Makine Haber

Varlık: “Covid-19 salgını nedeniyle tedarik zinciri kırıldı”

Covid-19 salgını ile mücadele noktasında atılan her adımı yakından takip ettiklerini ifade eden Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Fatih Varlık, Çin’den başlayıp Avrupa’ya, daha sonra Kıta Amerika’sına geçen salgın nedeniyle küresel tedarik zincirinin kırıldığını dile getirdi.

  • 08 Nisan 2020
Varlık: “Covid-19 salgını nedeniyle tedarik zinciri kırıldı”

‘Makineleri yapan makineler’ olarak tanımlanan ve havacılık, savunma, otomotiv, beyaz eşya ile kalıpçılık gibi taşıyıcı sektörlere katkısı değer bazında 21 milyar dolar olan takım tezgahları sektöründe, Covid-19 salgını nedeniyle daralma bekleniyor.
Otomotiv tedarik sanayisi başta olmak üzere, havacılık ve beyaz eşya gibi kritik sektörlerde yaşanan daralmaya paralel bir daralmanın kendi sektörleri için de söz konusu olduğunu ifade eden Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, “Her türlü imalatın temeli olan takım tezgahları sektörünün durması, dünyada üretimin durması anlamını gelir. Yerli ve milli üretime yönelik ciddi hedefler koymuş ülkemiz için takım tezgahları ve makina sektörünün, koronavirüsün etkilerine karşı başlatılan Ekonomik Koruma Kalkanı’na ivedi şekilde dâhil edilmesi hayati bir önem taşıyor” dedi.

“Bu bir dünya krizi”
Salgın ile mücadele noktasında atılan her adımı ve alınan her kararı yakından takip ettiklerini kaydeden Varlık, üzerlerine düşeni eksiksiz bir şekilde yapmanın gayreti içinde olduklarını söyledi. Varlık, şunları aktardı: “Hükümetin aldığı kararla haciz işlemlerini durdurması ve bankaların kredileri geri çekmek yerine firmalara sunduğu yapılandırma ve ek krediler olumlu bir yaklaşımın göstergesi. Bu bir dünya krizi. Çin’den başlayıp Avrupa’ya, sonra Kıta Amerika’sına geçti ve küresel tedarik zincirleri kırıldı. Kriz; yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu ve değişen dünyaya çok çabuk adapte olma zorunluluğumuzu daha net anlamak için bize bir fırsat verdi” dedi.

“Covid-19 salgını bir gün tamamen bitecek”
Covid-19 salgınının bir gün tamamen biteceğini söyleyen Varlık, şunları aktardı: “Üretmeye ve ihracata devam edebilmemiz için, bugün kepenk kapatmak ve personel sayısında kısıtlamalara gitmek söz konusu olmamalı. Bunun yerine; krizi fırsata çevirmek, uzaktan eğitimlerle çalışanlarımızın niteliklerini artırmak ve üretim hatlarımızı el verdiği ölçüde otomatize etmek gerekiyor. Böylece, her şey yoluna girdiğinde işimize daha hızlı ve daha verimli devam edebiliriz. Bu krizden çıkabilmek için en önemli çözüm yolu, birbirimize karşı sorumlu olduğumuzu bilmek ve bilinçli hareket etmek. Özellikle sektör olarak, önceliğin insan hayatı olduğunu bilmek ve personeli korumak bilhassa önemli. Sağlık, ekonomik ve psikolojik sebeplerle kaybedilen yetişmiş insan kaynağı kolay kolay yerine gelmez. Ayrıca, üretim ve iş yapış şeklinin böylesi durumlar için de kurgulanması gerekiyor. Bilişim, otomasyon ve internet alt yapısının uzaktan üretime yönelik ne ölçüde önemli olduğu şu günlerde daha net anlaşıldı. Robotlu üretim hatlarının, uzaktan üretim takibinin, üretime yönelik bilgi teknolojilerinin ve riskleri en aza indirerek yatırım yapmanın önemi ortaya çıktı. Biliyoruz ki; bunların hepsi Endüstri 4.0 ile mümkün olacak. Gönül isterdi ki, herkes kapısını kapatıp evinde otursun; ancak birilerinin insan sağlığı için de üretmesi gerekiyor.”

“Çalışmalarına devam etmesi gereken stratejik sektörlerden biriyiz”
Çalışmalarına devam etmesi gereken stratejik sektörlerden biri olduklarının altını çizen TİAD Başkanı Fatih Varlık, “İşveren, ‘personeli koruma yükümlülüğüyle’ hem fabrikasında, hem de ofislerinde yeni bir oluşuma gitti. Ofis çalışanları evden çalışma sistemine geçirilirken; üretimde bilfiil bulunması gereken personele yaş ve sağlık durumunu göz önüne alacak şekilde görev dağılımı yapıldı. Üretim, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına göre baştan kurgulandı. Fabrikalara satış sonrası hizmetler için gitmek zorunda kalan personel için müşterilerden önlemler talep edildi. Hatta, talebi karşılamayan müşteriye gidilmeyeceği beyan edildi. Bu krizden çıkabilmek için en önemli çözüm yolunun birbirimize karşı sorumluluklarımız olduğunun bilincindeyiz. Sağlık, ekonomik ve psikolojik sebeplerle kaybedilen yetişmiş insan kaynağı kolay kolay yerine gelmez” diyerek konuşmasını tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ