Makine Haber

Dijital dönüşüm tehdit değil fırsat olarak görülmeli

Dijital dönüşümü sadece teknolojik dönüşüm gibi algılamamak; kurum ve kuruluşların insan, iş süreçleri ve teknoloji unsurlarında gerçekleştirmesi gereken bütüncül bir dönüşüm olarak düşünmek gerekiyor. Bu noktada, Sanayi 4.0’ın en öncelikli ve hassas unsurlarının başında insan kaynağı geliyor.

  • 04 Mayıs 2021
Dijital dönüşüm tehdit değil fırsat olarak görülmeli

Tolga BİZEL
CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü

Başta yapay zeka, nesnelerin interneti, robotik otomasyon, 5G teknolojisi ve siber güvenlik olmak üzere yeni teknolojiler hayatımızın her alanında etkin bir rol oynuyor. Dijital dönüşüm yaşamı kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Bu dönüşüm, insanların işini elinden alacak bir tehdit unsuru olarak görülmemeli; aksine bir fırsat olarak görülmeli. Emek gücünün yerine, insanların yaratıcı düşüncelerini ortaya koyabilecekleri yepyeni iş yapış modelleri oluşacak.

Gençlerimizi Sanayi 4.0’ın gereksinimleri doğrultusunda yetiştirmeliyiz
Günümüzde insanların dijital dönüşüme ayak uydurabilmeleri için bir kültür yaratılması gerekiyor. Dijital dönüşümü sadece teknolojik dönüşüm gibi algılamamak; kurum ve kuruluşların insan, iş süreçleri ve teknoloji unsurlarında gerçekleştirmesi gereken bütüncül bir dönüşüm olarak düşünmek gerekiyor. Bu noktada, Sanayi 4.0’ın en öncelikli ve hassas unsurlarının başında insan kaynağı geliyor. Özellikle genç ve dinamik bir nüfusa sahip ülkemizde, geleceği inşa edecek gençlerimizi Sanayi 4.0’ın gereksinimleri doğrultusunda yetiştirmemiz son derece önemli. Böylelikle, yeni dünya düzeninin farklı ihtiyaçlarına cevap verebilecek iş gücüne sahip olma fırsatını değerlendirebilir ve oluşan yeni iş olanaklarıyla gençlerimize istihdam imkânı sunarak ekonomiye katma değer sağlayabiliriz.

Dijital dönüşümün en temel unsuru endüstriyel haberleşme
Dijital dönüşümün en temel unsuru endüstriyel haberleşme. Sanayi 4.0’ın gereklerini hayata geçirmek ve başarılı bir dijital dönüşüm gerçekleştirmek için, fabrikalarda robotlar dâhil tüm makine ve sistemlerin birbirleriyle çok hızlı ve kesintisiz bir şekilde haberleşmesi kritik bir önem taşıyor. Dijital fabrikalarda pek çok veri, çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturularak, süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesini sağlamak üzere paylaşılıyor. Bu sürecin başarısında endüstriyel haberleşme sistemlerinin bant genişliği büyük bir önem taşıyor.  CLPA’nın en yeni teknolojisi olarak bu noktada devreye giren CC-Link IE TSN, Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olarak öne çıkıyor. Bu teknoloji aynı zamanda, işletmelerin süreçlerinin iyileştirilmesine ve rekabet gücünün arttırılmasına katkıda bulunuyor. Farklı teknolojilerle birlikte kullanıldığında ise, fiziksel ve sanal makinelerin performansına ilişkin yüksek kalitede gerçek bilgilerin aktarılması için verimli ve güvenilir bir ağ görevi görerek, son derece doğru ve duyarlı bir gerçek zamanlı dijital ikiz oluşturma imkânı tanıyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ