Makine Haber

Veri kayıpları son 8 yılda yüzde 400 arttı

Veri kurtarma, son yıllarda giderek daha önemli bir sektör haline geliyor. 2012 yılından bu yana veri kayıplarında yüzde 400 artış oldu. Yalnızca son birkaç yılda veri kurtarma hizmetine duyulan ihtiyaç dünya çapında yüzde 23’ün üzerinde artış gösterdi.

  • 09 Şubat 2020
Veri kayıpları son 8 yılda yüzde 400 arttı

Serap GÜNAL
Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü

Çeşitli elektronik cihazların artması, daha çok verinin oluşmasına ve dolaylı olarak veri kayıplarının da artmasına neden oluyor. Bu durumun doğal sonucu olarak da, kaybolan verilerin kurtarılması talebi gittikçe artıyor. 2012’den bu yana yaşanan veri kayıpları yüzde 400 arttı. Yüzde 23’lük büyüme gerçekleştiren veri kurtarma pazarı, yıllar içerisinde daha da büyük hacimlere ulaşacak.

Gelişmekte olan ülkelerde ihtiyaç artıyor
Dünyanın hemen her yerinde kayıp verileri kurtarmaya ve kaydetmeye ihtiyaç duyuluyor. Ancak, bazı bölgelerde talep halen diğerlerine göre daha yüksek. Araştırmalar, veri kurtarma ihtiyacının Hindistan, Japonya, Avrupa, Çin ve ABD’de yüksek rakamlarda olmasına rağmen; kötü güvenlik önlemleri, kusurlu elektronik cihazlar ve insan hatası nedeniyle veri kaybının yüksek olduğu gelişmekte olan ülkelerde de talebin yüksek oranlarda olduğunu gösteriyor. Küresel bir endişe kaynağı olan bilgisayar korsanlığı da, özellikle gelişmekte olan ülkelerde büyük miktarda veri kayıplarına neden oluyor. Bu durum da, veri kurtarmaya duyulan ihtiyacı artırıyor.

Her yıl 10 binden fazla şirket veri kurtarma hizmeti alıyor
Veri kaybı, bireysel kullanıcılardan büyük şirketlere kadar herkesi etkiliyor. Bireysel kullanıcılar zaman zaman veri kurtarma hizmeti alırken; şirketler ise veri kurtarma hizmetleri sektörü için en büyük müşteriler. Dünya çapında çeşitli boyutlarda 10 binden fazla şirket, her yıl veri kurtarma hizmetlerinden faydalanıyor. Daha fazla insan ve şirket, bilgilerini kaydetme ve koruma ihtiyacıyla karşılaştıkça pazarın da büyümesi durmayacak.

Kaybolan verilerin şirketlere maliyeti yaklaşık 100 bin dolar
Veri kaybı, birçok insanın başlangıçta fark ettiğinden daha geniş bir etkiye sahip. Örneğin; verisini kaybeden küçük bir şirket, tüketicilerinin önemli fotoğraflarını, belgelerini ve elektronik siparişlerini kaybedebilir ya da daha büyük bir işletme finansal bilgileri, gizli belgeleri ve diğer hassas bilgileri kaybedebilir. Bu veriler kaybolduktan sonra şirket içerisinde yaşanan kesinti süresinin maliyeti ise yaklaşık 100 bin dolara kadar çıkabiliyor. Şirketlerin yarısının veri kurtarma planları bulunmuyor. Verisi kaybolan bireysel kullanıcılar ya da şirketler, profesyonel destekler alarak ciddi zararların eşiğinden dönebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ