Makine Haber

Endüstriyel tesislerde ısıtmadan tasarruf ettirecek ipuçları

Isıtma giderlerini minimumda tutmayı hedefleyen endüstriyel tesis yatırımcıları, mevcuttaki klasik ısıtma sistemlerini daha tasarruflu olan radyant ısıtma sistemleri ile yenileyerek, ısıtma giderlerinden tasarruf sağlayabilirler. Isıtmada doğru sistem seçimi hem ilk yatırımda, hem de işletmede kazandırıyor.

  • 15 Ağustos 2021
Endüstriyel tesislerde ısıtmadan tasarruf ettirecek ipuçları

Osman ÜNLÜ
Çukurova Isı Pazarlama Müdürü

Dünyada tüketilen enerjinin yüzde 30’u sanayide, sanayide tüketilen enerjinin ise yüzde 80’i ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılıyor. Enerji tasarrufu açısından önemli bir ekonomik potansiyele sahip olan endüstriyel tesislerin doğru ve ekonomik ısıtılması için keşif ve projelendirme hizmetinin alanında uzman mühendisler tarafından verilmesi, işletmede yüzde 60’lara varan oranlarda tasarruf sağlıyor.
Isıtma giderlerini minimumda tutmayı hedefleyen endüstriyel tesis yatırımcıları, mevcuttaki klasik ısıtma sistemlerini daha tasarruflu olan radyant ısıtma sistemleri ile yenileyerek, ısıtma giderlerinden tasarruf sağlayabilirler. Isıtmada doğru sistem seçimi hem ilk yatırımda, hem de işletmede kazandırıyor. Tasarruflu olan sistemler kısa sürede kendini amorti ederek, işletmelerin enerji giderlerinden yüzde 60’lara varan oranlarda tasarruf etmelerini sağlıyor.
Çukurova Isı olarak, 30 yıllık tarihimiz boyunca 10 bine yakın endüstriyel tesise; keşiften projelendirmeye, ürün tedarikinden satış sonrası hizmetlere kadar oldukça kapsamlı hizmetler sunduk ve sunmaya devam ediyoruz.

Tesislerin mimari yapısı
Sistem seçimi yaparken daima tesislerin mimari yapısını, yerleşim planını ve müşterilerimizin beklentilerini göz önünde bulunduruyoruz. Örneğin; yüksekliği 6 metre ve üzeri olan tesislerde borulu radyant ısıtma sistemlerini tercih ederek, müşterimizin işletmede kazanmasını hedefliyoruz. Veya fabrika içerisinde lokal ısıtma isteniyorsa seramik plakalı radyant ısıtıcıları tercih ediyoruz. Yüksekliği 6 metreden az olan tesislerde ise yatırım maliyetlerini düşürmek ve çalışma alanlarında yüksek konfor sunmak için sıcak hava üreticileri kullanılmasını öneriyoruz. Kısacası, tesis için doğru sistemi seçip; uygun fiyat, süre ve kalitede tedarik ederek, koşulsuz müşteri memnuniyeti sunmayı hedefliyoruz.

Binanın izolasyon durumu
Sistem seçimi yaparken yanlış kapasite kurulumunun önüne geçmek için binanın izolasyon durumunu da göz önünde bulunduruyoruz.

Hava değişimi
Hesaplamalarda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise hava değişimi. Bazı fabrikaların kapıları sevkiyat için çok sık açılıp kapanırken, bazılarında ise neredeyse hiç açılmıyor. Hava değişimi yüksek olan yerlerde bu değerin göz önünde bulundurulmaması durumunda tesis ısınmıyor.

Tesiste üretilen ürünlerin cinsi
Sistem seçimi yaparken tesiste üretilen ürünler de etkili oluyor. Örneğin; ağır sanayi sınıfında yer alan tesislerdeki tonlarca çelik, soğuk havalarda dış ortamdan üretim alanına alındığında iç ortamdaki sıcak havayı emiyor ve iç ortam havasını bir anda soğutabiliyor. Bu nedenle, kapasite belirlerken bu gibi durumları da hesaplamalarımıza dâhil ediyoruz.
Radyant ısıtıcıların ve hava üreticilerinin uygulamaları kısa sürede yapılabiliyor. 10 bin metrekarelik bir tesiste 1 hafta veya 10 gün içerisinde sistemi kurabiliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ