Endüstriyel otomasyon hakkında düşünme şekli değişiyor

Dijitalleşme, üretimi temel düzeyde değiştiriyor. Günümüz üreticilerinin, geleneksel, OT merkezli bir perspektiften daha bütüncül bir yaklaşıma geçiş yaparak, otomasyona nasıl yaklaştıkları konusunda farklı düşünmeleri gerekiyor.

  • 18 Ekim 2022
Endüstriyel otomasyon hakkında düşünme şekli değişiyor

Sachin Mathur
Rockwell Automation EMEA Yazılım ve Kontrol Portföyü Direktörü

Endüstri 4.0 çağına hızla girerken, modern üretimde ağırlık merkezi değişiyor. İnovasyon ve teknolojiye erişimin yanı sıra hareketli ve belirsiz küresel koşullar, endüstriyel karar vericileri iş modellerini ve pazara açılma yaklaşımlarını yeniden gözden geçirmeye zorluyor. Buna müşteri beklentilerindeki seküler bir değişimi de ekleyen işletmeler, kuruluşları için tanımlanabilir değer sağlamak için özellikle son kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik üretim çözümlerini yenilemeye çalışıyor. Bu değişen ortamda başarılı olmak için üreticilerin daha yüksek düzeyde bir esnekliğe ve değişime hızla tepki verme kapasitesine ihtiyacı var. Geleneksel, daha silolu üretim yaklaşımları, gerekli olan birbirine bağlı, bilgilere dayalı yaklaşımı sağlayamaz. Bunun yerine, üretim genelinde verilere dayalı kararlar almak için bütüncül bir sistem mühendisliği yaklaşımı gerektiriyor. Bu yaklaşım, Ar-Ge, iş sistemleriyle entegrasyon, ürün geliştirme ve üretim hattı operasyonları dahil olmak üzere bir dizi alanı kapsıyor. Geçişi başarılı bir şekilde yapmak için üreticilerin endüstriyel otomasyon hakkındaki düşüncelerini değiştirme zamanı geldi.

Yazılım, artık imalat sektörünün de temel bir parçası haline geliyor
Dijitalleşme sadece üretimde kullanılan sistemleri değil, bir organizasyonun benimsediği kimliği de ifade ediyor. Yazılım, birçok dijital merkezli endüstrinin karakteristiği haline geldiği gibi, artık imalat sektörünün de temel bir parçası haline geliyor. Hal böyle olunca üretim işletmelerinin de bu kimliği benimsemesi ve yazılım şirketleri gibi düşünmeye başlaması gerekiyor.
Bunun, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok düzeyde etkileri bulunuyor:
• Hangi veri kaynaklarının rekabet avantajını tanımlamaya katkıda bulunduğuna dair net bir anlayışa dayanarak, işletmenin üretim verilerini nasıl topladığı, temizlediği, analiz ettiği ve bunlara göre hareket ettiği.
• İşletmenin, üretim hattında veya uç/uzak bir konumda daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için dijital özellikleri kullanarak çalışanlarının bağlantı kurmasını nasıl sağladığı.
• İşletmenin, konvansiyonel uyuşmazlıkları çözmek ve hızlı entegrasyonları kolaylaştırmak için açık standartlar kullanarak hem dahili bölümler arasında hem de bir ortaklar ağıyla daha yakın ve verimli iş birliğini nasıl sağladığı.
• İşletmenin, ortaya çıkan iş sorunlarına hızlı çözümler bulmak ve geliştiricilerinin üzerindeki yükü azaltmak için bir açık kaynaklı yazılım geliştirme kültürünü nasıl sağladığı.
Dijital çözümleri imalat operasyonlarında daha doğal hale getirerek işletme, hedeflerine yeni, daha esnek ve çevik bir konumdan yaklaşabilir. Bu da işletmeyi fabrikadan tüketiciye kadar tüm müşteri deneyimi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabileceği, özünde kendi ürün kategorilerinde dijital olarak yerel yıkıcılar veya yenilikçiler haline getirebileceği bir yere koyuyor.

Yeni süreçlerde öne çıkan çözümler
Bu kimlik, bir dijital üretim platformunun iki ekseni boyunca üretim düzeyinde kendini gösteriyor. Platformda Üretim Yaşam Döngüsü Yönetimi ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti öne çıkıyor.

1. Üretim Yaşam Döngüsü Yönetimi (tasarım, işletme ve bakım)
Üretim Yaşam Döngüsü Yönetimi, işletmeye alınmasından ürün ömrünün sonuna kadar tesis ekipmanı için benimsenen süreci ifade ediyor. Modern tasarım düşüncesinde bu yaşam döngüsü iki seviyeye ayrılıyor. İlk olarak, bir dijital platformun Tasarım seviyesi, dijital ikiz taban çizgileri oluşturmayı ve üretim sistemleri için simülasyon ve benzetim deneyimlerini geliştirmeyi içeriyor. Bu üretim sistemleri, API’ler, veri analizi, makine öğrenimi, dijital ikizler kullanarak yazılım tabanlı analizleri ve uygulamaları mekanik, elektrik, süreç ve kontrol tasarımıyla birleştiriyor. İkinci olarak, İşletme ve Bakım seviyeleri IT ve OT’den operasyon yönetimi, kontrol, üretim verileri ve akıllı cihazlara yönelik daha yüksek düzeyde bilgi odaklı yaklaşımları içeren kurumsal yazılım kategorisine köprü kuruyor. Önemli olan nokta, bu yaşam döngüsünün, proje için gereken işlevselliği sağlamak üzere tesisin gereksinimlerini, özelliklerini ve teknolojilerini koordine etmek ve entegre etmek için temel otomasyon kullanılarak bütünsel bir şekilde yönetilmesidir.

2. Endüstriyel Nesnelerin İnterneti
İkinci eksen, endüstriyel uygulamalarla birlikte ağa bağlı sensörler, enstrümanlar ve cihazlar arasındaki ara bağlantıları etkinleştirmek için Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin (IIoT) geliştirilmesine atıfta bulunuyor. Dijital bir üretim platformunun benimsenmesi, sistemlerden çalışana daha sorunsuz bir veri akışı sağlayarak üretim operasyonlarına bir dizi yeni yetenek getiriyor.
Bu değişiklikle gelen çözümler şöyle:
⦁ Veri yönetimini ve makine/işçi talimatlarını kapsayan endüstriyel verileri genişletmek, zenginleştirmek ve ortaya çıkarmak.
Son kullanıcıya büyük değer katmak için makine içindeki bilgileri dijitalleştirmek. Uygulama silolarını hizmetler, süreçler, OT verileri için araçlar ve uygulamalar arasında dağıtmak.
⦁ Edge veri yönetimini ve Edge analizini etkinleştirmek.
Söz konusu çözümler, üretime bütüncül, dijital merkezli bir yaklaşım olan Connected Enterprise üretim sistemini (CEPS) oluşturuyor. İşletmeler, veri bilimciler, makine mühendisleri ve yazılım geliştiricileri de dahil olmak üzere uzmanların çok yönlü becerilerini birleştirerek basit ve daha odaklı iş birliğini mümkün kılıyor. .

The Connected Enterprise’ı hayata geçirme
CEPS, üretim yaşam döngüsünün her aşamasında birbirine bağlanan sistemlerin mantıksal katmanlarını sağlıyor. Kuruluşların böyle modern bir imalat sistemi tasarımını benimsemelerinden bekleyebilecekleri birkaç sonuç bulunuyor: İlk olarak, yazılım (SaaS)/buluta özel üretim operasyonlarının ölçeklenebilirliğinden yararlanabilirler. Bu, şirketin verileri ve iş yüklerini, tesis ağlarında ve uzak konumlarda daha kolay kullanılabilir hale getirilebilecekleri bulut konumlarına geçirmesine olanak tanıyarak iş birliğini kolaylaştırır ve iş büyümesini güçlendirir. İkinci olarak, endüstriyel analiz, düşük kodlu uygulamalar ve bağlantılı çalışan deneyimlerindeki fırsatları keşfederek yeni değer kaynakları gerçekleştirebilirler. Bu, üretimin ölçülebilirliğini geliştirmeye ve sürekli iyileştirme kültürünü teşvik etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda yazılım geliştirme sürecini demokratikleştirerek farklı tesislerin ve ekiplerin uygulamaları kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirmesine yardımcı olur. Son olarak, fikirden üretime hızlı geçiş sağlamak için dijital ikiz geliştirme araçlarını ve tekniklerini kullanarak işletmenin bir tasarım simülasyon portföyü oluşturmasına yardımcı olur. Bu, kuruluşun yenilikçi potansiyelini artıran bir deney ve girişim kültürünü teşvik eder. CEPS, işletmelerin endüstriyel otomasyon hakkındaki düşüncelerini değiştirir. Süreçler arasında daha fazla görünürlük sağlayarak yeni çalışma yöntemlerine kapı açar. Bu, işletmenin iş birliğini teşvik etmek için sorunsuz bağlantı sunan daha iyi, daha hızlı karar verme için veri ve analizin değerini yakalamasını sağlar.

Connected Enterprise, ROKLive EMEA 2022’nin ana teması olacak
Rockwell Automation ve PartnerNetwork, yerleşik iş bölümlerini kapsayan bir platformun tasarlanması ve özelleştirilmesinde geniş ve çeşitli beceriler ve uzmanlıklar olsa da, Connected Enterprise’ı müşterilerimizin ihtiyaç duydukları şeyleri elde etmelerine yardımcı olmak için entegre ve bütüncül bir platform olarak müşterilere sunmak üzere mükemmel bir şekilde kurulmuştur. Connected Enterprise, Ekim ayında İsveç’in Göteborg kentinde gerçekleşecek bu yılki ROKLive EMEA 2022 etkinliğinin ana teması olacak. Bu etkinlikte, kurumsal çaptaki çözümler OT ve IT’yi nasıl çok daha iyi şekilde birbirine bağladığını gösterilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ