Makine Haber

Esitaş, hisselerinin tamamını dünyanın en büyük trafo üreticilerinden Arteche’ye sattı

Türkiye’deki önde gelen düşük-orta gerilim trafo üreticilerinden Esitaş, hisselerinin tamamını dünyanın en büyük trafo üreticilerinden Arteche’ye sattı. Satın alma işleminde Esitaş hissedarlarının münhasır finansal danışmanlığını ise Ventura Partners yürüttü.

Esitaş, hisselerinin tamamını dünyanın en büyük trafo üreticilerinden Arteche’ye sattı

Düşük-orta gerilim trafo üreticilerinden Esitaş, tüm hisselerini dünyanın en büyük trafo üreticilerinden Arteche’ye sattı. Satın alma işleminde Esitaş hissedarlarının münhasır finansal danışmanlığını ise, yerli ve yabancı şirketlere stratejik ortaklık, satın alma ve birleşme konularında danışmanlık hizmeti sunan Ventura Partners yürüttü.
1946 yılında İspanya’da kurulan Arteche, elektrik enerjisi sektörü için üretim, iletim ve dağıtım dâhil olmak üzere ekipman ve çözümler geliştiriyor. 2 binden fazla çalışanı ile 150 ülkede faaliyetleri bulunan şirket, Avrupa, Amerika ve Asya’da toplam 11 üretim tesisi ve 6 araştırma merkezi ile faaliyet gösteriyor. Dünyada en büyük üç trafo üreticisi arasında yer alan Arteche, yenilenebilir enerji ve demiryolu pazarlarına yönelik katma değeri yüksek diğer ürün gruplarında bölgesel hâkimiyetini sürdürüyor.
1984 yılında İstanbul’da kurulan ve Türkiye ile Endonezya’da iki fabrikası bulunan Esitaş ise, 40.5kV’ya kadar alçak ve orta gerilim ölçü transformatörleri üretimini yapıyor.

Kotan: “İki şirketi ortak bir gelecekte birleştirdiğimiz için çok mutluyum”
Şirket birleşmeleri ve satın almaları danışmanlığı alanında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden Ventura Partners Ortağı Kerim Kotan, “Türkiye’de diğer bir sürü sektörde hep ilkleri yaparak liderlik etmiş bir ortaklık olarak, Türk trafo sektöründeki ilk şirket birleşme & devir işini yapmış olmaktan da gurur duyuyoruz. Pandemide yaptığımız diğer tüm birleşme ve devir işlerinde olduğu üzere, bu da aylarca süren pazarlıkların yüzde 100’ünün elektronik ortamda tamamlandığı bir iş oldu. Bu iki muhteşem şirketi ortak bir gelecekte birleştirmiş olmaktan dolayı çok mutluyum” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ