Makine Haber

Etkili ve sürdürülebilir takım yenileme

Üretimde zaman, para anlamına gelmektedir. Delik delme, frezeleme ve ince talaş işleme, takımlar üzerine çok büyük bir yük bindirmektedir. Bir takımda yenileme yapıldığı zaman, takımın kullanım ömrü uygun maliyetli ve sürdürülebilir bir şekilde uzatılabilir.

  • 17 Kasım 2020
Etkili ve sürdürülebilir takım yenileme

Jill GLYNN
Sandvik Coromant Ticari Hizmetler Müdürü

‘Yenilenmiş’ sözcüğü; aşınmış, fazla çalışmaktan yıpranmış ve yenisine göre daha düşük kalitede bir ürün imajı uyandırabilir. İşin doğrusu; güvenilir bir tedarikçiden sağlanan yenilenen takımlar ilk satın alma anındakiyle aynı tutarlı sonuçları sağlar. Ancak, yenilenen takımlar konusunda halen bazı yanlış değerlendirmeler mevcuttur.
Öncelikle yenileme, onarım ile aynı şey değildir. Bir ekipmanda onarım yapıldığı zaman, sadece arızalı parçalar incelenir ve değiştirilir. Öte yandan, yenileme yapıldığında ürün her bakımdan gençleştirilir ve orijinal üretim standardına geri döndürülür.
Onarılmış bir parçanın aksine, müşteriler yenilenmiş bir ürünün yenisiyle aynı mükemmel durumda olmasını bekler. Bununla birlikte, takım yenilemelerinde diğer endüstriyel parçaların yenilenmesine göre hafif farklılıklar söz konusudur.

Takım aşınması büyük ölçüde uygulamaya bağlıdır
Takım aşınması büyük ölçüde uygulamaya bağlıdır. Takımların tek çalıştırmada çok sayıda delik delmesi gereken otomotiv veya havacılık sanayii üretimlerinde, üreticiler daha fazla hasarla karşılaşabilirler. Benzer şekilde; havacılık, petrol ve gaz gibi daha zor ortamlarda çalışılan sektörlerde, takım daha zorlayıcı çevre şartlarına maruz kalabilir ve bu durum takımın kullanım ömrüne daha fazla zarar verebilir.
Karbür takımlardaki uygulamalar nedeniyle, sorulacak soru ‘takımın yenilenip yenilenmeyeceği’ değil; ‘takımın ne zaman yenileneceği’dir. Bu zorunluluk nedeniyle, takım üreticileri yenileme konusunu daha tasarım aşamasındayken göz önünde tutmak zorundadır.
Tipik olarak, takıma ait CAD verileri depolanır ve böylece yenilenmiş sürümlerin geometrisi ve kaplaması takımın orijinaliyle birebir aynı olur. Ismarlama üretilen kesici takımlarda müşterinin orijinal takım spesifikasyonlarının karşılanması için bu işlem temel bir gereksinimdir.

Ürünlerin birden fazla sayıda satın alınması sürdürülebilir değildir
Birden fazla sayıda takıma yatırım yapmak yerine tek bir takımı defalarca yeniden kullanabilme yeteneği, sürdürülebilirliği iyileştirmeye de yardımcı olur. Sandvik Coromant’ın da üretimini yaptığı karbür takımlar, tungsten ve kobalt gibi doğada sınırlı olarak bulunan malzemeler kullanılarak üretilir. Tungsten rezervlerinin sadece 100 yıl daha mevcut olacağı öngörülmektedir; bu durumda ürünlerin birden fazla sayıda satın alınması sürdürülebilir değildir.
Malzemeleri sürdürülebilir bir şekilde kullanabilmek için takımların daha uzun ömürlü olması gerekir. Yeni takımlar satın almak yerine eski takımların yenilenmesi bu çabalar içinde önemli bir role sahiptir.
Kendi takım yenileme hizmetini sunan Sandvik Coromant, müşterilerini kendi takımlama stratejileri için de bu hizmete yer vermeye davet ediyor. Sandvik Coromant’ın neredeyse tüm karbür takımları yenileme işlemi için uygundur. Müşterilerin takımlarını Sandvik Coromant tarafından sağlanan yenileme kutularını kullanarak yerel merkezlerine göndermeleri yeterlidir. Aşınmış takımlar Sandvik Coromant’ın Avrupa, Asya ve Amerika’da bulunan uzmanlık merkezlerinden birine gönderildiğinde, orijinal spesifikasyonlara uygun olarak aynı geometri ve kaplama uygulanır.
Yenileme işlemi takımın ömrünü uzatır; ancak üreticiler takımların kullanım ömrü süresi içinde defalarca yenilenmesini ve devreye alınmasını isterler. Bunu akıldan çıkarmayan takım üreticileri de, kaliteden ödün vermeden defalarca yenileme çevriminden geçebilecek takımlar üretmeyi hedeflerler.

CoroDrill 860-GM garantili olarak üç defaya kadar yenilenebilir
Sandvik Coromant ürün serisinin en yeni üyesi olan, -GM geometrisine sahip CoroDrill 860’ı bu düşünceleri dikkate alarak geliştirdi. Gelişmiş takım tasarımı, CoroDrill serisinin önceki versiyonlarına göre daha uzun takım ömrü sağlar ve CoroDrill 860-GM garantili olarak üç defaya kadar yenilenebilir. Böylece, fiilen dört takım tek bir çözüm içinde sunulur.
Karbür takımların yenileriyle değiştirilmesi pahalıdır ve sürdürülebilir değildir. Yenileme konusundaki yanlış fikirler bir kenara bırakılmalı ve bu uygulama, şirketlerin sürdürülebilirlik planlarının işleyişinde kilit bir role sahip olmalıdır. Yenileme işlemi sadece üreticilere takımlarıyla en yüksek faydayı sunmaları için yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda CoroDrill 860-GM örneğinde olduğu gibi, bir takımın ömrünü beklenen süresinin üç katına kadar uzatabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ