, ilk çeyreğe göre yüzde 25’in üzerinde arttığını görüyoruz. Geçen yıl ikinci çeyreğine göre ise yüzde 70’in üzerinde artış oldu. Bu sene yıllık hedefimiz olan 21 milyar doların çok üstüne çıkarak 23 milyar doları yakalayacağımızı düşünüyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ