Makine Haber

Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı, alanında uzman isimlerin katılımı ile düzenlendi

38 ülkeden bin 800’e yakın sektör profesyonelinin katıldığı Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı’na, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran ana konuşmacı olarak katıldı.

Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı, alanında uzman isimlerin katılımı ile düzenlendi

Hannover Fairs Turkey’in ENOSAD’ın (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği) iş birliği ile, ConnectionDays dijital etkinlikler platformu üzerinden gerçekleştirdiği Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı’nda, ulusal konuşmacıların yanı sıra; IFR (Uluslararası Robot Federasyonu) Başkan Yardımcısı Bruno Schnekenburger ve Alman Robot Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Helmut Schmid gibi uluslararası konuşmacılar da yer aldı. Etkinlikte, endüstriyel robot otomasyonu, Türkiye ve dünyadaki durumu ve geleceği uzman isimler tarafından ele alındı. Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı’nda, robot imalatçıları, entegratörleri ve kullanıcılarından oluşan 43 uzman konuşmacı, robot otomasyonu ile ilgili bilgi ve görüşlerini aktardı.

Büyükdede: “Robot ve otomasyon tesisleri üreticilerini destekliyoruz”
Konferansın ana konuşmacısı olan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, robot otomasyonunun ülke sanayii için önemini vurguladı. Büyükdede, “Dijitalleşmenin hayatın bir parçası olduğu bu günlerde, otomasyon teknolojileri de hem hızla gündelik hayatı ilgilendiren ekipman ve cihazların imalatında, hem de endüstride kullandığımız tüm makine ve komple tesislerin üretiminde vazgeçilmez bir unsur haline geldi. Artık yaptığımız her tesisi ‘minimum insan, maksimum verim’ prensibine göre imal ediyoruz. Bakanlık olarak, teknoloji odaklı hamle programları ile robot ve otomasyon tesisleri üreticilerini destekliyoruz. Yerli çip, yerli robot ve transfer ekipmanları, sensör, servo motorlar, bilgisayarlar ve kameralar gibi ekipmanların yerlileştirilmesi konusunda ciddi destekler veriyoruz. Talebe göre bu alanı genişletmekte kararlıyız” dedi.

Kayakıran: “Dijital dönüşüm dünyada henüz olgunlaşmaya başladı”
Konferansın açılış konuşmasını yapan ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Kayakıran ise, dernek olarak otomasyon sektörünün sağlıklı büyümesine katkıda bulunmak amacıyla gerekli olan tanıtım, eğitim, üretim ve mühendislik gibi alanlara önem verdiklerini belirtti. Kayakıran, şunları söyledi: “Hizmet verdiğimiz endüstrilerin global rekabeti kazanabilmeleri için daha hızlı, daha verimli ve esnek üretim ile tüm maliyetleri azaltma ve üretimi artırma çabalarına doğru ürün ve iyi mühendislik çalışmalarımızla katkıda bulunuyoruz. ENOSAD olarak, fuar ve bu yeni pandemi döneminde çevrimiçi çalışmaları destekliyor ve önemsiyoruz. Dijital dönüşümün dünyada henüz olgunlaşmaya başlayan bir durum olduğu göz önüne alındığında, bunu Türkiye adına bir fırsata çevirmek ve ülkemizi teknoloji özellikle de yazılım üssü olarak konumlandırmak, üzerinde düşünülmesi ve yatırım yapılması gereken bir konudur.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ