Makine Haber

Endüstri 4.0’ın sihrini keşfedin

Endüstri 4.0 söz konusu olduğunda, işletmenizin sahip olduğu gerçek potansiyel ne yaptığınızda değil, ne yapabileceğinizde saklı; takımınızın sahip olduğu potansiyel bugün neler yapabildiğinde değil, gelecekte neler yapabileceğinde gizli. Fırsatlar bildiklerimizde değil, henüz bilmediklerimizde yatıyor.

  • 05 Ağustos 2021
Endüstri 4.0’ın sihrini keşfedin

Sebastien GRAU
Rockwell Automation Ortadoğu, Türkiye ve Sahra Altı Afrika Bölge Satış Direktörü

Modern dünyada değişim gerçekten baş döndürücü bir hızda yaşanıyor ve yavaşlama belirtisi göstermediği gibi, aksine giderek daha da hızlanıyor. Endüstri 4.0 bu değişimin hem bir örneği, hem de bir sonucudur. Görülmeye başlayan toplumsal değişimlerin temelinde dijital dönüşüm yer alıyor. Rockwell Automation’ın faaliyetlerini yürütmekten sorumlu olduğum Orta Doğu, Türkiye ve Sahra Altı Afrika bölgelerinde çok köklü değişimler gerçekleşiyor.

Türkiye büyüme potansiyeli ve olanaklarına sahip bir pazar
Orta Doğu, çöllerin ortasından yükselen büyük şehirleri ve sahip olduğu büyük ekonomileri ile değişime hiç de yabancı olmayan bir bölge. Ayrıca, ulusal çapta planlanan ve baş döndürücü hızlarla hayata geçirilen yepyeni endüstriler sayesinde, bölgede şu anda yaşanan endüstriyel değişim hızlı bir çeşitlenme süreci niteliğinde. Avrupa ile Asya ve gelenek ile gelecek arasında bir köprü olan, kültürlerin bir araya geldiği kadim imparatorluklara ev sahipliği yapan Türkiye ise, her zaman bir değişim ve kendini sürekli yeniden keşfetme döngüsü içinde olan muazzam büyüme potansiyeli ve olanaklarına sahip başka bir pazar.
İnsanlık için her şeyin başlangıç noktası olan bu kıta, gelecekte de büyük rol oynayacağını ispat etme yolunda ilerliyor. Sahra Altı Afrika’da nüfusun 2050 yılına kadar ikiye katlanacağı tahmin ediliyor. Hatta önümüzdeki 30 yıl içinde dünya nüfusunda 2 milyar kadar, yani yüzde 25’ten fazla artış yaşanacağı ve bu büyümenin büyük kısmının da Sahra Altı Afrika’da gerçekleşeceği öngörülüyor. Nüfustaki bu denli artış bölgedeki çoğu insanın çalışma çağında olduğu bir zamana denk geleceğinden, aslında devasa bir ekonomik büyüme potansiyeline de işaret ediyor. Yeri gelmişken, bu büyümenin dijital nesil tarafından destekleneceğini de belirtmek gerekiyor.

Ezberleri bozan teknolojilerin benimsenmesi gerekiyor
Bu bölgelerdeki sanayi kuruluşları için doğacak fırsatlar gün gibi ortada. Oluşacak yeni pazarların ihtiyaçlarını Endüstri 4.0 teknolojilerinden ve stratejilerinden yararlanarak karşılayacak işletmelerin başarıya koşacağı ise su götürmez bir gerçek. Ancak çoğu işletmenin Endüstri 4.0 teknolojilerinin avantajlarından faydalanabilmesi için değişim yönetimi konusunda güçlü bir beceri sergilemesi gerekiyor. Yeni becerilerin hızla öğrenilmesi ve personele, yeni yaklaşımlara, sistemlere ve teknolojilere yatırım yapılması gerekiyor. Ezberleri bozan teknolojilerin benimsenmesi gerekiyor; bu da genellikle olumlu yönde bir yenilik getirilmesini kapsıyor.

Sihrin gerçekleşmesi için değişim şart
Birinde konfor alanınız, diğerinde ise sihrin gerçekleştiği yer yazan ve birbiriyle kesişmeyen iki dairenin yer aldığı şemayı muhtemelen hepimiz görmüşüzdür. Bu şemaya sadece bir kez baktığınızda bile; gerçeği hemen fark edebilir ve konfor alanınızdan biraz daha çıkmanız gerektiğini görerek, hafif bir paniğe dâhi kapılabilirsiniz. Bu şema ile aslında anlatılmak istenen, sihrin gerçekleşmesi için değişimin şart olduğudur. Bu değişim çağında sanayi işletmelerinin yöneticileri için daha iyi bir mesaj düşünemiyorum. Biz üreticilerin, aracıların, inşa edenlerin; yani yenilikçilerin her zaman yanındayız. Endüstri 4.0 yaklaşımlarını benimseme konusunda en başarılı olan müşterilerimiz, olacakları kafalarında canlandırabilenlerdir. Neler yapabilecekleri ile ilgili hayal kuranlardır. Bu insan zekasını ve inovasyon becerisini makinelerin gücü ve Rockwell Automation’ın çözümleriyle birleştirerek, hayal edilenleri hayata geçirmenin her zaman bir yolunu buluyoruz.

Konfor bölgenizin hemen dışına bir göz atın
İşte Endüstri 4.0’ın sihri de burada gerçekleşiyor. Konfor bölgenizin hemen dışına bir göz atın, avantajların size çok yakın olduğunu göreceksiniz. Ancak, bunlara ulaşabilmek için sanayi liderlerinin mutlak bir şekilde değişimi kucaklamaları gerekiyor. İşletmeniz için parlak bir gelecek hayal edebiliyorsanız gelip bizimle konuşun. Biz de, çalışanlarınızın hayal gücünü ve yaratıcılığını makinelerin zekasıyla birleştirerek bunu gerçekleştirmenize yardımcı olalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ