Makine Haber

Fabrika mimarisi nasıl olmalı?

Öncelikle fabrika yapılarında kat yüksekliği konusu çok önemlidir. Fabrikada kullanılan makinelerin boyutu yükseklik konusunda belirleyici rol oynamaktadır. Örneğin; tekstil fabrikaları daha alçak inşa edilirken, kâğıt fabrikaları kullanılan makine boyutları itibariyle daha yüksek yapılmalıdır.

Fabrika mimarisi nasıl olmalı?

Hasan Aksel YAĞCIOĞLU 
Home Yapı Kurucu Ortağı (Mimar)

Birçok insanın bir arada çalıştığı fabrikalar, ülke ekonomisine katma değer sağlayan önemli sanayi kuruluşlarıdır. Üretimden idari kısma birçok katmanın bir arada bulunduğu bu yapılarda, işletmenin ihtiyaçlarına yönelik mimari büyük bir önem taşıyor.

İhtiyaca yönelik olmalı
Öncelikle fabrika yapılarında kat yüksekliği konusu çok önemlidir. Fabrikada kullanılan makinelerin boyutu yükseklik konusunda belirleyici rol oynamaktadır. Örneğin; tekstil fabrikaları daha alçak inşa edilirken, kâğıt fabrikaları kullanılan makine boyutları itibariyle daha yüksek yapılmalıdır. Depolama konusu da fabrika yüksekliğinde önemli bir unsurdur. Alt katta üretilen mallar, üst katlarda depolanır. Burada 9,5-10 m’lik raflar ve paletler yer alacağı için yine yüksek şekilde inşa edilmelidir.

İdari kısım, planlanması özen isteyen birimlerden biridir
Fabrika mimarisinde idari kısım, planlanması özen isteyen birimlerden biridir. Devlet tarafından belirlenen standartlar çerçevesinde, çalışan sayısına göre ofisler belirlenmelidir. Ayrıca, yangın merdivenleri ve yangın söndürme sistemlerinin bulundurulması zorunlu olduğu için, söz konusu unsurlar proje aşamasında plana dâhil edilmelidir.

İş akışı şemasına göre plan çıkarılmalı
Proje aşamasında, fabrikanın ne iş yaptığı ve işin işleyişi planın ana hatlarını belirliyor. Genelde imalat katı olarak bodrumlar kullanılırken, depolama ve sevkiyat bölümleri üst katta konumlanıyor. Bu yüzden, araç giriş-çıkış kapıları, yanaşma-yükleme rampaları ve yükleme kapıları bu işleyişe göre yerini bulup planlanıyor.

En çok gelen taleplerden biri de güneş panelleri yapılması
Özellikle son dönemlerdeki fabrika projelerimizde en çok gelen taleplerden biri de güneş panelleri yapılması. Elektrik tüketimi oldukça yüksek olan fabrikalarda, enerjinin bir kısmının güneşten sağlamak istenmesi adına bu talepleri alıyoruz. Yapıyı projelendirirken de tasarımı güneş panellerine göre yapıyoruz.

Sosyal kullanım alanları özenle tasarlanmalı
Fabrika çalışanlarının ortak kullanım alanları fabrika mimarilerinde önemli yer tutuyor. Yemekhane, duş, soyunma odaları, bilardo ve masa tenisi gibi oyun alanları da plana dâhil edilmelidir. Ayrıca, sigara içen çalışanlar için fabrika dışında bir sigara alanı da yapılmalıdır. Bu yapılar çalışanların evlerinden sonra ikinci en çok vakit geçirdikleri yer olduğu için sosyal kullanım alanları özenle tasarlanmalıdır.

Büyüme ve genişleme alanları bırakılmalı
Sıfırdan bir fabrika binası inşa ediliyorsa mutlaka gelecekte yaşanabilecek büyüme öngörülerek tasarlanmalıdır. Firma büyüyüp işleri arttığında, talebi karşılayamadığı zaman ek binalara ihtiyaç duyabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ