Makine Haber

Ericsson’un Teksas’taki 5G Akıllı Fabrikası, Dördüncü Sanayi Devrimi’nde ‘küresel lider’ seçildi

Ericsson’un Teksas’ta bulunan 5G Akıllı Fabrikası, Dünya Ekonomik Forumu tarafından ‘Dördüncü Sanayi Devrimi’nin öncüsü’ olarak tanımlandı. Tesiste kullanılan yeni nesil teknolojiler, otomasyon ve 4IR iyileştirmelerin olmadığı benzer bir tesise kıyasla, çalışan başına 2,2 kat daha fazla iyileştirilmiş çıktı sağlıyor.

Ericsson’un Teksas’taki 5G Akıllı Fabrikası, Dördüncü Sanayi Devrimi’nde ‘küresel lider’ seçildi

Ericsson’un ABD’nin Teksas eyaletindeki 5G Akıllı Fabrikası, Dünya Ekonomik Forumu tarafından Dördüncü Sanayi Devrimi’nde (4IR) ‘küresel lider’ seçildi. Forum, Ericsson’un tesiste kullanıma aldığı yeni nesil teknolojiler ve tesis üzerindeki etkileriyle büyük prestij sağlayan ‘Global Lighthouse’ unvanıyla ödüllendirdi. Ericsson’un tesiste kullandığı yeni nesil teknolojiler, otomasyon ve 4IR iyileştirmelerin olmadığı benzer bir tesise kıyasla, çalışan başına 2,2 kat daha fazla iyileştirilmiş çıktı sağlıyor.

Tesis, 2020 yılının başında faaliyete geçti
Tesis, bugüne kadar gösterilen faydalarla birlikte 4IR teknolojilerinin daha geniş ölçekte benimsenmesi için Forum tarafından bu unvanı alan ilk Ericsson fabrikası oldu. 2020 yılının başında faaliyete geçen tesis, 12 ay gibi kısa sürede ölçeklendirilebilecek 25 farklı kullanım senaryosu geliştirdi.
Benzer; ancak otomasyon ve 4IR iyileştirmeleri olmayan bir tesisle kıyaslandığında, bağlantılı robotlara sahip 5G ile otomatik hale getirilmiş söz konusu fabrika, çalışan başına yüzde 120 iyileştirilmiş çıktı ve malzemelerin manuel olarak işlendiği süreçlerde yüzde 65’lik bir azalma sağladı. Benzer bir binaya göre enerji tüketimini yüzde 24, iç mekan su kullanımını ise yüzde 75 azaltmak üzere entegre çevre sistemleriyle tasarlanan fabrika, elektrik enerjisinin tamamını yenilenebilir elektrik kaynaklarından sağlıyor. Ayrıca, Ericsson, akıllı fabrikasını dünya genelinde söz konusu ayrıcalığa ulaşan ilk Ericsson fabrikası haline getirecek olan LEED Gold ve LEED Zero Carbon sertifikasyonları üzerinde de çalışıyor.

Jejdling: “Karbon emisyonlarını azaltmamıza yardımcı oluyor”
Ericsson’un Şebekelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fredrik Jejdling, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “En son teknolojilerin kullanıldığı tam otomatik fabrikalar, daha güçlü ve sürdürülebilir küresel tedarik zincirimizin bir parçası. Müşterilerimizle daha yakın çalışmak konusundaki kararlılığımızı gösteriyor ve nihayetinde karbon emisyonlarını azaltmamıza yardımcı oluyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun tesisimize layık gördüğü bu unvan, genel olarak 5G teknolojisinin ve özellikle fabrikalarımızın iş dünyasına ve topluma fayda sağlayan dönüştürücü etkisini vurguluyor” dedi.

Betti: “Benzersiz bir endüstri dönüşümüyle karşı karşıyayız”
Dünya Ekonomik Forumu Gelişmiş Üretim ve İmalat Başkanı Francisco Betti ise, şunları söyledi: “Benzersiz bir endüstri dönüşümüyle karşı karşıyayız. Ezber bozan teknolojik ilerlemeleri ve yeni fırsatları yakalamaya istekli olan şirketlerin önünde büyük bir gelecek var. Günümüzdeki ezber bozan teknolojik ilerlemeler, tüm zorluklara rağmen güçlü bir gelecek tasavvur etmemizi sağlıyor. ‘Global Lighthouse’, üretimin ve endüstrinin geleceğini aydınlatıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ