Makine Haber

Fausing: “Çözümlerimiz küresel trendlerle hiç olmadığı kadar örtüşüyor”

Dünyayı dönüştürmeye devam eden küresel megatrendlerin kendileri için yeni fırsatlar yarattığını vurgulayan Danfoss Başkan ve CEO’su Kim Fausing, müşterileri ve ortaklarının tercih ettiği küresel teknoloji ortağı olma konumlarını koruyarak, planlı yatırımlarına gelecekte de devam edeceklerini aktardı.

  • 14 Mart 2020
Fausing: “Çözümlerimiz küresel trendlerle hiç olmadığı kadar örtüşüyor”

2019’da satış hacmi yüzde 3 artarak 6,285 milyar Euro’ya ulaşan Danfoss’un, operasyon kârı da (EBITA) yüzde 6’lık yükselişle 771 milyon Euro oldu. Söz konusu dönemde EBITA marjı yüzde 12,3 olan şirketin, net kârı ise yüzde 8’lik artışla 502 milyon Euro’ya ulaştı.
Yenilikçi çözümlere yatırımlarını 2019’da da sürdüren kuruluş, inovasyona yönelik harcamalarını yüzde 7 oranında artırarak 272 milyon Euro’ya çıkardı. Danfoss, segmentlerini daha da kuvvetlendirmek amacıyla geçen sene dört şirketi daha bünyesine kattı. Söz konusu yatırımlar neticesinde, şirketin elektrifikasyon çözümleri otobüs, kamyon, ağır hizmet vasıtaları ve deniz taşıtları alanlarında genişlerken; bina ısıtma sistemleri ve bölgesel ısıtma şebekelerinin optimizasyonunda kullanılan yapay zeka tabanlı akıllı çözümler gibi yeni teknolojiler de portföye katıldı. Kuruluş ayrıca, temel iş kollarından biri olan mobil ve endüstriyel hidrolik alanında dünya liderliğine yükselme amacıyla Eaton ile hidrolik iş kolunu satın alma konusunda anlaştı.

“2019 yılı bizim için iyi geçti”
2019 yılının kendileri için iyi geçtiğini ifade eden Danfoss Başkan ve CEO’su Kim Fausing, pazarın zorlu koşullarına rağmen kazançlarını artırdıklarını ve büyüdüklerini bildirdi. Dünyayı dönüştürmeye devam eden küresel megatrendlerin Danfoss için yeni fırsatlar yarattığını aktaran Fausing, “Örneğin; iklim değişikliğine yönelik dünya çapındaki çözüm arayışları, ilgili alanlarda teknoloji ve çözüme yönelik talebi artırıyor. Bunların arasında; özellikle enerji verimliliği, sektör eşleşmesi, elektrifikasyon ve yenilenebilir enerjiyi sayabiliriz. Bu açıdan baktığımızda, çözümlerimiz küresel trendlerle hiç olmadığı kadar örtüşüyor. Stratejimizin merkezinde uzun vadeli değer yaratma hedefi yatıyor. Değer yaratmanın en iyi yöntemi ise, temel iş kollarımızda dünya çapındaki liderliğimizi sürdürmek ve teknoloji anlamında öncü konumumuzu korumaktan geçiyor. Bu nedenle, müşterilerimiz ve ortaklarımızın tercih ettiği küresel teknoloji ortağı olma konumumuzu koruyarak, planlı yatırımlarımıza gelecekte de devam edeceğiz” dedi.

Gören: “Ana pazarlarımızda somut değişimler yaşandı”


2019’un Türkiye’de faaliyet gösterdikleri ana pazarların somut değişimler yaşadığı bir yıl olduğunu ifade eden Danfoss Türkiye Genel Müdürü Emre Gören ise, şunları aktardı: “İnşaat pazarının konut kısmındaki daralma devam ederken; yerel seçimler sonrası belediye alt yapı yatırımlarının azalması neticesinde, ciro ve organizasyonumuzun bu sektörlerdeki yüzdesel ağırlığını diğer sektörlere kaydırdık. Gerçekleştirdiğimiz yeniden yapılanma ile firmamızın rekabetçi alt yapısını koruduk. Strateji ve önceliklendirmenin önem kazandığı bu dönemde, öncelikli alanlarımızdaki pazar liderliğimizi güçlendirme ve büyüme odaklarımızda da payımızı artırma imkânı bulduk.”
Değişen pazar ve kur dinamikleri ile yerli makina ve sistem üreticilerinin, 2019 yılında dış pazarlarda büyüme fırsatı yakaladığını kaydeden Gören, “Özellikle, iklimlendirme ekipmanları, soğutma sistemleri, endüstriyel ve gıda sektörüne yönelik makina üretimi alanında çalışan müşterilerimizi, uygulama ve kalite anlamında rekabetçi kılarak yurt dışı pazarlardaki büyümelerine destek olma gururunu yaşadık. Bu alanlardaki müşteri portföyümüzü genişletirken; bölgesel ısıtma, ticari bina sektörü, ağır sanayii ve gemi inşa alanlarındaki büyüme trendimizi devam ettirdik” şeklinde konuştu.

“2019’da sektördeki öncü rolümüzü devam ettirdik”
2019’da sektördeki öncü rollerini devam ettirdiklerini vurgulayan Emre Gören, şöyle devam etti: “Kanun ve düzenlemelere tam uyumlu, şeffaf ve güvenilir operasyonu teyit eden YYS sertifikasını almaya hak kazanan sayılı firmalardan olduk. Türkiye’deki yaklaşık 110 kişilik güçlü ekibimizle, Ortadoğu ve Afrika bölge organizasyonumuza yetkin insan kaynağı sağlamaya da devam ediyoruz. Deselinasyon, mobil hidrolik ve soğutma gibi alanlarda yetkin arkadaşlarımız, Türkiye’deki tecrübelerini yansıtmak üzere bölge ülkelerinde görevler alarak, Danfoss Türkiye’yi başarıyla temsil ettiler ve organizasyonel verimliliğimize katkı sağladılar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ