Makine Haber

Eviation, sıfır emisyonlu elektrikli uçağının ilk prototipini tamamladı

Eviation Aircraft, bulut ortamında 3DExperience platformunu kullanarak, sıfır emisyonlu ve tümüyle elektrikli uçağı Alice’in ilk prototipini tamamladı. Alice piyasaya sürüldüğünde, tek şarjla 9 yolcu ve 2 mürettebatı 10.000 fit irtifada 650 mil mesafeye taşıyabilen, dünyanın ilk tümüyle elektrikli bölgesel commuter uçağı olacak.

  • 15 Kasım 2019
Eviation, sıfır emisyonlu elektrikli uçağının ilk prototipini tamamladı

Dassault Systèmes, elektrikli hava mobilitesi alanının öncü kuruluşlarından Eviation Aircraft’ın, bulut ortamında 3DExperience platformunu kullanarak; sıfır emisyonlu, tümüyle elektrikli bölgesel commuter (kısa mesafeler arası sefer yapan) uçağı Alice’in ilk prototipini iki yıl gibi bir süre içerisinde geliştirdiğini duyurdu.
Eviation Aircraft; sürdürülebilir hava mobilitesinde yeni kategoriler yaratma ve bunları ticari hale getirme yarışında, 3DExperience platformunu temel alan ‘Reinvent the Sky’ (Gökyüzünü Yeniden Keşfet) endüstri çözüm deneyimini hizmete alarak, prototip geliştirme çalışmalarına hız kazandırdı. Bulut ortamında yer alan söz konusu ölçeklenebilir çözüm, tek ve standart temelli bir tasarım ortamı içerisinde eksiksiz veri güvenliği sunarken; aynı zamanda şirketin 3D, kompozit tasarım ve akış simülasyonlarına yönelik bütüncül yaklaşımında işbirliğini kolaylaştırdı. Alice piyasaya sürüldüğünde, tek şarjla 9 yolcu ve 2 mürettebatı 10.000 fit irtifada 650 mil mesafeye taşıyabilen, dünyanın ilk tümüyle elektrikli bölgesel commuter uçağı olacak.

Bar-Yohay: “İlk müşterimizle anlaştık”
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eviation Aircraft CEO’su Omer Bar-Yohay, “Artık uçakların elektrikli hale gelip gelmeyeceği değil, bu değişimin ne zaman olacağı konuşuluyor. Bölgesel ve çevre dostu uçak yolculuğunu herkesin yararlanabileceği bir hale getirmeye çalışırken; yolcuların güven duyacakları, içinde oturup yolculuk edebilecekleri ve bunu çabucak yapabilecekleri bir ürün geliştirmemiz gerekiyordu. Uzun vadede kullanmayı sürdürmek isteyeceğimiz araçlardan yararlanmak ve bulut ortamı sayesinde hızlı ve güvenli erişim ile küresel ölçekte işbirlikleri kurmak ise, bu hedefimize ulaşmanın en doğru yoluydu. 3DExperience platformunu seçerken, kaynakları ve vakti kısıtlı, yaşamının erken evrelerindeki bir şirkettik. Şimdi ise, ürünün ticari aşamasına ilişkin ilk prototipimizi beklediğimizden daha kısa sürede tamamlamış ve ABD’deki ilk müşterimizle anlaşmış bulunuyoruz” diye konuştu.

Ziegler: “Özel geliştirilmiş çözümler sunuyoruz”
Dassault Systèmes Havacılık, Uzay ve Savunma Endüstrilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı David Ziegler ise, konu hakkında şunları aktardı: “Dassault Systèmes, ‘havacılığın Rönesansı’na imza atarak, seyahat ve taşımacılığı dünya çapında tümüyle değiştirmek üzere çalışan Eviation Aircraft gibi yeni şirketler de dâhil olmak üzere, her ölçekte firma ile işbirliği yapıyor. 3DExperience platformu bu yenilikçi şirketlere; programlarının konsept, tasarım, üretim, test, sertifikasyon ve uygulama aşamalarında yeni ufuklar açacak özel geliştirilmiş çözümler sunuyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ