Makine Haber

Ercin: “Covid-19 nedeniyle ekonominin önemli ölçüde daralması bekleniyor”

Covid-19 sonrasında yaşanacak ekonomik toparlanma konusunda farklı tahminler olduğunu aktaran KPMG Türkiye Strateji ve Operasyonlar Danışmanlık Lideri ve Şirket Ortağı Serkan Ercin, 3 ay ile 12+ ay arasında zamana yayılan ve ekonomide önemli ölçüde daralma öngören tahminler olduğunu ifade etti.

  • 14 Nisan 2020
Ercin: “Covid-19 nedeniyle ekonominin önemli ölçüde daralması bekleniyor”

KPMG Türkiye Strateji ve Operasyonlar Danışmanlık ekibi, 1-6 Nisan tarihleri arasında tüm sektörlerden yaklaşık 250 kişinin katılımıyla ‘Covid-19 Etki Araştırması’ yaptı. Çalışmada, Aralık 2019’da Çin’den başlayarak tüm dünyaya yayılan ve pandemiye dönüşen koronavirüs salgınının iş dünyasına ve sektörlere etkileri araştırıldı. KPMG Türkiye’nin iş dünyası temsilcileriyle gerçekleştirdiği anket, salgın sonrası dönemle ilgili öngörülere de ışık tutuyor. Covid-19 sonrası toparlanma süresi ve şekli ile ilgili farklı görüşler bulunmakla beraber, öngörülen zaman 3 ay ile 12+ ay arasına yayılıyor. Bununla beraber, ekonomide önemli daralma öngörülüyor.

“Hayatın normale döneceği tarih merak ediliyor”
Türkiye’de küresel örneklere benzer şekilde, farklı sektörlerin alınan önlemlerden farklı derecede etkilendiğini dile getiren KPMG Türkiye Strateji ve Operasyonlar Danışmanlık Lideri ve Şirket Ortağı Serkan Ercin, “Kimi sektörler bu etkilerden çok önce nasibini almaya başlarken; bazıları ise bu etkileri sonradan hissetmeye başladı. Sosyo-ekonomik hareketliliğin azalmasına bağlı yaşanan sorunların ortadan kalkması için pandeminin kontrol altına alınması ve bunu takiben hayatın normale döneceği tarih merak edilmektedir. Bu süreç sonrası yaşanacak ekonomik toparlanma konusunda da farklı tahminler bulunmaktadır. Covid-19 sonrası ülkemiz ve dünya ekonomileri için olası toparlanma senaryolarına baktığımızda, 3 ay ile 12+ ay arasında zamana yayılan ve ekonomide önemli ölçüde daralma öngören tahminler görüyoruz. Diğer taraftan; bu toparlanmaların da sektörler ve şirketler bazında farklılık göstereceğinin, bu döneme hazırlıklı giren, doğru kararlar alan ve yeni normale uyum sağlayan yapıların bu süreçten en iyi şekilde çıkacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Araştırmadan öne çıkan başlıklar şu şekilde:
Yüzde 88 ‘yüksek etki’ diyor:
⦁ Ankete katılanların yüzde 88’i, Covid-19’un Türkiye ekonomisini yüksek derecede etkileyeceği görüşünde. Yüzde 12’si ise, orta düzeyde etki edeceğini düşünüyor.
⦁ Ankete katılan şirket temsilcilerinin yüzde 80’inden fazlası, 2020 yılında Türkiye ekonomisinde yüzde 3’ten fazla daralma beklediğini ifade ediyor. Yüzde 30’u, yüzde 6’dan fazla daralma öngörürken; yüzde 19’u ise büyüme bekliyor.
⦁ Covid-19’un Türkiye ekonomisi üzerinde etkisinin ortadan kalkması için en az 12 ay gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzde 35. Yüzde 19’luk kesim en az 3-6 ay gerektiğini; yüzde 21,9’luk kesim ise 6-9 ay süreceğini düşünüyor.

Sektörlere etkisi:
⦁ Sektör temsilcilerinin hemen hemen tamamı, Covid-19’un faaliyet gösterdikleri sektörü önemli ölçüde etkilediğini belirtiyor. Katılımcıların yüzde 42’si, pandeminin faaliyet gösterdikleri sektörü orta derecede etkilediği; yüzde 50’si ise yüksek derecede etkilediğini görüşünde. Yüzde 7’si de, etki yaratmadığını ya da düşük derecede etkilediğini ifade ediyor.
⦁ Tüm sektörler, Covid-19’un ekonomik etkilerini hissederken; enerji, ilaç, endüstriyel üretim ve kimya sektörlerinde etkinin görece daha az hissedildiği görülüyor.
⦁ Sektör bazında toparlanma beklentileri ülke ekonomisindeki beklentilere paralellik göstermekle beraber; endüstriyel üretim, tekstil, turizm/ev dışı tüketim, enerji, inşaat ve yiyecek-içecek sektörlerinde toparlanmanın 2020 sonrasına sarkacağı öngörülüyor.
⦁ Covid-19’dan en fazla etkilenen kesim olan KOBİ dünyasındaki oran yüzde 95 olarak telaffuz ediliyor.

Yüzde 58’i evden çalışma sistemine geçti:
⦁ Ankete katılanların yüzde 58’i, tüm çalışanları salgınından korumak için evden çalışma sistemine geçtiğini belirtiyor. Yüzde 20’si de, yalnızca beyaz yakaya evden çalışma uygulaması başlattığını söylüyor. Evden çalışan sektörler; eğitim, hukuk, finansal hizmetler, bankacılık, sigortacılık, emeklilik ve hayat ile enerji olarak öne çıkıyor.

Kimse krize hazır değil:
⦁ Krize hazırlık ve kriz yönetimi kabiliyetleri açısından, şirketlerin cirosal büyüklükleriyle kriz yönetimi kabiliyetlerinin paralellik gösterdiği görülüyor. Kriz yönetimine dair prosedür ve süreçlere sahip KOBİ’lerin oranı yüzde 25 iken; bu oranın cirosal oranla paralel artarak, cirosu 10 milyon TL’den yüksek şirketlerde yüzde 75’lere çıktığı gözleniyor.
⦁ Covid-19 krizi; medya, eğitim, tekstil, enerji, kimya, finansal hizmetler ve inşaat sektörleri başta olmak üzere, kriz yönetimi kabiliyetinin geliştirilmesi konusunda her sektörün yol alması gerektiğini ortaya koyuyor.
⦁ Sektörlerin tümü incelendiğinde, Covid-19 nedeniyle şirketler en fazla finansmana erişimde sıkıntı (yüzde 25’i), yurt içi kaynaklı satışlarda düşüş (yüzde 24’ü), üretim maliyetlerinde artış (yüzde 22’si) ve likidite sıkıntısı (yüzde 18’i) beyan ediyor.

Cirolar düşecek:
⦁ Katılımcılar, Covid-19’un şirketlerinin 2020 cirolarında yüzde 40’lara varan düşüşlere sebep olacağını tahmin ediyorlar ve 2020 bütçelerinde önemli ölçüde hedef revizyonuna gideceklerini belirtiyorlar. Şirket temsilcilerinin yüzde 53’ü, 2020 cirolarında yüzde 2-20 arasında düşüş beklerken; yüzde 36’sı yüzde 20’den fazla düşüş bekliyor. Yüzde 10’u da, cirosunda düşüş beklemiyor. Ciro artışı bekleyenlerin oranı ise yüzde 1.
⦁ Covid-19’un ciroyu en çok etkileyeceği sektörler; 2020’de yüzde 40’lara varan düşüş bekleyen turizm/ev dışı tüketim, perakende/mağazacılık ve özel girişim sermayesi olarak öne çıkıyor.

Hükümetin açıkladığı paketler için ne dediler?
⦁ Araştırmaya katılanların yüzde 43’ü, hükümetin açıkladığı paketlerde yer alan vergi ve SGK primi erteleme desteğini yüksek seviyede kullanılabilir ve faydalı buluyor. Yüzde 41’i ise, asgari ücret desteği ve kısa çalışma ödeneğini yüksek seviyede kullanılabilir ve faydalı görüyor. Kredi anapara ve faiz ödemelerini erteleme desteğini kullanabilir ve faydalı bulanların oranı yüzde 27. Finansmana erişim ve kredi yapılandırma için ise oran yüzde 21’dir.
⦁ Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında sunulan vergi ve SGK prim erteleme ve asgari ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği desteklerin daha çok görece küçük ve orta ölçekli şirketler tarafından faydalı görüldüğü anlaşılıyor.
⦁ Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde sunulan desteklere ek olarak, kapsamın genişletilmesi ve şartların iyileştirilmesi talep ediliyor. Sağlanan kredi imkânlarının iyileştirilmesi, vergi alanında uzun dönemli erteleme ve borçların silinmesi, kapsama giren sektörlerin genişletilmesi, sektör özeli kalkınma paketleri, şirketlerin çalışan maliyetlerini azaltıcı ve kapsamı genişletilen istihdam destekleri talepleri öne çıkıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ